Utrzymanie kontaktu z dorosłymi wychowankami, inspirowanie obecnie usamodzielniającej się młodzieży oraz pogłębienie współpracy z opiekunami usamodzielnienia i partnerami to cele „Pikniku w bajkowym ogrodzie”. Wydarzenie od trzech lat coraz mocniej integruje dorastających wychowanków pieczy zastępczej i osoby z nimi pracujące. Co robić po ukończeniu 18 lat? Uczyć się? Pracować? Zespół Wsparcia Dziecka i Rodziny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni odpowiada na podobne pytania wychowanków systemu gdyńskiej pieczy zastępczej od lat. Pracowniczki sekcji usamodzielnień towarzyszą wchodzącej w dorosłość młodzieży na różne sposoby. Dzieje się to nie tylko podczas formalnych spotkań w siedzibie MOPS-u i nie tylko do wyznaczającej formalny koniec procesu usamodzielnienia daty 26. urodzin. Utrzymujemy kontakt ze sporą liczbą wychowanków, którzy zdążyli już dorosnąć – opowiada Katarzyna Michalska, koordynator sekcji usamodzielnień w Zespole Wsparcia Dziecka i Rodziny MOPS. – Część z nich założyła już własne rodziny. Dla nas to ogromna satysfakcja obserwować, jak radzą sobie w życiu. Z kolei dla młodzieży, która dopiero się usamodzielnia, są oni najlepszym przykładem na to, że trudniejszy start nie przesądza o przyszłości. Piknik obfitował w atrakcje. Nie zabrakło animacji dla najmłodszych, wspólnych zabaw i poczęstunku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. pokazy iluzji czy mini sesja Zumby. Atrakcje dla dzieci obejmowały m.in. dmuchaną zjeżdżalnię, konkurs przeciągania liny, strefę malowania twarzy czy zaplatania warkoczyków. Do udziału w wydarzeniu, w którym uczestniczyło ponad 100 osób, zaproszono również przedstawicieli jednostek partnerskich oraz odpowiedzialne społecznie osoby prywatne, od lat wspierające działania na rzecz młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą. Piknik stał się także okazją do podziękowania im za zaangażowanie i współpracę. Trudno przecenić znaczenie osób, które nieustannie wspierają nasze działania i młodych ludzi stawiających pierwsze kroki w dorosłym życiu – podkreśla Franciszek Bronk, zastępca dyrektora MOPS. – Wszystkim, którzy są z nami od lat i pomagają rozwijać te inicjatywy, serdecznie dziękujemy. Sekcja usamodzielnień wspiera młodzież nie tylko w sprawach formalnych. Regularnie organizuje także spotkania Gdyńskiego Klubu Mentoringu. Uczestnicy zajęć rozmawiają m.in. o możliwościach uzyskania wsparcia, poruszaniu się po rynku pracy, załatwianiu spraw urzędowych, planowaniu domowego budżetu czy gospodarowaniu żywnością. Młodzież zaangażowana w działalność klubu aktywnie uczestniczyła również w przygotowaniu pikniku. Pomagała przy organizacji wydarzenia, przygotowała część poczęstunku, prowadziła niektóre animacje dla dzieci, a jedna z wychowanek zaprezentowała swój talent wokalny. Młodzi ludzie włożyli w przygotowania wiele pracy i serca – mówi Paulina Lewandowska, pracownik socjalny sekcji usamodzielnień. – Bardzo cenimy więzi, które udało nam się wspólnie zbudować. Tym bardziej cieszy nas możliwość spotkania się w takiej atmosferze i spędzenia razem czasu. .W pikniku brało udział ponad 100 osób (fot. MOPS w Gdyni) Opublikowano: 22.06.2026 13:34 Autor: Mateusz Glina (m.glina@mopsgdynia.pl) Zmodyfikowano: 22.06.2026 16:07 Zmodyfikował: Aleksandra Dylejko