Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Społeczeństwo

Krzewy z Witomina trafiły do mieszkańców

Krzewy z witomińskiej skarpy trafiły już w ręce mieszkańców, fot. Magdalena Śliżewska

Krzewy z witomińskiej skarpy trafiły już w ręce mieszkańców, fot. Magdalena Śliżewska

Krzewy z Witomina znalazły nowych właścicieli. Każdy, kto we wtorkowy poranek przyszedł na skarpę przy ulicy Rolniczej, mógł sobie wybrać i zabrać do ogrodu pigwowca, ligustr lub pięciornik. Krzewy musiały zostać wysadzone z powodu trwającej przebudowy skrzyżowania ulic Rolniczej i Chwarznieńskiej.


We wtorek, 8 sierpnia na skarpie przy ul. Rolniczej pojawili się mieszkańcy, którzy skorzystali z akcji Wydziału Ogrodnika Miasta Gdyni. Z powodu przebudowy skrzyżowania ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej trzeba było wysadzić rosnące tam krzewy m.in. pigwowca, ligustru i pięciornika. Chcąc dać roślinom drugie życie, zaproszono mieszkańców, aby przyszli, zabrali rośliny i posadzili je we własnych ogródkach.


– W związku z przebudową układu drogowego, skrzyżowania Chwarznieńska-Rolnicza, była konieczność wysadzania krzewów. Wykopywaliśmy je razem z panami z firmy wykonawczej. Były to pigwowce, ligustr i pięciornik. Przyszło około 7 osób, które były zainteresowane tymi krzewami. Także każdy wziął po kilka sadzonek i myślę, że wszyscy są zadowoleni – informuje Szymon Śliwczyński z Wydziału Ogrodnika Miasta Gdyni.
Większość krzewów trafi do prywatnych ogrodów i na działki. Ale kilka z nich znajdzie swoje miejsce w… Orłowie. Pigowiec i pięciornik wzmocni skarpę przy Domku Żeromskiego.

Dwie osoby niosą wysadzone krzewy
Część krzewów trafi do ogrodów, fot. Konrad Maćkowiak
– Ten pięciornik pasuje nam do okolicy Domku Żeromskiego i ulicy Zacisznej. Mamy tam takie niezakrzewione skarpy – a skarpy zawsze trzeba wzmacniać krzewami, żeby się nie osuwały – i chcemy w tej okolicy to zasadzić. A jednocześnie krzewy będą cieszyły oczy ludzi spacerujących, bo są piękne – mówi Sławomir Kitowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.


Ligustr, pigwowiec i pięciornik

Krzew pigwowca z owocami
Krzew pigwowca, fot. Wydział Ogrodnika Miasta Gdyni

Ligustr to krzew, który docelowo osiąga około 2-3 m wysokości, o liściach z wierzchu ciemnozielonych i błyszczących oraz jaśniejszych i matowych od spodu. Kwitnie w lipcu i sierpniu, ma drobne, kremowobiałe, lekko pachnące kwiaty, zebrane na szczytach pędów w gęste kwiatostany. Jego czarne owoce są trujące dla człowieka, ale dla wielu ptaków są ważnym składnikiem diety. Najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych. Świetnie znosi cięcie, po którym dobrze się zagęszcza.

Z kolei pigwowiec to niski, mrozoodporny krzew, który może dorastać do 1 m, o ładnych błyszczących liściach. Kwitnie dość wczesną wiosną, ma kwiaty koloru czerwonego. Jego żółte owoce przypominające małe jabłuszka często są wykorzystywane do robienia przetworów. Lubi rosnąć na ciepłych, słonecznych lub lekko zacienionych stanowiskach.

Pięciornik to krzew wysokości 30-120 cm. Kwitnie na żółto od maja do października, najobficiej w czerwcu i lipcu. Jest odporny na mróz i suszę. Najlepiej wybrać mu stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Aby pięciornik kwitł obficie, koniecznie trzeba go co roku regularnie przycinać (najlepiej po kwitnieniu).

Krzew pięciornika z żółtymi kwiatkami
Krzew pięciornika, fot. Konrad Maćkowiak

  • ikonaOpublikowano: 08.08.2023 04:44
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.08.2023 14:41
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona