Społeczeństwo

Podróżuj po Europie z biletem DiscoverEU

W konkursie można wziąć udział od 15 do 29 marca // mat. prasowe #DiscoverEU/FB, pexels.com, unplash.com

W konkursie można wziąć udział od 15 do 29 marca // mat. prasowe #DiscoverEU/FB, pexels.com, unplash.com

Masz osiemnaście lat i legalnie mieszkasz w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie trzecim stowarzyszonym z programem Erasmus+? Weź udział w konkursie, w którym nagrodą jest podróż po Europie. Aplikacje można składać od 15 do 29 marca.


DiscoverEU to działanie w ramach programu Erasmus+, dzięki któremu młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie, zdobywając przy tym nowe doświadczenia. Taka podróż, głównie koleją – z wyjątkiem niektórych fragmentów, które mieszkańcy wysp lub odległych regionów UE mogą pokonać innymi środkami transportu – to doskonała okazja, aby podziwiać piękne krajobrazy, różnorodność europejskich miast i miasteczek.

Bilet DiscoverEU umożliwia podróżowane po krajach, które są objęte programem. Natomiast koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnicy pokrywają samodzielnie. Sami też rezerwują sobie noclegi i planują program podróży.

W bieżącej rundzie konkursu dostępnych będzie 35 000 biletów w podziale na wszystkie państwa. W drugiej rundzie 2022 roku Polska otrzymała pulę 2 766 biletów

Kto się może zgłaszać?


Zgłoszenia przyjmowane są od osób, które:

 • mają obecnie osiemnaście lat, a więc urodziły się w okresie od 1 lipca 2004 roku do 30 czerwca 2005 roku włącznie;
 • są obywatelami jednego z państw członkowskich UE, ich terytoriów zamorskich, a także: Islandii, Lichtensteinu, Norwegii, Macedonii Północnej, Serbii i Turcji,
 • są gotowe zostać ambasadorami DiscoverEU.

Termin, czas i miejsce podróży:

 • musi się odbyć między 15 czerwca 2023 roku a 30 września 2024 roku;
 • może trwać minimum jeden a maksymalnie trzydzieści dni;
 • na trasie musi się znaleźć co najmniej jeden kraj członkowski UE inny niż kraj zamieszkania.

Zasady konkursu


Zgłoszeń dokonuje się online, poprzez formularz zgłoszeniowy. Niezbędne będzie podanie danych osobowych i szczegółów dotyczących podróży. Przewidziano udział w quizie, który będzie zawierał pięć pytań wielokrotnego wyboru na temat kultury i różnorodności Europy oraz unijnych inicjatyw skierowanych do młodych osób. Ponadto trzeba będzie udzielić odpowiedzi na pytanie dodatkowe, co ułatwi Komisji Europejskiej wybór uczestników w sytuacji, kiedy zgłoszeń będzie zbyt dużo.
 

Zasady podróży


Większość trasy laureaci pokonują koleją, ale w wyjątkowych przypadkach bilet DiscoverEU umożliwia także podróż autobusem lub promem. Istnieje możliwość zrealizowania podróży w grupie (maksymalnie pięcioosobowej), a także wyboru elastycznego lub ustalonego planu podróży. W tym pierwszym można zaplanować dowolną liczbę krajów, które chce się odwiedzić, w drugim – tylko dwa.

Maksymalna wartość biletu to 251 euro na osobę. Bilety upoważniają do przejazdu 2. klasą lub klasą ekonomiczną.

Aplikacje można składać od 15 do 29 marca 2023 roku.

Relacje z podróży

 
Laureat konkursu staje się ambasadorem programu DiscoverEU. Może dzielić się swoimi relacjami z podróży np. za pomocą mediów społecznościowych – Instagrama, Facebooka lub Twittera, używając hasztaga #DiscoverEU. Może też zrobić prezentację o swojej podróży w szkole lub miejscowości i wygrać fantastyczne nagrody. 
 

Karta zniżkowa DiscoverEU


Oprócz biletu uczestnicy otrzymają również kartę zniżkową DiscoverEU (European Youth Card – EYCA). Zapewnia ona dostęp do zniżek na bilety i usługi (np. kultura, nauka, przyroda, sport, transport lokalny, zakwaterowanie i gastronomia) dostępne we wszystkich kwalifikujących się krajach.

Dodatkowe wsparcie


Aby zwiększyć wymiar edukacyjny doświadczenia DiscoverEU, agencje krajowe Erasmus+ będą ułatwiać spotkania informacyjne i spotkania w celu przygotowania młodych podróżnych do wyjazdu oraz stworzenia okazji do wzajemnego uczenia się.

Podczas spotkań DiscoverEU promuje debatę m.in. na temat zrównoważonego rozwoju, kultury i tożsamości europejskiej. Osoby z niepełnosprawnościami lub problemami zdrowotnymi mogą korzystać z dodatkowej pomocy indywidualnej.

Więcej informacji, najczęściej zadawane pytania i porady dla podróżujących są dostępne na stronie konkursu. Warto także dołączyć do oficjalnej grupy konkursu na Facebooku.

 • ikonaOpublikowano: 22.02.2023 10:23
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 22.02.2023 12:20
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona