Społeczeństwo

Bal Morski pełen symbolicznych rocznic

W Balu Morskim na Uniwersytecie Morskim wzięli udział m.in. rektor uczelni - prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wraz z małżonką  oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska z mężem (fot. materiały prasowe Uniwersytetu Morskiego)

W Balu Morskim na Uniwersytecie Morskim wzięli udział m.in. rektor uczelni - prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wraz z małżonką oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska z mężem (fot. materiały prasowe Uniwersytetu Morskiego)

Dekoracja nawiązująca do lat 20., muzyka na żywo, polonez, a także historia Uniwersytetu Morskiego namalowana solą – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na gości tradycyjnego Balu Morskiego. Odbył się on w sobotę, 10 lutego, czyli w dniu dwóch ważnych rocznic. Celebrowano wtedy 98. urodziny Gdyni oraz 104. rocznicę zaślubin Polski z morzem. I to właśnie te dwa wydarzenia były motywem przewodnim balu. Wśród gości pojawili się m.in. prezydent Wojciech Szczurek i Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.


Zwyczaj organizowania Balu Morskiego został zapoczątkowany jeszcze w czasach Szkoły Morskiej w Tczewie, kiedy to zapraszano na niego dostojników rodzącej się gospodarki morskiej. Ta tradycja jest pielęgnowana do dziś. Tradycyjny bal odbywa się zawsze w ostatnią sobotę karnawału. Tym razem przypadła ona 10 lutego i zbiegła się w czasie ze 104. rocznicą zaślubin Polski z morzem oraz 98. rocznicą nadania Gdyni praw miejskich. Oba historyczne wydarzenia były motywami przewodnimi balu.

Gośćmi byli m.in. samorządowcy, przedstawiciele firm i instytucji współpracujących z uniwersytetem, rektorzy uczelni wyższych oraz pracownicy uczelni. Przybyłych w mury Uniwersytetu Morskiego witali rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wraz z małżonką, zapraszając do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Następnie studenci odprowadzali gości do stolików. Tym razem nosiły one nazwy ważnych miejsc lub dzielnic Gdyni.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit - rektor Uniwersytetu Morskiego podczas Balu Morskiego
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit - rektor Uniwersytetu Morskiego podczas Balu Morskiego (fot. materiały prasowe Uniwersytetu Morskiego)

Bal rozpoczął się od wybicia ośmiu szklanek na uczelnianym dzwonie okrętowym. Nastepnie głos zabrał rektor Uniwersytetu Morskiego, który nawiązał do symbolicznej daty wydarzenia.

– Cieszę się, że zdecydowaliście się przyjąć nasze zaproszenie i tę ostatnią sobotę karnawału spędzić w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tradycje tego balu sięgają okresu przedwojennego, a dzisiaj jest dzień szczególny – 10 lutego. W 1920 roku nastąpiły tego dnia zaślubiny Polski z morzem. To było wydarzenie szczególne, ponieważ zaraz potem została utworzona Szkoła Morska, port w Gdyni i ta morskość polska ruszyła do przodu. Wznieśmy też toast za pomyślność polski morskiej, za pomyślność naszego miasta, które dzisiaj obchodzi swoje urodziny – mówił prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego.

W balu uczestniczyli m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, a jednocześnie przewodnicząca rady uczelni.

– Uniwersytet Morski to uczelnia, która od zawsze wpisuje się w historię naszego miasta. Rośnie i rozwija się wraz z nim. Buduje potencjał polski morskiej. To ośrodek akademicki i badawczy, w którym pod okiem wykwalifikowanych pracowników naukowych wiedzę zdobywa rzesza studentów. Myślę, że to wielki powód do radości i dumy dla wszystkich gdynian – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Ta uczelnia ma ponad sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Zatem jej obecność w naszym mieście jest nie do przecenienia. Siła tej placówki tkwi w szerokiej ofercie. Uniwersytet Morski edukuje studentów na wielu kierunkach, a po jego ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i lądzie. Życzę uczelni dalszego rozwoju i budowania jescze większego potencjału – dodaje Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i przewodnicząca rady uczelni.

Wydarzenie poprowadził Aleksander Gosk, a oprawę muzyczną zapewniła grupa D-Tonacja.

Pokaz malowania solą w wykonaniu Magdaleny suszek-Bąk podczas Balu Morskiego
Pokaz malowania solą w wykonaniu Magdaleny suszek-Bąk podczas Balu Morskiego (fot. materiały prasowe Uniwersytetu Morskiego)


Goście mogli również podziwiać pokaz Magdaleny Suszek-Bąk. Artystka przedstawiła historię Uniwersytetu Morskiego oraz Gdyni, rysując dłońmi obrazy za pomocą specjalnej soli.

O północy tradycyjnie podano tort. A po słodkiej niespodziance wybrano najbardziej roztańczoną parę balu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.02.2024 17:42
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.02.2024 20:03
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona