Społeczeństwo

Dzień Dziecka świętuj #wGdyni

Jedną z propozycji dla najmłodszych jest spektakl Teatru Miejskiego „Śnieżka i krasnoludki” w reż. Krzysztofa Babickiego // mat. prasowe Teatru Miejskiego

Jedną z propozycji dla najmłodszych jest spektakl Teatru Miejskiego „Śnieżka i krasnoludki” w reż. Krzysztofa Babickiego // mat. prasowe Teatru Miejskiego

Dzień Dziecka lubią chyba wszyscy. Jak co roku Gdynia pamięta o swoich najmłodszych mieszkańcach i szykuje dla nich coś specjalnego. Dzieciom nie pozwolą się też nudzić gdyńskie instytucje, które z myślą o nich przygotowały moc atrakcji. Sprawdźmy, jakie aktywności czekają na najmłodszych w naszym mieście.


Tegoroczny Dzień Dziecka w Gdyni to morze fantastycznych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i całych rodzin. Co więcej, świętować będziemy przez kilka dni, nie tylko 1 czerwca.

Sprawdźmy, co w tym roku dla najmłodszych przygotowało miasto i gdyńskie instytucje.„PRZYGODA W DŻUNGLI”, CZYLI DZIEŃ DZIECKA W PARKU KOLIBKI

Plakat: „PRZYGODA W DŻUNGLI”, CZYLI DZIEŃ DZIECKA W PARKU KOLIBKI

Z okazji Dnia Dziecka Gdynia zaprasza na festyn rodzinny pod hasłem „Przygoda w dżungli”. Odbędzie się on w niedzielę, 4 czerwca w godz. 11.00-16.00 w Parku Kolibki przy al. Zwycięstwa 291.

– Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci! Będzie mnóstwo atrakcji, dużo zabawy i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca Justyna Śliwicka z Biura Prezydenta Urzędu Miasta Gdyni.

Na miejscu – poza pięknymi okolicznościami przyrody – na uczestników czeka moc atrakcji. W programie znalazły się m.in.: warsztaty, zabawy z animatorami, gry i zajęcia sportowe oraz uwielbiane przez najmłodszych dmuchane zabawki.

Tego dnia nasi milusińscy przeniosą się w świat dzikiej przyrody i przeżyją prawdziwą przygodę. Na najmłodszych czeka kilka stref tematycznych. Podczas zabawy na pewno przydadzą się: sprawność fizyczna, umiejętności zręcznościowe oraz refleks, które pomogą dzieciom cieszyć się niezwykłością dżungli.

W strefie „Tarzana” dzieci nauczą się strzelać z łuku, sprawdzą swoją spostrzegawczość i zręczność oraz spróbują jazdy na wymagającym rowerze.

Ale to nie wszystko! Każdy podróżnik powinien żyć w zgodzie z przyrodą. W strefie „przyrodnika” dzieci dowiedzą się, jak w łatwy sposób zadbać o otaczający nas świat, a w strefie „kolonialnej” – przetestują swoje zmysły. Natomiast fani detektywistycznych zagadek koniecznie powinni zajrzeć do strefy „odkrywcy”.

W Parku Kolibki nie zabraknie również gigantycznych baniek mydlanych, malowania twarzy czy fotobudki. A w zabawie dzieciom będzie towarzyszył balonowy klaun.

GDYŃSKIE CENTRUM KULTURY | KONSULAT KULTURY

Baner: Dzień Dziecka w Konsulacie Kultury

Z kolei Konsulat Kultury przygotował propozycje, które zapewnią widzom wiele radości, emocji i rozrywki. Wszystkie spektakle są starannie wyselekcjonowane pod kątem wartości edukacyjnych, artystycznych i rozrywkowych, a organizatorzy zadbali o to, by każde dziecko znalazło coś dla siebie.

Spektakl pt. „O Witce, co chciała być stolemką” w reżyserii Piotra Srebrowskiego to opowieść o dziewczynce, która odnajduje magiczny naszyjnik nadający jej nadludzką moc. Niestety Witka zostaje uwięziona przez potwora Trellę, a jej jedyną szansą na uwolnienie jest pomoc białej niedźwiedzicy.

Podczas poszukiwań dziewczynka uczy się wiary w siebie i swoje siły. Ten spektakl to niezwykła opowieść, która zainspiruje i rozbudzi wyobraźnię najmłodszych widzów.

Kiedy? W środę, 31 maja o godz. 9.00 i 11.00.

Kategoria wiekowa: 5-10 lat.

Bilety w cenach: 35 zł indywidualnie / 30 zł przy rezerwacji grupowej, a jeden opiekun na 10 osób wchodzi bezpłatnie.

Kolejnym hitem jest muzyczna bajka pt. „Marysia ma Rysia” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. To spektakl o tym, że prawdziwą przyjaźń można odnaleźć w najmniej spodziewanym dla siebie miejscu i momencie. To także opowieść o radości i spokoju, jakiego dzięki wsparciu przyjaciela można doświadczyć. I o tym, że nie warto żywić urazy i pielęgnować żalu.

Podczas przedstawienia usłyszymy oryginalne piosenki napisane specjalnie na potrzeby spektaklu, jak również popularne przeboje dla najmłodszych. Te ostatnie to znane wszystkim przedszkolakom, choć wykonane w nowych aranżacjach, szlagiery, jak ponadczasowy „Jestem sobie przedszkolaczek", nieśmiertelny „Stary niedźwiedź mocno śpi" czy „Jesteśmy jagódki" w hip-hopowej wersji.

Kiedy? 1 i 2 czerwca o godz. 9.00 i 11.00 oraz 3 czerwca o godz. 11.00 i 16.00.

Kategoria wiekowa: 3-99 lat.

Bilety w cenach: 35 zł indywidualnie / 30 zł przy rezerwacji grupowej, a jeden opiekun na 10 osób wchodzi bezpłatnie.

Dzieci, które zdecydują się na udział w tych wydarzeniach, na pewno nie będą żałować. Te spektakle to nie tylko dobra zabawa, ale także okazja do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Każdy, kto marzy o teatrze, czytaniu, pisaniu czy po prostu lubi spędzać czas w gronie rówieśników, będzie miał okazję do poznania nowych ludzi i zdobycia cennych doświadczeń.

Warto też wybrać się na Małą Gdyńską Filharmonię do Sali Koncertowej Portu Gdynia. W pierwszą niedzielę czerwca odbędzie się koncert pt. „W magicznej krainie muzyki Walta Disneya”. Na scenie pojawią się artyści, którzy wykonają najpiękniejsze melodie z takich filmowych hitów jak „Kopciuszek”, „Pinokio” czy „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

W niezwykłych aranżacjach Beniamina Baczewskiego usłyszymy sopranistkę Paulinę Araśniewicz, której głos wprawi w cudowny nastrój każdego małego i dużego melomana.

Kiedy? W niedzielę, 4 czerwca o godz. 11.00.

Bilety w cenie 25 zł.

Więcej informacji znajdziemy na stronie Konsulatu Kultury.  

CENTRUM NAUKI EXPERYMENT


Dzień Dziecka w CENTRUM NAUKI EXPERYMENT

Co sprawia, że słońce jest żółte, a niebo niebieskie? Jak powstają fale? Dlaczego łódka nie tonie, a samolot lata? W Experymencie znajdziemy odpowiedź na wszystkie pytania! Poszukamy ich wspólnie podczas przedłużonego Dnia Dziecka. Centrum przygotowało dla najmłodszych sprawdzone klasyki, czyli wystawy, pokazy i warsztaty. 

– Dzień Dziecka w Experymencie potrwa ponad tydzień, ponieważ przewidzieliśmy mnóstwo aktywności, które odbędą się od 27 maja do 4 czerwca. Przede wszystkim przygotowaliśmy warsztaty rodzinne, w którym będą mogły wziąć udział dzieci z opiekunami. Na ogół to nasi edukatorzy zadają dzieciom pytania i starają się wspólnie odnajdywać odpowiedzi, ale tym razem to dzieci zapytają edukatorów. Oprócz warsztatów oczywiście zapraszamy do eksplorowania naszych wystaw, na których można znaleźć niemal 200 ekscytujących eksponatów – informuje Wojciech Zejda z CN Experyment.

WARSZTATY

Zazwyczaj podczas WARSZTATÓW RODZINNYCH to edukatorzy Experymentu zadawali pytania, a później wspólnie z gośćmi szukali na nie odpowiedzi. Teraz będzie inaczej. To najmłodsi poprosili ekipę CNE o rozwiązanie kilku dylematów. A zespół centrum podjął się tego wyzwania. Przy pomocy naukowych umiejętności, chemicznych substancji, szkła laboratoryjnego oraz sporej dawki dobrej zabawy, edukatorzy Experymentu rozwiążą wszystkie czekające na nas zadania. I jak zawsze zrobią to efektownie i angażująco. Bo żadne pytanie nie może pozostać bez odpowiedzi.

W pełnym pytań laboratorium dowiemy się m.in.:
 • czemu pory roku się zmieniają?
 • jak powstaje tęcza?
 • dlaczego samoloty zostawiają białe smugi na niebie?
 • jak to możliwe, że samolot lata, a łódka nie tonie?

Kiedy? 27-28.05 i 03-04.06.2023 | godz. 11:00, 13:00 i 15:00.

Czas około 60 minut, wiek 6+.

Bilety 20 zł za osobę wstęp na warsztaty | 15 zł za osobę wstęp na wystawy.

POKAZY

Pierwszy z pokazów nosi tytuł: Lot w kosmos. Podczas przygotowań do podróży najmłodsi dowiedzą się m.in.:
 • czemu astronauci pakują ze sobą żywność liofilizowaną?
 • czy w przestrzeni kosmicznej istnieje możliwość wypicia herbaty z ulubionego kubka?
 • dlaczego skafander w podróży kosmicznej sprawdzi się lepiej niż kurtka zimowa?

Dzieci sprawdzą też, jak sporządzić paliwo rakietowe, a na koniec obejrzą start rakiety, wywołujący mini eksplozję światła.
Pokaz poprowadzi Klaudia Rychcik.

Kiedy? 1 czerwca w godz. 11.00 i 15.00.

Czas trwania około 15 minut. Wiek: dla każdego. Bilety w cenie wstępu na wystawy.

WYSTAWY

Centrum Nauki Experyment to pięć interaktywnych wystaw, tworzących przestrzeń do twórczego eksperymentowania. Na terenie CNE znajduje się blisko 200 naukowych eksponatów na pięciu wystawach: hydroświat, drzewo życia, akcja człowiek, niewidoczne siły i kierunek zdrowie.

Experyment stawia na interakcję – aby uruchomić eksponaty należy wykonać doświadczenie, nacisnąć, przekręcić, a czasem… coś podnieść. Zdarza się, że trzeba użyć siły, a nawet krzyknąć, aby wykonać eksperyment.

Na wystawach czekają edukatorzy, którzy zaprezentują, pomogą i wyjaśnią jak to działa, gdy zajdzie taka potrzeba. Można też skorzystać ze zwiedzania z edukatorem i poznać centrum z odrobinę innej perspektywy.

MUZEUM MIASTA GDYNI


Czy kogoś trzeba przekonywać, że dzieci są super? W Muzeum Miasta Gdyni już od dawna to wiedzą, dlatego od 40 lat w Dzień Dziecka świętują i zawsze z starają się przyszykować coś wyjątkowego.

Tym razem niespodziankę dla dzieci przygotowały... same dzieci. Od miesięcy najmłodsi uczestnicy muzealnej świetlicy w pocie czoła ćwiczyli swoje role wraz z ukraińskim reżyserem Oleksijem Khrusem. A wszystko po to, aby zaprezentować niezwykły spektakl „Super Dzieci”. Efekty ich pracy będziemy mogli zobaczyć w muzeum 2 czerwca. Chociaż przedstawienie będzie w języku ukraińskim, każdy zrozumie jego treść.

Super Dzieci! –  spektakl z okazji Dnia Dziecka 

Kiedy? W piątek, 2 czerwca o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Gdzie? W Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A.

Liczba uczestników: 25 dzieci.

Prowadzenie: Oleksij Khrust.

Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki są dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie: bilety.muzeumgdynia.pl.

DZIEŃ DZIECKA W TEATRZE MIEJSKIM


3 czerwca na deskach Teatru Miejskiego zobaczymy niezwykle barwną, wypełnioną wspaniałymi piosenkami, lubianą zarówno przez dzieci jak i dorosłych „Śnieżkę i krasnoludki” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Przed spektaklem odbędą się warsztaty aktorskie „Każdy może być księżniczką!” prowadzone przez aktorów – Olgę Długońską i Krzysztofa Berendta.

Harmonogram wydarzeń:

 • Warsztat aktorski „Każdy może być księżniczką!”
Warsztat prowadzony przez Olgę Długońską i Krzysztofa Berendta zabierze dzieci do krainy wyobraźni, by podczas gier i improwizacji teatralnych mogły się wcielić w role baśniowych księżniczek i królewiczów.

Kiedy? W sobotę, 3 czerwca o godz. 12.00.

Koszt: 15 zł / osobę (bilety do nabycia w kasie teatru).

 • Spektakl „Śnieżka i krasnoludki”, reż. Krzysztof Babicki

Kiedy? W sobotę, 3 czerwca o godz. 16.00 (bilety do nabycia w kasie teatru lub online).

Informacje organizacyjne dotyczące warsztatów:

 • na warsztaty obowiązują rezerwacje: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl. Zgłoszenia do 25 maja lub do wyczerpania miejsc. Zajęcia dla dzieci od 6 roku życia. W zgłoszeniu należy podać: dane opiekuna (imię i nazwisko, numer kontaktowy, adres mailowy) oraz dane dziecka (imię i nazwisko, wiek).
 • koszt: 15 zł/dziecka. Płatności należy dokonać w kasie lub przelewem, po przyjęciu zgłoszenia przez organizatorów, najpóźniej do 26 maja. W tytule przelewu należy wpisać: Warsztat aktorski, 3 czerwca 2023 r. oraz imię i nazwisko uczestnika/uczestniczki.
 • podczas zajęć obowiązuje obuwie zmienne.
 • dziecko przebywa pod opieką rodzica/opiekuna.
 • udział w warsztacie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na fotografowanie i nagrywanie oraz wykorzystanie wizerunku uczestnika w celach promocyjnych teatru – publikacji w materiałach promocyjnych oraz mediach społecznościowych.

DZIEŃ DZIECKA W MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ


Muzeum Marynarki Wojennej oraz Klub MW Riwiera zapraszają dzieci na Festyn Rodzinny, który odbędzie się w sobotę, 3 czerwca w godz. 12.00-15.00 (plac przed muzeum).

W programie znalazły się m.in.:
 • chrzest morski dla dzieci
 • występ Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera
 • gry i zabawy (masa solna, malowanie piaskiem, puzzle, kolorowanki,
 • balony, bańki mydlane i wiele innych atrakcji!)

Tego dnia za wstęp do muzeum i na ORP „Błyskawicę” dzieci płacą tylko 1 zł.

MIĘDZYKULTUROWY PIKNIK RODZINNY W SP10


W piątek, 2 czerwca Szkoła Podstawowa nr 10 zaprasza na Międzykulturowy Piknik Rodzinny. Wydarzenie potrwa w godz. 10.00-13.00.

Impreza ma na celu integrację międzykulturową, włączenie rodzin z doświadczeniem uchodźczym w środowisko gdyńskiej społeczności, pokazy szkolnych talentów, świętowanie Dnia Dziecka w oparciu o gry i zabawy, prezentację efektów pracy realizowanych w projekcie „Szkoła Otwarta”.

W programie pojawią się m.in.: poszukiwania atrakcji i niespodzianek, zabawy i gry rodzinne, pokazy szkolnych talentów i gwiazd, program „Gdynia na fali”, występ wokalistki Pepi z zespołem oraz wiele innych atrakcji dla dzieci, młodzieży i rodzin.

Miasteczko Piknikowe znajdziemy przy Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Morskiej 192.

Wydarzenie finansowane jest ze środków pozyskanych w ramach porozumienia Urzędu Miasta Gdyni na zadanie: Gdynia wspiera gdyńskich uczniów w programie „Szkoła Otwarta”.

HAWAJSKI FESTYN W MAŁYM KACKU


W środę, 31 maja w godz. 15.00-17.00 dzieci i rodzice będą mogli rozpocząć świętowanie Dnia Dziecka na festynie w stylu hawajskim. Impreza odbędzie się na placu zabaw przed Żłobkiem i Przedszkolem Megamocni przy ul. Parkowej 1. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

W programie pojawią się m.in.:
 • wodny kącik sensoryczny z psikawkami,
 • warsztaty kreatywne – tworzenie hawajskich strojów,
 • warsztaty tańca hula,
 • kącik relaksu,
 • wielkie bańki mydlane,
 • konkursy, gry i zabawy,
 • poczęstunek.

Współorganizatorem festynu jest Rada Dzielnicy Mały Kack.

DZIEŃ DZIECKA Z HARCERZAMI

Plakat: Gdyńskie święto harcerskie

Kolejną propozycją dla najmłodszych jest festyn zorganizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 3 czerwca na skwerze Arki Gdynia i na terenie Stanicy Harcerskiej przy ul. B. Prusa 9-11. Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 16.00.

W programie festynu przewidziano liczne atrakcje m.in.: gry zręcznościowe, zabawy, tory przeszkód, loterie, punkt tworzenia przypinek oraz zwierząt wykonanych z dmuchanych balonów. Dodatkowo uczestnicy będą mogli wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez harcerzy realizujących specjalność wodną i turystyczną.

Na głodnych i spragnionych będą czekać: stoisko z pyszną grochówką, kawiarenka z kawą, herbatą, lemoniadą i ciastami upieczonymi przez instruktorów oraz seniorów hufca.

Na terenie stanicy nie może zabraknąć harcerskiego ogniska z kiełbaskami. Będzie można poznać historię hufca, obejrzeć kroniki lub harcerski film.

– Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci oraz rodziny do wzięcia udziału w tym radosnym wydarzeniu. Tego dnia skwer Arki Gdynia zmieni się w obóz w prawdziwie harcerskim stylu. Podczas wydarzenia odbędzie się też publiczna zbiórka na remont dachu Stanicy Hufca. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc – informuje phm. Krystian Domański, z-ca komendantki Hufca ZHP Gdynia ds. Kształcenia i Pracy z Kadrą.


 • ikonaOpublikowano: 02.06.2023 06:26
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 02.06.2023 12:37
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona