Społeczeństwo

Niepotrzebne ubrania wspierają placówki PSONI

Plakat akcji z kolorowymi ubraniami i napisami: Zapomniane ubrania wspierają PSONI #wGdyni. Link do strony: www.gdynia.pl/tekstylia. 1 zł z każdego przekazanego kilograma wesprze Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna Koło w Gdyni. Ubrania do Oddania. Gdynia w klimacie

Kolejna odsłona akcji Gdyni i marki „Ubrania Do Oddania” wspiera PSONI // mat. prasowe

Wiosna to idealna pora, aby zrobić porządki w szafach. Tym bardziej, że z niepotrzebnych ubrań można zrobić konkretny pożytek. W ramach akcji organizowanej przez miasto Gdynia i markę „Ubrania Do Oddania” udało się już finansowo pomóc schronisku „Ciapkowo”, a także wesprzeć Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gdyni. Teraz przyszła pora na kolejna instytucję – gdyńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

 
Nie każdy wie, że aż 2/3 konsumentów pozbywa się ubrań, które nadal nadają się do wykorzystania. W rezultacie 22% niepotrzebnej odzieży lub obuwia wyrzucanych jest do śmietnika, skąd finalnie trafia na wysypisko, bez możliwości odzyskania surowców. Jak można temu zapobiec?

Każde ubranie, które trafi do drugiego obiegu to zmniejszony negatywny wpływ branży odzieżowej na stan naszej planety. Produkcja jednego bawełnianego t-shirta wymaga 2 700 litrów wody. Dlatego oddawajmy niepotrzebne ubrania i starajmy się korzystać z tych, które inni wprowadzają do ponownego obiegu.

Mając świadomość wpływu branży tekstylnej na środowisko, Gdynia i marka „Ubrania Do Oddania” współpracują w zakresie zbierania zbędnych tekstyliów. Dlatego wspólnie zachęcają do przekazywania niepotrzebnych, ale czystych:

  • ubrań: damskich, męskich i dziecięcych,
  • butów połączonych w pary,
  • akcesoriów, np. pasków, torebek, czapek, szalików,
  • tekstyliów domowych, np. obrusów, kocy,


Zapomniane ubrania wspierają PSONI #wGdyni


Kolejną gdyńską organizacją pozarządową, którą można wesprzeć w ramach akcji „Ubrania Do Oddania” jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Jak można pomóc? Przejrzeć zawartość szafy i przygotować te rzeczy, których już nie używamy, a które mogą posłużyć komuś innemu. Mniejsze ilości można oddawać w punktach stacjonarnych w godzinach ich otwarcia. W kampanii wspierającej PSONI rzeczy można zostawiać w Centrum Nauki Experyment przy al. Zwycięstwa 96/98

Z kolei gdynianie, którzy chcą jednorazowo oddać więcej rzeczy, mogą przygotować paczkę i za pośrednictwem strony Ubrania Do Oddania – zamówić kuriera. Przesyłka musi ważyć co najmniej 10 kilogramów.

O PSONI


Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zajmuje się wyrównywaniem szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzeniem ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieraniem ich rodzin. Tworzy w Gdyni osiem placówek, w których prowadzona jest działalność na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną czy sprzężoną.

Organizacja powstała z inicjatywy rodziców. Ma za zadanie wspierać dzieci, młodzież i dorosłych dotkniętych dysfunkcjami organicznymi i intelektualnymi. Ale także ich opiekunów, którzy każdego dnia borykają się z niepełnosprawnością. 

Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu rodziców oraz opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz przy wsparciu miasta i innych podmiotów, stowarzyszenie otworzyło w Gdyni m.in.:

  • Centrum Rehabilitacji Ośrodek Wczesnej Interwencji,
  • Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy,
  • Warsztat Terapii Zajęciowej,
  • Teatr Biuro Rzeczy Osobistych.

Poza tym w Urzędzie Miasta Gdyni osoby z niepełnosprawnością intelektualną prowadzą i obsługują dwa punkty ksero.  

Zadaniami PSONI są m.in.:

  • dbanie o godność ludzką, miejsce w rodzinie i wśród innych ludzi oraz szczęście osób z niepełnosprawnością intelektualną,
  • wspieranie rodzin, żeby były w stanie sprostać sytuacjom, które pociąga za sobą fakt urodzenia dziecka z niepełnosprawnością intelektualną,
  • wspólne życie, które przekształca własny ból w gotowość niesienia pomocy innym.

Zebrane podczas akcji „Ubrania Do Oddania” środki stowarzyszenie przeznaczy m.in. na pomoc w zakresie wczesnej interwencji, wielospecjalistycznej diagnozy, rehabilitacji ruchowej, terapii pedagogiczno-psychologicznej oraz stymulacji rozwoju mowy.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie: https://www.ubraniadooddania.pl/psoni.

  • ikonaOpublikowano: 12.04.2023 07:52
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.04.2023 13:18
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także