Społeczeństwo

Koty duże i małe będą miały swoje święto

Michał Guć wiceprezydent Gdyni trzyma kota.

Zdjęcie z ubiegłorocznego świętowania przedstawia Michała Gucia z puchatym podopiecznym, z tyłu dziewczyna biorąca udział w wydarzeniu//fot. Karol Stańczak

Puchate, mruczące, tajemnicze. 17 lutego wszystkie koty duże i małe będą miały swoje święto. Z tej okazji gdyńskie schronisko „Ciapkowo” oraz kawiarnia „Biały Kot” zapraszają do wspólnego świętowania. W obchody włączyła się również Biblioteka Gdynia. W jej filiach możecie dołączyć do zbiórki karmy dla kociaków, a także wziąć udział w warsztatach i zabawach z okazji Światowego Dnia Kota.


W tym roku Światowy Dzień Kota świętować będziemy cały tydzień. W weekend odbędzie się tradycyjna akcja „Zakochani w kotach”. Każdego roku z okazji Światowego Dnia Kota organizują ją schronisko „Ciapkowo” oraz kawiarnia „Biały Kot”.

Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Światowego Dnia Kota Biblioteka Śródmieście (ul. Władysława IV 7-15) zaprasza do udziału w zbiórce karmy dla kociaków, która następnie zostanie przekazana do schroniska dla zwierząt w ramach „Wypasionej Akcji”. Zbiórka potrwa do 17 lutego. Organizatorzy proszą o przynoszenie dobrej jakości, nieotwartej, karmy suchej i mokrej.

15 lutego o godz. 17.00 w Bibliotece Pustki Cisowskie (ul. Chabrowa 43) odbędą się warsztaty literacko-plastyczne z okazji kociego święta. Uczestnicy posłuchają wierszy o kotach oraz do stworzą własnego mruczka za pomocą różnych technik plastycznych. Zajęcia dla dzieci w wieku 3-13 lat. Obowiązują zapisy: filianr8@bibliotekagdynia.pl lub 58 621 17 69.

15 lutego o godz. 16.30 Biblioteka Mały Kack (ul. Łowicka 51) zaprasza przedszkolaki na wysłuchanie utworów o kotach. Po czytaniu, korzystając z materiałów bibliotecznych, uczestnicy wykonają swojego własnego mruczka.
Maluchy (do 7. r.ż.) muszą brać udział w wydarzeniach w obecności opiekuna.

16 lutego o godz. 12.00 Biblioteka Grabówek (ul. Morska 113) zaprasza dzieci w wieku 4-8 lat na warsztaty literacko-plastyczne „Kici Kici Miau”, na których dowiedzą się, jak wykonać kota z origami i wspólnie poczytają. Wstęp wolny.

Finał kociego świętowania, czyli akcja „Zakochani w kotach” odbędzie się 17 lutego w godz. 12.00-15.00 w „Ciapkowie” (ul. Małokacka 3A), gdzie odbędzie się Dzień Otwarty. Na uczestników czeka wiele atrakcji. Wszyscy, którzy przyjdą do schroniska, będą mogli przede wszystkim spędzić czas z kotami, pogłaskać je lub adoptować.
Zaplanowano również:
  • słodki poczęstunek i ciepłe napoje w schroniskowej kawiarni „Pod Kocią Wolierą”,
  • porady kociego behawiorysty oraz opiekunów ze schroniska, z którymi będzie można wymienić się doświadczeniami lub porozmawiać o kociej naturze,
  • zabawę fantową.
Światowy Dzień Kota przypada 17 lutego. W Polsce obchodzimy go od 2006 roku z inicjatywy miesięcznika „Kot” i stowarzyszenia „Cat Club Łódź”. Święto ma na celu podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka oraz potrzebę niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom.

  • ikonaOpublikowano: 12.02.2024 12:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.02.2024 12:38
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także