Społeczeństwo

Nowe miejsce zabawy przy ul. Arciszewskich

Plac zabaw przy ul. Arciszewskich 23 został zrealizowany w ramach zwycięskiego projektu BO2023 // fot. LIS

Plac zabaw przy ul. Arciszewskich 23 został zrealizowany w ramach zwycięskiego projektu BO2023 // fot. LIS

Piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnie, bujaki i drążki - a także ławki, rośliny i ogrodzenie. W skrócie, oto plac zabaw, który powstał przy ul. Arciszewskich 23. Nowe miejsce spotkań dla najmłodszych i ich opiekunów zostało już przekazane mieszkańcom Oksywia. To inwestycja, która powstała według pomysłu sąsiadów, w ramach zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego. Budowa placu zabaw przy ulicy Arciszewskich 23 to inicjatywa mieszkańców, która została wybrana do realizacji w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku. Projekt ten zyskał poparcie ponad 650 osób i zdobył przewagę nad innymi projektami w tej dzielnicy, uzyskując również średnią liczbę punktów przyznanych projektom w edycji BO2021.

- Ogromna radość, satysfakcja. To kolejny zrealizowany projekt Budżetu Obywatelskiego. Projekt ciekawy, bo zgłoszony przez relatywnie niedużą społeczność jednego budynku. Jednak projekt ten, który wygrał w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim i który dzisiaj cieszy nie tylko najbliższych sąsiadów, ale jest placem zabaw na który przychodzą dzieci z tej części Oksywia. Plac jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jest otwarty dla wszystkich. To wspaniale, że takie atrakcje właśnie w wyniku Budżetu Obywatelskiego powstają – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.W ramach projektu na podwórku za budynkiem przy ul. Arciszewskich 23 dla młodszych dzieci powstała m.in. piaskownica, huśtawki "bocianie gniazdo” i zjeżdżalnia. Młodzież i dorośli mogą skorzystać z urządzeń gimnastycznych, w tym drążków i urządzeń do ćwiczenia balansu. Zamontowane zostały także ławki i stolik, co tworzy przestrzeń do sąsiedzkich spotkań. Całość dopełniają nowe nasadzenia, w tym jarzęby szwedzkie, sosny czarne, wiśnie piłkowane, kosodrzewiny, derenie oraz kłosowce.

Plac zabaw jest ogrodzony i dostępny dla osób o różnym stopniu sprawności. Dzięki odpowiednio dostosowanemu wyposażeniu i nawierzchni, osoby poruszające się na wózkach mogą wygodnie korzystać z tego miejsca.

Co ważne, udział w projektowaniu tego miejsca wzięła autorka projektu oraz mieszkańcy okolicy. Wypełnili ankietę, w której wybierali odpowiadającą im koncepcję.
- Realizacja projektu przerosła nasze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się, że w taki sposób będzie to wyglądało, funkcjonowało. Bardzo nas cieszy, że w trakcie projektowania placu zabawy uwzględniono nasze sugestie, uwagi, prośby. Cóż mogę więcej powiedzieć. Cieszy nas efekt tej pracy. Bardzo się cieszymy, że jest tu kameralnie, pięknie i funkcjonalnie – mówi Judyta Bork, autorka projektu i mieszkanka ul. Arciszewskich.

- Oksywie to niezwykła okolica nie tylko ze względu na walory historyczne, ale przede wszystkim ze względu na mieszkańców. To zaangażowanie jest bezcenne. Bo inwestycje i działania miasta w obszarze infrastruktury to jedna strona procesu rewitalizacji. Druga to właśnie aktywni mieszkańcy, którzy chcą mieć wpływ na swoją okolicę - mówi Elżbieta Sierżęga, członkini gdyńskiego Komitetu Rewitalizacji.
Więcej o Budżecie Obywatelskim, realizowanych projektach i zbliżającym się głosowaniu BO2023 można dowiedzieć się na www.bo.gdynia.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.07.2023 07:09
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.07.2023 09:03
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona