Społeczeństwo

Czujny strażnik miejski dokonał obywatelskiego zatrzymania

na zdjęciu młody ciemnowłosy mężczyzna w różowej koszuli za kierownicą

Maciej Elijasz, na co dzień pracujący jako dyżurny Straży Miejskiej w Gdyni, dokonał obywatelskiego zatrzymania//fot. z archiwum prywatnego

Każdego dnia dbają o bezpieczeństwo w mieście i niosą pomoc mieszkańcom oraz zwierzętom. A po służbie... nadal czuwają nad bezpieczeństwem. Taką czujnością i odpowiedzialnością wykazał się Maciej Elijasz, na co dzień pracujący jako dyżurny Straży Miejskiej w Gdyni. W czasie wolnym od służby dokonał obywatelskiego zatrzymania nietrzeźwego kierowcy.


Zwykli mawiać, że strażnikiem jest się stale. A najgorsza jest obojętność. Strażnicy miejscy dbają o bezpieczeństwo w naszym mieście od 33 lat. Interweniują nie tylko w sprawach społecznych, ale również tych dotyczących środowiska, ekologii i zwierząt. Prowadzą działalność edukacyjną i profilaktyczną. Lista ich zadań jest bardzo długa. Każdy funkcjonariusz przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu życia w naszym mieście.
Ich aktywność nie kończy się wraz z zakończeniem pracy. W sobotnie popołudnie Maciej Elijasz był świadkiem wypadku komunikacyjnego w Bieszkowicach. Kierujący motorowerem przewrócił się i miał problem z wydostaniem się spod jednośladu. Pan Maciej niezwłocznie udzielił mu pierwszej pomocy. Zaniepokojony wonią alkoholu, jaka biła od kierowcy, zadzwonił na numer alarmowy 112, uniemożliwiając mu kontynuowanie jazdy w stanie nietrzeźwym.
Jego obawy potwierdziły się po przybyciu wejherowskiej drogówki. Mężczyzna kierujący skuterem miał 1,25 mg/l w wydychanym powietrzu.
Zatrzymany został przewieziony do komendy powiatowej w Wejherowie.

Do 25% wypadków śmiertelnych w Europie dochodzi z winy osoby będącej pod wpływem alkoholu. Większość takich wypadków ma miejsce w weekendy i dni wolne od pracy. Bieszkowice to miejscowość, która swoje uroki odkrywa przez mieszkańcami i turystami w sezonie, gdy znużeni upałami szukają ochłody w jeziorze i lesie. Dzięki czujności i uważności takich osób, jak pan Maciej, być może udało się uniknąć kolejnej niebezpiecznej sytuacji.

W skład straży Miejskiej w Gdyni wchodzą: jednostki patrolowo-interwencyjne, referaty dzielnicowe, referat profilaktyki czy EkoPatrol. To także dyżurna służba przy Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Funkcjonariusze są odpowiedzialni za obsługę miejskiego monitoringu oraz ściśle współpracują z innymi przedstawicielami służb mundurowych w naszym mieście. Ich aktywność nie kończy się wraz z wyjściem z pracy. Pomagają innym w ramach wolontariatu, dokształcają się, a zdarza się, że ich domy staja się nierzadko domem tymczasowym zwierząt zatrzymanych w ramach interwencji ekopatrolu. 29 sierpnia jest ich świętem. To dobry moment, jak każdy inny, by podziękować im za służbę.

  • ikonaOpublikowano: 17.07.2023 15:30
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.07.2023 09:45
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona