Społeczeństwo

Dzień Wszystkich Świętych. Zmiany w organizacji ruchu

Cmentarze komunalne w Gdyni od 28 października do 2 listopada będą otwarte przez całą dobę. Fot. gdynia.pl/archiwum

Cmentarze komunalne w Gdyni od 28 października do 2 listopada będą otwarte przez całą dobę. Fot. gdynia.pl/archiwum

Jak dojechać do największych cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych? Sprawdźmy, jak się zmieni organizacja ruchu przy trzech gdyńskich nekropoliach i cmentarzu w Kosakowie oraz na co warto zwrócić uwagę w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej.  


Jak co roku w związku z okresem Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w okolicy gdyńskich nekropolii. Przypomnijmy, że od 28 października (sobota) do 2 listopada (czwartek) cmentarze komunalne na terenie Gdyni będą otwarte przez całą dobę. W tym okresie, w związku z przewidywanym wzmożonym ruchem pieszych, wprowadzony zostaje całkowity zakaz wjazdu samochodem na teren gdyńskich cmentarzy komunalnych.

Na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych znajdują się szczegóły dotyczące wjazdu dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami oraz wydawania zezwoleń na roboty budowlane.

Na stronie internetowej zck.pl znajduje się też skrót do aplikacji Grobonet, umożliwiającej wyszukanie grobów osób zmarłych pochowanych na gdyńskich cmentarzach komunalnych, zgłoszenie chęci opłacenia miejsca grzebalnego oraz wgląd do wirtualnych spacerów po cmentarzach.

Zmiany w organizacji ruchu będą dotyczyć trzech gdyńskich nekropolii oraz cmentarza w Kosakowie i są podobne do tych, które były wprowadzone w latach poprzednich.

Zmiany w organizacji ruchu: cmentarz komunalny przy ul. Witomińskiej w Gdyni


Od 31 października (wtorek) do 1 listopada (środa) na ul. Witomińskiej będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu – od skrzyżowania z ulicami Zielną i Bursztynową do skrzyżowania z ul. Warszawską.

Od strony ul. Warszawskiej na ul. Witomińską będą mogły wjechać jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich i rowerzyści. Pozostali uczestnicy ruchu, w tym taksówki, będą mogli dostać się w rejon cmentarza tylko od ul. Kieleckiej.

Z ul. Śląskiej w lewo w ul. Warszawską będą mogły skręcić jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich. Przez skrzyżowanie ul. Śląskiej z al. Marsz. Piłsudskiego (węzeł im. Franciszki Cegielskiej) w kierunku Chyloni będzie można przejechać jedynie wiaduktem przebiegającym nad jezdnią al. Marsz. Piłsudskiego. Nie będzie możliwości wyjazdu z ul. Zjazdowej na ul. Witomińską.

Na skrzyżowaniu ulic Kieleckiej, Rolniczej, Witomińskiej i Konwaliowej nie będzie można skręcić w lewo z ul. Kieleckiej w ul. Konwaliową, a z ul. Witomińskiej będzie można pojechać tylko w prawo w ul. Rolniczą. Na ul. Kieleckiej zostaną wprowadzone dwa pasy ruchu w kierunku ul. Witomińskiej.

Podobnie jak w ubiegłych latach, auto będzie można zaparkować na pasie ruchu ul. Witomińskiej pomiędzy ul. Zielną a główną bramą cmentarza (po stronie cmentarza). Na końcu tego odcinka zostanie wyznaczony tymczasowy postój taksówek.

Natomiast postój znajdujący się naprzeciwko budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnych zostanie zawieszony. Parking przy cmentarzu będzie w całości przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami. Na odcinku ul. Witomińskiej, pomiędzy główną bramą cmentarza a ul. Warszawską, będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania się. Na parkingu przy bramie cmentarza będzie pętla autobusowa.

Mapka dojazdu na cmentarz komunalny przy ul. Witomińskiej


Zmiany w organizacji ruchu: cmentarz komunalny przy ul. Spokojnej w Gdyni


Między 31 października (wtorek) a 1 listopada (środa) po obu stronach ul. Spokojnej – od skrzyżowania z ul. Wielkopolską do drogi dojazdowej do cmentarza, jak i na tej drodze – będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania.

Z ul. Spokojnej na skrzyżowaniu z ul. Wielkopolską będzie można skręcić tylko w prawo. Kierowcy będą mogli skorzystać z parkingu przy ul. Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.

Mapka dojazdu na cmentarz komunalny przy ul. Spokojnej


Zmiany w organizacji ruchu: cmentarz Marynarki Wojennej przy ul. Antoniego Muchowskiego


Od 31 października (wtorek) do 1 listopada (środa) na ulicach Miegonia oraz Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu – od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.


Mapka dojazdu na cmentarz Marynarki Wojennej przy ul. Antoniego Muchowskiego


Zmiany w organizacji ruchu: cmentarz komunalny w Kosakowie


Zmiany w organizacji ruchu obowiązują 1 listopada (środa). Tego dnia zostaje wprowadzony:

 • objazd do cmentarza komunalnego przy ul. Rzemieślniczej przez wieś Pierwoszyno prowadzi ulicami Żeromskiego – Kaszubską – Rumską – Rzemieślniczą;
 • zakaz zatrzymywania się po stronie cmentarza na ul. Rzemieślniczej – nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
 • zakaz zatrzymywania się po lewej stronie ul. Żeromskiego – na odcinku od ronda do ul. Kaszubskiej – nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
 • zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Leśnej – na odcinku od ul. Rumskiej do ul. Brzozowej;
 • ruch jednokierunkowy na ul. Rzemieślniczej – w kierunku ul. Rumskiej – do ul. Chrzanowskiego.

Apelujemy do wszystkich kierowców o zwrócenie uwagi na zmianę oznakowania wokół cmentarzy oraz o zachowanie szczególnej ostrożności. W nadchodzącym czasie ruch wokół nekropolii na pewno będzie wzmożony.

Zmiany w komunikacji miejskiej


Dodatkowe kursy na liniach zwykłych, których trasy prowadzą w pobliżu cmentarzy, zostaną uruchomione 28 października i utrzymane do 2 listopada.

Wszystkich Świętych. Dodatkowa obsługa komunikacyjna - cmentarz witomiński

W czasie zmienionej organizacji ruchu wprowadzone zostaną specjalne linie do obsługi poszczególnych cmentarzy:

 • cmentarz komunalny przy ul. Witomińskiej: w dniach 31 października i 1 listopada funkcjonować będą linie 390 (do/z Śródmieścia Gdyni) oraz 392 (do/z Witomina)
 • cmentarz komunalny w Kosakowie: w dniach 28, 29, 31 października oraz 1 i 2 listopada funkcjonować będzie linia 305. W tym roku dodatkowo 1 listopada uruchomiona zostanie linia 335 – łącząca Śródmieście Gdyni z cmentarzem w Kosakowie przez ul. Janka Wiśniewskiego oraz ul. Kwiatkowskiego i ul. Dąbka.
 • cmentarz komunalny przy ul. Spokojnej: w dniu 1 listopada uruchomiona zostaje dodatkowa linia 380.
 • 30 i 31 października oraz 2 i 3 listopada obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

W środę, 1 listopada obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w soboty (nie niedziele czy święta).

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie ZKM Gdynia oraz w artykule na naszej stronie pt. „Dzień Wszystkich Świętych. Jakim autobusem dojedziemy na cmentarz?”.– Trzeba zwrócić uwagę na to, że 1 listopada obowiązują sobotnie rozkłady jazdy. Ale oprócz tego tradycyjnie uruchamiamy specjalne linie, które umożliwiają dotarcie na różne gdyńskie cmentarze. 1 listopada uruchamiamy też mobilną sprzedaż biletów. Punkty sprzedaży będą usytuowane na kluczowych przystankach, z których można dojechać na cmentarze i oczywiście przy cmentarzach. Oprócz tego bilet można kupić u wszystkich kierowców – w cenie 6 zł normalny i 3 zł ulgowy (bilet dwuodcinkowy ulgowy za 6 zł), bądź bilet 24-godzinny. Zachęcamy do tego, aby korzystać z możliwości zakupu biletów w aplikacjach mobilnych. Osoby, które mają bilety okresowe – ważne 1 listopada czy w inne dni – nie muszą kupować biletów. Natomiast osoby, które mają uprawnienia do przejazdów ulgowych i bezpłatnych, na normalnych zasadach korzystają z całej oferty, w tym z tych linii specjalnych – informuje Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM w Gdyni.

– Przypominamy również o tym, że w tym okresie mamy krótszy dzień i trzeba się do tego dostosować. Przede wszystkim apelujemy o zwracanie uwagi na znaki, ale też o szczególną ostrożność, jeśli chodzi o pieszych i osoby kierujące się na cmentarze – dodaje Michał Felon, dyrektor ZDiZ w Gdyni.

Wszystkich Świętych. Dodatkowa obsługa komunikacyjna - cmentarz w Kosakowie

 • ikonaOpublikowano: 23.10.2023 10:38
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 27.10.2023 09:56
 • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także