Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Społeczeństwo

Poznaj zwycięskie projekty BO2023

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Magdalena Warmowska - kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych w UrbanLabie podczas ogłaszania wyników 10. edycji Budżetu Obywatelskiego // fot. Magdalena Czernek

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Magdalena Warmowska - kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych w UrbanLabie podczas ogłaszania wyników 10. edycji Budżetu Obywatelskiego // fot. Magdalena Czernek

85 projektów dzielnicowych i dwa projekty Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego – tyle działań zostanie zrealizowanych w ramach BO2023. W głosowaniu wzięło udział 22 496 osób, czyli 10,07 procent mieszkańców Gdyni. Tegoroczna edycja gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego była jubileuszowa!  

Wyniki gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 ogłoszono w czwartek, 21 września podczas otwartego spotkania w UrbanLabie.

– Jestem pewien, że każdy z tych projektów przysłuży się lokalnej społeczności. To więc z jednej strony wielkie święto wszystkich mieszkańców, a dla nas – samorządowców – duże zobowiązanie wobec Państwa, aby zrealizować zwycięskie pomysły. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie – mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

– Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu zmiany w dzielnichach są widoczne na każdym kroku. To proces, który przyczynia się do poprawy infrastruktury i jakości życia mieszkańców. Dziś z radością ogłaszamy wyniki 10. edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego, co oznacza, że zostaną zrealizowane kolejne projekty wybrane w głosowaniu – mówi Lechosław Dzierżak, radny miasta i członek Rady ds. Budżetu Obywatelskiego.Frekwencja w tegorocznym głosowaniu wyniosła 10,07%
. Zatem wzięło w nim udział 22 496 osób. Najstarsza uczestniczka ma równo 100 lat. Głosowała na projekty dotyczące Wzgórza św. Maksymiliana. Natomiast najmłodszy uczestnik BO2023 ma miesiąc. Jego głos został oddany na projekty z Wielkiego Kacka.

– Budżet Obywatelski jest dla wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek. W imieniu najmłodszych mogą więc oddawać głos rodzice lub opiekunowie. Dzieci to w końcu także równoprawni mieszkańcy naszego miasta. Zachęcamy przy tym do tego, by już od najmłodszych lat rozmawiać z podopiecznymi o tym, czym jest Budżet Obywatelski i dlaczego warto wziąć w nim udział – mówi Magdalena Warmowska, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej proces gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

W głosowaniu udział wzięło więcej kobiet (57,89%, czyli 13 022 mieszkanek) niż mężczyzn (42,11%, czyli 9 474 mieszkańców). Najbardziej angażowały się osoby w wieku od 35 do 54 lat (14,79%), a najmniej mieszkańcy, którzy mają 75 lat i więcej (4%).

W gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2023 do podziału było 11 734 360 zł plus premia w ramach „Projektu +1”. To nagroda w postaci realizacji dodatkowych projektów (ze środków miasta): dużego dla dzielnicy z najwyższą frekwencją w głosowaniu oraz małych – po jednym w dzielnicach, które w rankingu frekwencji zajęły drugie i trzecie miejsce.

W tym roku wybieraliśmy spośród 280 projektów dzielnicowych. Najwięcej było ich w Chyloni – 24, najmniej, bo 7 – na Karwinach. Spośród 6 poddanych pod głosowanie projektów Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego wybrano dwa: „Odbetonowanie, nasadzenia drzew i kwiatów dla poprawy estetyki i walorów klimatycznych zieleni wzdłuż ulic Chyloni, Leszczynek, Obłuża, Karwin, Redłowa oraz Grabówka” (wartość: 939 742 zł, liczba głosów: 9760) oraz „Zazielenienie 13 popularnych gdyńskich przystanków w Chyloni, Pogórzu, Leszczynkach, Działkach Leśnych, Wielkim Kacku, Redłowie, Wzgórzu, Dąbrowie, Grabówku, Śródmieściu i Orłowie” (wartość: 998 231, liczba głosów: 9107).

Najwyższą frekwencję – 28,28 procent głosujących – zanotowano na Babich Dołach i to właśnie w tej dzielnicy zrealizowany zostanie dodatkowy duży „Projekt +1”: „Modernizacja boiska do piłki nożnej przy ul. Dedala 8”. Projekt ten został wyceniony na 226 000 zł.

Na drugim i trzecim miejscu rankingu frekwencji ostatecznie uplasowały się odpowiednio: Chwarzno-Wiczlino (25,63 proc.) oraz Wzgórze św. Maksymiliana (13,43 proc). W tych dzielnicach zrealizowane zostaną dodatkowe projekty małe: „Gry i zabawy z mapą i kompasem na Chwarznie-Wiczlinie” (13 500 zł) oraz „Urządzenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – separacja drogi rowerowej i chodnika przy SKM Wzgórze św. Maksymiliana” (19 940 zł).

Najrzadziej głosowali mieszkańcy Kamiennej Góry (4,56 proc.).

Wśród projektów dzielnicowych w całym mieście najwięcej punktów – 1763 – otrzymał zwycięski projekt z Chwarzna-Wiczlina: „Przejście spacerowe od rejonu placu zabaw Janki Bryla (Zielenisz) do ul. Józefa Wawrzyńczyka terenem leśnym (Potok Wiczliński)”.

Wybrany do realizacji projekt dzielnicowy o największej wartości to „Nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Morskiej na odcinku ul. Swarzewska-Św. Góra” (Chylonia; 629 000 zł).

Najtańszy projekt dzielnicowy, który trafi do realizacji to „Zakup książek, audiobooków oraz gier planszowych do biblioteki na Dąbrowie” (Dąbrowa; 3 900 zł).

Warto pamiętać, że projekty, dla których w wyniku głosowania zabrakło pieniędzy, wciąż mają szansę na realizację. Rady dzielnic mogą „dołożyć” ze swoich środków brakującą kwotę na realizację projektu dzielnicowego: małego lub dużego „spod kreski” w następnym roku, a Radni Miasta mogą zdecydować o dofinansowaniu z budżetu kolejnego projektu miejskiego. Podobne deklaracje, z własnych środków, mogą składać prywatni darczyńcy.

Realizacja zwycięskich projektów będzie mogła rozpocząć się w kolejnym roku budżetowym, czyli najwcześniej od stycznia 2024.

ZMIENIAJ BUDŻET OBYWATELSKI

Każda edycja Budżetu Obywatelskiego różni się od poprzednich. Wprowadzane zmiany są w dużej mierze wynikiem prowadzonej ewaluacji, której ważnym elementem jest ankieta wypełniana przez mieszkańców pod koniec każdego procesu. Również w tym roku gdynianie i gdynianki mają taką możliwość. Formularz ewaluacyjny dostępny w artykule na stronie www.bo.gdynia.pl.

Ankieta jest anonimowa. Jej wypełnienie zajmie 10 minut.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.09.2023 17:29
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.09.2023 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona