Społeczeństwo

Bryll, Buzek, Wałęsa i Kołodziej. Co ich łączy z Gdynią?

 Pierwsza wizyta prezydenta RP Ignacego Mościckiego (w aucie) w Gdyni. Z prawej widać ministra przemysłu i handlu Eugeniusza Kwiatkowskiego // archiwum cyfrowe MMG

Pierwsza wizyta prezydenta RP Ignacego Mościckiego (w aucie) w Gdyni. Z prawej widać ministra przemysłu i handlu Eugeniusza Kwiatkowskiego // archiwum cyfrowe MMG

Honorowe obywatelstwo Gdyni jest przyznawane przez Radę Miasta. To wyraz najwyższego uznania, a także najstarsze wyróżnienie wręczane wybitnym osobistościom i ludziom szczególnie zasłużonym dla miasta. Wśród uhonorowanych tym tytułem są m.in.: Eugeniusz Kwiatkowski, Ernest Bryll, Jerzy Buzek, Władysław Bartoszewski, Andrzej Wajda oraz Lech Wałęsa.


Honorowe obywatelstwo Gdyni to najstarsze wyróżnienie przyznawane przez Radę Miasta Gdyni. Otrzymują je osoby, które szczególnie zasłużyły się dla naszego miasta i są autorytetami w swojej dziedzinie.
 
Wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa mogą składać podmioty, którym przysługuje inicjatywa uchwałodawcza, a także organizacje gospodarcze i społeczne. Tytuł może być przyznany zarówno Polakom, jak i cudzoziemcom.
 
Pierwszymi honorowymi obywatelami Gdyni – na mocy uchwały Kolegium Magistratu z 12 września 1928 roku – zostali: Ignacy Mościcki, Eugeniusz Kwiatkowski i Józef Piłsudski. Dwa lata później do tego grona dołączył również Józef Haller.
 
Honorowymi obywatelami Gdyni są również: Władysław Bartoszewski, abp Tadeusz Gocłowski, ks. Hilary Jastak, Ryszard Kaczorowski, Jan Nowak-Jeziorański, Piotr Pawłowski, Sue Ryder, Jan Bernard Szlaga, Andrzej Wajda, Ernest Bryll, Jerzy Buzek, Andrzej Kołodziej i Lech Wałęsa.
 
Co tego lata porabiają nasi honorowi obywatele: Lech Wałęsa, Ernest Bryll, Andrzej Kołodziej i Jerzy Buzek
 
Lech Wałęsa pod koniec czerwca odwiedził m.in. Arłamów, gdzie w latach 80. był internowany. Wypoczynek szczegółowo relacjonował w swoich mediach społecznościowych. Urlop minął prezydentowi na spacerach, masażach, kąpieli w jacuzzi oraz kibicowaniu polskiej reprezentacji podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej.
 
Z kolei w kwietniu prezydent ogłosił, że szuka pracy. Na jego internetowy anons odpowiedzieli bracia Collins. Po spotkaniu z Wałęsą powiedzieli:

– Globalne pomysły wymagają globalnych partnerów, jeśli ten projekt się powiedzie, stanie się historycznym. Trzymajcie kciuki, a być może niedługo świat znów usłyszy o Polsce w pozytywnym kontekście.
 
Lech Wałęsa jest honorowym obywatelem Gdyni od 1995 roku.

Na zdj. Lech Wałęsa, fot. Francesco Saverio Fienga
Na zdj. Lech Wałęsa, fot. Francesco Saverio Fienga

Z kolei Andrzej Kołodziej – przewodniczący Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności – uczestniczył ostatnio w otwarciu wystawy zatytułowanej „Księża Solidarności”. Można ją oglądać do 30 września w bazylice św. Brygidy przy ul. Profesorskiej 17 w Gdańsku.
 
Wcześniej brał udział w nagraniu notacji dla Instytutu Pamięci Narodowej, który stworzył portal „Opowiedziane. Archiwum Historii Mówionej”.
 
Andrzej Kołodziej otrzymał honorowe obywatelstwo Gdyni w 2014 roku.

Na zdj. Andrzej Kołodziej, mat. prasowe
Na zdj. Andrzej Kołodziej, mat. prasowe 

Jerzy Buzek kilka dni temu świętował swoje 81. urodziny. Uczestniczył w posiedzeniu senackiej Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Klimatu, które odbyło się w Bytomiu. Wcześniej brał udział w kongresie Welconomy w Toruniu i debacie na temat rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
 
W trakcie rozmów podkreślano, że projekty farm wiatrowych na Bałtyku wygenerują zamówienia dla krajowych firm produkujących urządzenia i komponenty dla energetyki offshore. Będą również szansą dla naszych portów w zakresie instalacji i serwisowania elektrowni wiatrowych na morzu.
 
Profesor Jerzy Buzek chętnie angażuje się w różne akcje charytatywne. Kibicował także polskiej reprezentacji w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej i stwierdził, że „dopóki są tacy piłkarze jak Robert Lewandowski #wewillneverstopdreaming (nigdy nie przestaniemy marzyć).
 
W uznaniu zasług dla Polski oraz szczególnych dokonań na polu aktywności politycznej, społecznej i naukowej – Rada Miasta Gdyni przyznała profesorowi honorowe obywatelstwo 23 czerwca 2010 roku.

 

Dla wielbicieli twórczości Ernest Brylla mamy dobrą wiadomość. Kilka dni temu ukazały się „Zapiski. Wiersze publikowane w latach 1958-1996” jego autorstwa.
 
Ernest Bryll – honorowy obywatel Gdyni nie tylko pisze, ale i tłumaczy z języka irlandzkiego, czeskiego oraz jidysz. Nie każdy na przykład wie, że tekst utworu pt. „Peggy Brown” –  wykonywany najpierw przez zespół Dwa Plus Jeden, a później przez Myslovitz – to dzieło Brylla przetłumaczone z irlandzkiego.
 
Rada Miasta Gdyni przyznała Ernestowi Bryllowi honorowe obywatelstwo w 2016 roku. W ten sposób radni chcieli podkreślić związki pisarza z miastem i pokazać, że jego bogaty i nietuzinkowy dorobek czyni go ważną inspiracją dla współczesnych pokoleń.



O pozostałych nagrodach przyznawanych przez gdyńskich radnych można przeczytać na stronie miasta.

  • ikonaOpublikowano: 09.07.2021 09:27
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.07.2021 14:30
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona