Społeczeństwo

Gdyński poradnik dobrych praktyk już dostępny

Poradnik dobrych praktyk remontowych można pobrać ze strony www.gdynia.pl / mat. prasowe

Poradnik dobrych praktyk remontowych można pobrać ze strony www.gdynia.pl / mat. prasowe

Jak prawidłowo zaplanować remont? Gdzie załatwić formalności, uzyskać fachową wiedzę i poradę? Nawet drobne, ale źle wykonane prace remontowe mogą wpłynąć negatywnie na wizualny odbiór obiektu lub budowli, oddziaływać na ulicę, dzielnicę czy szeroko rozumianą przestrzeń miejską. Poza tym błędne decyzje dotyczące utrzymania lub naprawy zabytków mogą zniszczyć je nieodwracalnie. Gdyński poradnik dobrych praktyk remontowych to prawdziwe kompendium wiedzy dla mieszkańców.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą wspólną przestrzeń miejską. Stąd też potrzeba opracowania publikacji „Od strony ulicy. Gdyński poradnik dobrych praktyk remontowych”. Informator ten jest przeznaczony dla mieszkańców Gdyni, a w szczególności dla właścicieli i zarządców nieruchomości, wspólnot i zrzeszeń mieszkaniowych oraz spółdzielni mieszkaniowych i deweloperów. 

W środę, 7 czerwca w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie poświęcone tematowi remontów na nieruchomościach prywatnych w kontekście aktualnie obowiązującego prawa miejscowego. Była to również znakomita okazja do wymiany poglądów i podzielenia się doświadczeniem zarówno przez zarządców nieruchomości, projektantów jak i pracowników samorządowych. 

Podczas wydarzenia plastyk miasta Jacek Piątek i Kaja Żurawska zaprezentowali uczestnikom poradnik „Od strony ulicy – Gdyński poradnik dobrych praktyk remontowych” i zaprosili uczestników do wspólnej dyskusji. W panelu wzięli udział m.in.: wiceprezydent Marek Łucyk, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Marek Stępa, Hanna Niedźwiecka-Pasternak, zastępca naczelnika Wydziału Ogrodnika Miasta, Marek Wysocki, koordynator ds. wdrażania dostępności miasta Gdyni, Andrzej Andrzejewski z Pracowni Architektonicznej Andrzej Andrzejewski, Zbigniew Reszka, prezes pracowni Arch-Deco oraz Mateusz Żywicki, artysta plastyk, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych i współtwórca poradnika.



– Bardzo się cieszę, że organizujemy kolejne już spotkanie w sprawie praktyk remontowych. Pokazujemy, jak byśmy chcieli, żeby różne podmioty, które remontują w naszym mieście – chociażby kamienice – do tego podeszły. Cieszę się również, że odbędzie się panel dyskusyjny, w którym będą brali udział: plastyk miasta, konserwator zabytków, architekci, osoby, które na co dzień współpracują z podmiotami, które realizują w mieście różnego rodzaju inwestycje. A my podczas panelu będziemy pokazywać, jak od strony miasta chcielibyśmy widzieć te wszystkie remonty – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 
Poradnik ten jest elementarzem aktualnie obowiązujących przepisów prawa oraz głównych kierunków polityki miasta w zakresie ładu przestrzennego. To podstawowa wiedza o tym jak wykonać remont zgodnie z przepisami, gdzie załatwić formalności, uzyskać fachową wiedzę i poradę oraz o czym należy pamiętać, by nie popełniać błędów podczas prac. Nawet drobne, ale źle wykonane remonty mogą wpłynąć negatywnie na wizualny odbiór obiektu lub budowli i oddziaływać deprymująco na ulicę, dzielnicę czy szeroko rozumianą przestrzeń miejską. Złe decyzje dotyczące utrzymania lub naprawy zabytków mogą zniszczyć je nieodwracalnie.

Dlatego chcąc uniknąć często popełnianych błędów i sprawnie przeprowadzić remont, warto zastosować się do wytycznych zawartych w gdyńskiej publikacji. Rolą poradnika jest też ważny element kształtowania świadomości obywatelskiej w zakresie ładu przestrzennego i zasad estetyzacji.

Gdyńską publikację można pobrać z poniższego załącznika PDF lub ze strony www.gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 07.06.2023 15:08
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.06.2023 15:12
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także