Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
Społeczeństwo

Akcja „Ubrania do Oddania” jeszcze do końca stycznia

Jeszcze do 31  stycznia można oddawać zbędne tekstylia do trzech gdyńskich punktów: Przystani Lipowa 15, Przystani Chylońska 237 oraz do Centrum Nauki Experyment

Jeszcze do 31  stycznia można oddawać zbędne tekstylia do trzech gdyńskich punktów: Przystani Lipowa 15, Przystani Chylońska 237 oraz do Centrum Nauki Experyment

Wspólna akcja gdyńskiego samorządu oraz marki Ubrania do Oddania została przedłużona do końca stycznia. Warto wziąć w niej udział. Każdy kilogram oddanych przez mieszkańców ubrań to złotówka na rzecz gdyńskiego schroniska „Ciapkowo”. Obieg tekstyliów jest także dobry dla środowiska.

Bez względu na to, czy porządek w szafach znalazł się na liście postanowień noworocznych, czy niepotrzebne tekstylia piętrzą się na krześle od dawna, czy po prostu nadeszła pora na ich drugie życie – warto się tym zająć w najbliższym czasie. Jeszcze do 31  stycznia można oddawać zbędne tekstylia do trzech gdyńskich punktów: Przystani Lipowa 15 (ul. Lipowa 15, Wielki Kack), Przystani Chylońska 237 (ul. Chylońska 237, Cisowa) oraz do Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/89, Redłowo) w godzinach ich otwarcia.
- Dotąd mieszkańcy i mieszkanki Gdyni przekazali w ramach akcji około 7,5 tony ubrań, to około 250 darowizn. To wszystko rzeczy, które zamiast trafić na śmietnik, trafią do drugiego obiegu. Dla środowiska to spora ulga. To także wsparcie na poziomie lokalnym, bo każdy kilogram oddanych przez mieszkańców materiałów to 1 zł na rzecz „Ciapkowa” – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

– Zebrane środki przeznaczymy na opiekę medyczną oraz specjalistyczną karmę dla chorych psów i kotów. Każde wsparcie naszych podopiecznych jest cenne, dlatego jak najbardziej zachęcamy do wzięcia udziału – mówi Anna Elgert, zastępczyni kierownika w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo”.
W ramach akcji można oddawać:
  • ubrania: damskie, męskie i dziecięce,
  • akcesoria, np.: paski, torebki, czapki, szaliki,
  • buty połączone w pary,
  • tekstylia domowe, np.: obrusy, koce.
Osoby, które wolą przekazać swoje rzeczy online, mogą zamówić bezpłatnego kuriera. Usługę tę można zamówić na stronie www.ubraniadooddania.pl/gdynia (odbierane są kartony z minimum 10 kg tekstyliów). Tam także można śledzić postępy akcji.

Natomiast osoby, które szukają bezpłatnych ubrań z drugiego obiegu mogą zajrzeć do jednej z otwartych szaf, które działają w domach sąsiedzkich w sieci Przystani. Takie znajdują się m.in. w Przystani Lipowa 15, Opata Hackiego 33Śmidowicza 49 oraz Chylońska 237. Amatorzy mody powinni z resztą zapamiętać te adresy, bo tam cyklicznie organizowane są sąsiedzkie SWAPy ubraniowe, czyli wymiany odzieży. To także miejsca, gdzie takie spotkania można zorganizować samodzielnie lub ze wsparciem animatorów domów sąsiedzkich.

  • ikonaOpublikowano: 02.01.2023 15:00
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.01.2023 15:59
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona