Społeczeństwo

Oliwia i Antoni. Przyszli na świat w dniu urodzin miasta

Na zdj. maluszki urodzone 10 lutego: Oliwia (z lewej) i Antoni (z prawej). Fot. Szpital Miejski im. PCK w Gdyni

Na zdj. maluszki urodzone 10 lutego: Oliwia (z lewej) i Antoni (z prawej). Fot. Szpital Miejski im. PCK w Gdyni

To piękna gdyńska tradycja. Prezydent Wojciech Szczurek i Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, wybrali się z życzeniami i prezentami do dzieci, które przyszły na świat w urodziny miasta. W tym roku 10 lutego w Szpitalu Morskim im. PCK w Redłowie powitaliśmy na świecie parkę – Oliwię i Antoniego. 

 
Oliwia i Antoni urodzili się w redłowskim szpitalu w dniu 98. urodzin naszego miasta. Aby tradycji stało się zadość, maluchy odwiedzili prezydent Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. Złożyli młodym mamom życzenia od miasta i mieszkańców oraz wręczyli prezenty.


– Dzisiaj w gdyńskim szpitalu odwiedzamy dzieci, które przyszły na świat 10 lutego, ale przy okazji otrzymałem niezwykły prezent – drzewko, którego papierowe listki symbolizują każde dziecko urodzone w Gdyni w minionym roku – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Oliwia i Antoni na urodziny miasta

Prezydent Wojciech Szczurek i przewodnicząca RMG z wizytą u Oliwii i jej mamy Karoliny
Prezydent Wojciech Szczurek i przewodnicząca RMG z wizytą u Oliwii i jej mamy Karoliny. Fot. Magdalena Śliżewska

Oliwia urodziła się 10 lutego o godz. 9.25. Ważyła 3 040 g i miała 51 cm wzrostu.Dziewczynka ma się dobrze i jest trzecim dzieckiem Karoliny Zielińskiej.
– Jestem szczęśliwa, że przyszła na świat w taki wyjątkowy dzień. I dziękujemy, że prezydent postanowił nas odwiedzić, bo to jest naprawdę bardzo miłe przeżycie – opowiada mama Oliwii.

Antoś przyszedł na świat o godz. 12.43. Ważył 3 270 g i miał 53 cm wzrostu. To pierwsze dziecko Nikoli Blok.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że była to data 10 lutego – krótko podsumowuje mama Antosia.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska w odwiedzinach u Antosia i jego mamy w Szpitalu Morskim
Prezydent Wojciech Szczurek i przewodnicząca RMG z wizytą u Antosia i jego mamy Nikoli. Fot. Magdalena Śliżewska

Jedno dziecko – jeden listek

„Drzewo Życia” z papierowymi listkami, na których są wypisane imiona dzieci i ich daty urodzeń
„Drzewo Życia”. Fot. Magdalena Śliżewska

Rok temu w Szpitalu Morskim im. PCK powstała nowa tradycja. Na ścianie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego pojawiło się „Drzewo Życia”, zaprojektowane i wykonane przez gdyńskiego artystę-plastyka Sławomira Cupiała.

Od tamtej pory młode mamy przyklejają na korkowym drzewie papierowe listki z imieniem i datą urodzenia swoich pociech. To symboliczny gest, który ma na celu podkreślić znaczenia każdego przychodzącego na świat w tym miejscu malucha.
– Akcja ma celu wspieranie i propagowanie porodów w naszym szpitalu. W tym roku mamy ponad 130 porodów, na chwilę obecną nieznacznie prowadzą dziewczynki – informuje dr Piotr Zabul z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Morskiego w Gdyni.

Personel szpitala zebrał wszystkie listki z imionami dzieci urodzonych w 2023 roku i przekazał je na ręce prezydenta Wojciecha Szczurka. Teraz – zgodnie z całą ideą – w Parku Centralnym zostanie posadzone prawdziwe drzewo. A za rok pojawi się kolejne. Każde z tych drzewek będzie dedykowane najmłodszym mieszkańcom naszego miasta.

Prezydent Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska oraz personel Szpitala Morskiego im. PCK
Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska oraz personel Szpitala Morskiego im PCK. Fot. Magdalena Śliżewska
– To drzewko w cudowny sposób zmieni swój charakter, bo co roku w Parku Centralnym będziemy sadzić drzewka, które będą przypominały o dzieciach, które każdego roku urodziły się w Gdyni i wszyscy sobie życzymy, żeby tych dzieci było coraz więcej – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


  • ikonaOpublikowano: 12.02.2024 15:19
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.02.2024 15:09
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona