Społeczeństwo

Razem dla środowiska. 30-lecie WFOŚiGW w Gdańsku

Trzydziestoletnie działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przyczyniły się m.in. do oczyszczenia wody w Zatoce Gdańskiej. N/z plaża Gdynia Śródmieście. Fot. Przemysław Kozłowski

Trzydziestoletnie działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przyczyniły się m.in. do oczyszczenia wody w Zatoce Gdańskiej. N/z plaża Gdynia Śródmieście. Fot. Przemysław Kozłowski

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od 30 lat wspiera finansowo przedsięwzięcia o charakterze proekologicznym. Obchody jubileuszu trwają przez cały rok wspólnie z mieszkańcami województwa, zaś w piątek, 15 września odbyła się gala 30-lecia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.


WFOŚiGW w Gdańsku świętuje 30-lecie działalności. Z tej okazji zaplanował na cały rok różne działania edukacyjne dla mieszkańców województwa oraz przyjeżdżających tu turystów. Hasłem jubileuszu jest „Razem dla środowiska”. Oddaje ono w pełni to, czym Fundusz zajmuje się od 3 dekad.

Korzenie WFOŚiGW w Gdańsku sięgają okresu konstytuowania się samorządów w Polsce, dla których jednym z ważniejszych zadań było powstrzymanie degradacji środowiska oraz czasu, gdy Zatoka Gdańska była toksycznym ściekiem. Od momentu powstania Fundusz wspiera finansowo liczne zadania proekologiczne.

Mężczyzna na scenie.
Szymon Gajda, prezes Zarządu WFOŚiGW w Gdańsku. Fot. Przemysław Kozłowski


- Miałem 15 lat, jak powstał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku. To był rok 1993. To był czas, kiedy nie można było się za bardzo wykąpać w Bałtyku. Moja mama, która pracowała w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej miała bardzo dokładne dane na ten temat i mówiła: „synku, tylko nie właź do tej paskudnej wody”. Bardzo długo nie kąpałem się w Bałtyku. Pamiętam jeszcze czasy, kiedy oddychaliśmy skażonym powietrzem, kiedy mieliśmy smog, kiedy Ołowianka nie była jeszcze obiektem kultury. Pamiętam bardzo dobrze takie czasy. I wielu z Was też je pamięta. I wiecie doskonale ile wysiłku kosztowało przywrócenie środowiska po latach 70. i 80. do takiego stanu, jaki mamy dzisiaj. To jest ciężka praca. Ciężka praca setek ludzi, którzy wzięli w tym udział. Za to dzisiaj chciałbym Wam serdecznie podziękować w imieniu własnym, w imieniu naszych rodzin, naszych dzieci – mówił podczas uroczystej gali jubileuszowej w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku Szymon Gajda, prezes Zarządu WFOŚiGW w Gdańsku.


Zgodnie z ideą „Dla ludzi i środowiska”, WFOŚiGW w Gdańsku wspierał finansowo budowę i modernizację oczyszczalni ścieków, ujęć wody, punktów selektywnej zbiórki odpadów, rozwój sieci ciepłowniczej, wałów przeciwpowodziowych, rewitalizację zieleni i parków, budowę zielonych szkół, ochronę rezerwatów przyrody.

A wszystko to, jak podkreślano podczas gali, nie tylko dzięki środkom finansowym, ale i zaangażowaniu pełnych pasji ludzi.

Tłum ludzi na scenie koncertowej.
Pracownicy WFOŚiGW w Gdańsku na scenie Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku podczas gali jubileuszowej. Fot. Przemysław Kozłowski


- Fundusz tworzą doświadczeni pracownicy, który troszczą się o środowisko w województwie pomorskim. Realizują wiele programów i konkursów. Szkolą i edukują. Kształtują prośrodowiskowe postawy. Organizują spotkania, biorą udział w konferencjach. Dla nich praca w WFOŚiGW w Gdańsku to misja – działają dla ludzi i środowiska. Korzyści z takich działań są olbrzymie – mieszkańcy i turyści zyskują powietrze wolne od smogu, czyste wody, zadbane tereny zielone, zmniejsza się ilość odpadów trafiających na wysypiska.

Wydane pieniądze, dofinansowane działania, budowy, modernizacje, instalacje oraz efekty można obrazowo przedstawić w liczbach:

  • 2 mld 373 mln zł udzielonego dofinansowania
  • 40 tys. umów na realizację różnych prośrodowiskowych inwestycji i przedsięwzięć
  • 5 tys. km sieci kanalizacyjnych
  • 125 komunalnych oczyszczalni ścieków
  • 2,2 mln ton mniej wyemitowanego dwutlenku węgla
  • 13 tys. kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych

W gali oprócz pracowników Funduszu wzięli udział m.in. pomorscy samorządowcy. Gdynię reprezentowali: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki oraz Bartosz Frankowski, naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

- Z perspektywy gdyńskiego samorządu współpracę z Funduszem oceniamy bardzo pozytywnie. A przede wszystkim cieszymy się, że Fundusz daje wsparcie nie tylko doradcze ale także finansowe, które pozwalają nam realizować inwestycje, które bez tych dodatkowych pieniędzy po prostu by się nie udały - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała i dodaje, że wymienić należy przede wszystkim czystą wodę w Zatoce Gdańskiej, dzięki której mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się kąpielami morskimi, a także projekty wodno-ściekowe w PEWiK Gdynia oraz OPEC Gdynia

Publiczność siedzi na sali koncertowej.
Podczas jubileuszowej gali WFOŚiGW gdyński samorząd reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki. Fot. Przemysław Kozłowski

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona