Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Społeczeństwo

„Gdyńska mapa modernizmu” okiem nastolatków

Animację o gdyńskich kamienicach zobaczymy pod koniec sierpnia, fot. Kamil Złoch

Animację o gdyńskich kamienicach zobaczymy pod koniec sierpnia, fot. Kamil Złoch

Dwanaścioro młodych, utalentowanych uczniów, pracując pod kierunkiem profesjonalnych animatorów z KAZstudio, stworzyło krótką animację o wybranych kamienicach modernistycznej Gdyni. Wstępem do zajęć był spacer architektoniczny połączony z warsztatami fotograficznymi. Efekty pracy nastolatków będziemy mogli zobaczyć pod koniec sierpnia. Bezpłatne warsztaty animacji poklatkowej zorganizowała Fundacja Trefl i Gdyńskie Centrum Animacji.


 
Słynny „Bankowiec” czy kamienice przy ulicy Świętojańskiej, Starowiejskiej i Abrahama – to kultowe modernistyczne budynki, które ożyją w filmie animowanym stworzonym przez zdolnych nastolatków. Wszystko to dzięki projektowi, który powstał z myślą o połączeniu dwóch gdyńskich inspiracji – filmu i modernizmu. Gotową animację będziemy mogli obejrzeć prawdopodobnie pod koniec sierpnia.

Warsztaty „Gdyńska mapa modernizmu” trwały cztery dni (8-11 sierpnia). Ich efektem jest kilkuminutowy film stworzony przez młodzież pod opieką doświadczonych animatorów ze studia filmowego KAZstudio – tego samego, które produkuje w Gdyni popularny serial animowany dla dzieci „Rodzina Treflików”.


– Słynny „Bankowiec”, a także inne ikoniczne kamienice gdyńskiego modernizmu – na Starowiejskiej, Świętojańskiej czy Abrahama – ożyją w filmie animowanym tworzonym metodą animacji poklatkowej. Oznacza to, że na każdą sekundę filmu trzeba stworzyć kilkadziesiąt zdjęć, bardzo precyzyjne animując elementy, które akurat w tym przypadku powstają z papieru, kartonu, folii – takich bardzo prostych surowców plastycznych. Ale za sprawą talentu tych młodych ludzi, którzy się do nas zgłosili, a także dzięki umiejętnościom osób, które prowadzą warsztaty, wszystko to zamieni się w animowaną, ruchomą sekwencję powstającą metodą animacji poklatkowej – opowiada Magdalena Jacoń z Fundacji Trefl.

– Na warsztatach skupiamy się na stworzeniu uproszczonego wizerunku budynku, wycinając go z kartonu i potem wprowadzając te elementy w ruch. Konstruując, dekonstruując te kamienice w czasie, używając animacji poklatkowej – dodaje Stanisław Szostak, animator z KAZstudio.

Wstępem do zajęć był spacer po Gdyni połączony z warsztatami fotograficznymi. Dzięki temu uczestnicy lepiej poznali budynki, które potem wprawili w ruch za sprawą animacji poklatkowej. Najważniejszą inspiracją do realizacji projektu był architektoniczny charakter Gdyni – Miasta Filmu UNESCO.

Warsztatami animacji kierowali: Karolina Branecka i Stanisław Szostak, animatorzy na co dzień zaangażowani w produkcję „Rodziny Treflików”. Spacer po Gdyni poprowadził znawca miasta Arkadiusz Brzęczek, a warsztaty fotograficzne Sławomir Pultyn – fotograf, reżyser i montażysta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Realizacją projektu dla Fundacji Trefl zajmowali się: Agata Kozierańska-Burda, Magdalena Jacoń i Bogumiła Dąbrowska.

Projekt „Gdyńska mapa modernizmu” został sfinansowany przez miasto Gdynia.

Jak przebiegały warsztaty młodych gdynian, możemy podejrzeć na stronie Gdyńskiego Centrum Animacji.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.08.2023 10:49
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.08.2023 15:20
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona