Społeczeństwo

Gdynia uczciła „Godzinę dla Ziemi”

Wiceprezydent Michał Guć i radna Anna Szpajer podczas sprzątania terenu wokół Źródła Marii w ramach akcji „Godzina dla Ziemi WWF” (fot. Mirosław Pieślak)

Wiceprezydent Michał Guć i radna Anna Szpajer podczas sprzątania terenu wokół Źródła Marii w ramach akcji „Godzina dla Ziemi WWF” (fot. Mirosław Pieślak)

Gdynia włączyła się do akcji „Godzina dla Ziemi WWF”. Jej tegoroczną edycję poświęcono rzekom. Dlatego gdynianie posprzątali teren wokół Źródła Marii. W geście troski o przyszłość naszej planety na jedną godzinę zgasną też światła w wybranych budynkach użyteczności publicznej.


Akcja „Godzina dla Ziemi” jest organizowana przez WWF od 2007 roku. Ma wzbudzić refleksję nad zmianami klimatu oraz uwrażliwić społeczeństwo na problem nadmiernego zużycia energii.
 
Gdynia tradycyjnie włączyła się w to przedsięwzięcie. W tym roku m.in. poprzez sprzątanie nadrzecznych terenów. Referat Ekorozwoju Urzędu Miasta Gdyni zorganizował je przy Źródle Marii. W akcji uczestniczyli wiceprezydent Michał Guć i radna Anna Szpajer, wolontariusze WWF, strażnicy miejscy, a także mieszkańcy. Na miejscu otrzymali niezbędne akcesoria.
 

– Tegoroczna edycja „Godziny dla Ziemi WWF” jest poświęcona rzekom. Dlatego w ramach akcji zorganizowaliśmy również sprzątanie terenu wokół Żródła Marii, czyli niewielkiego potoku, który jest dopływem rzeki Kaczej. Mieszkańcy Gdyni jak zwykle chętnie dołączyli do przedsięwzięcia, co dowodzi, że los naszej planety i dbałość o środowisko nie są im obojętne. Zachęcam również, aby o 20.30 na godzinę zgasić światła w naszych domach i mieszkaniach – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

 
A to dlatego, że „Godzina dla Ziemi” kojarzy się przede wszystkim z gaszeniem świateł w mieszkaniach, firmach oraz budynkach użyteczności publicznej. A wszystko w trosce o planetę.

Uczestnicy sprzątania terenu przy Źródle Marii, które zorganizowano w ramach akcji „Godzina dla Ziemi WWF” (fot. Mirosław Pieślak)
Uczestnicy sprzątania terenu przy Źródle Marii, które zorganizowano w ramach akcji „Godzina dla Ziemi WWF” (fot. Mirosław Pieślak)

 
W Gdyni o godz. 20.30 zgaśnie podświetlenie w Gdyńskim Centrum Sportu, Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, Gdyńskim Centrum Filmowym, Gdyńskim Centrum Kultury, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim.
 
Jednak swoją solidarność może okazać każdy. Wystarczy zgasić światło, a przy okazji zaoszczędzić kilka groszy na energii.

Petycja WWF


Jako że tegoroczna edycja „Godziny dla Ziemi” jest poświęcona rzekom, na stronie www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2024 można podpisać petycję do premiera RP o zaprzestanie zanieczyszczania rzek i udrożnienie ich biegu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.03.2024 20:15
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2024 15:54
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona