Społeczeństwo

Rzeźba psa Baltica odsłonięta w Marinie Yacht Parku

Adam Buczyński przyjechał do Gdyni specjalnie po to, aby odsłonić rzeźbę swojego ukochanego psa Baltica (fot. Małgorzata KAliszewska)

Adam Buczyński przyjechał do Gdyni specjalnie po to, aby odsłonić rzeźbę swojego ukochanego psa Baltica (fot. Małgorzata KAliszewska)

Rzeźba psa Baltica została odsłonięta w Marinie Yacht Parku przez jego opiekuna Adama Buczyńskiego. To była wzruszająca historia o psie, który 14 lat temu został podjęty z dryfującej lodowej kry na Bałtyku przez załogę statku badawczego. I na tę cześć dostał imię Baltic.


Psiak został znaleziony 15 mil morskich od brzegu i znalazł nowy dom u Adama Buczyńskiego. Obaj zyskali światowy rozgłos. Mówiono o nich w europejskich, australijskich i amerykańskich mediach. Baltic był pierwszym i jak dotąd jedynym psem, któremu nadano tytuł honorowego psiego obywatela Gdyni.
– Baltic przeżył w sumie 15 lat. Był inspiracją dla artystów. Dla niego i o nim napisano sztukę teatralną, którą wystawiono w Teatrze Miniatura w Gdańsku i napisano książkę dla dzieci. W końcu doczekał się także rzeźby, którą zaprojektowała Kinga Księżopolska z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, a wykonali ją uczniowie dwóch klas 3D i 4B tego liceum. Opiekę artystyczną i wykonanie powierzono Igorowi Duszyńskiemu, nauczycielowi rzeźby w tym liceum – mówi Joanna Grajter z Klubu Rotary Gdynia Orłowo, inicjatorka powstania rzeźby.

Rzeźba powstała właśnie z inicjatywy gdyńskich klubów rotariańskich, przy wsparciu wielu darczyńców prywatnych.
– Myślę, że jesteśmy świadectwem tego, że w naszym mieście można robić takie projekty z sukcesem – mówi Grajter. – Takich miejsc, które czekają na swoje odkrycie jest w Gdyni jeszcze trochę. Na początku tego projektu ktoś zapytał mnie, dlaczego to nie jest na Skwerze Kościuszki. Odpowiedziała, że tam już bardzo dużo pomników, rzeźb tj. Conrad, Morświn, są różne tablice. Tu mamy ciągle miejsce In statu nascendi, czyli w trakcie tworzenia. Odkrywamy je dla Gdynian, turystów. Jest wprawdzie monument projektanta portu Tadeusz Wendy, jest piękna rzeźba autorstwa Rafała Olbińskiego. Natomiast nasz skromny Balticzek ma przyciągnąć codziennych spacerowiczów, którzy będą sobie chcieli przy nim przysiąść i pogłaskać psa – opowiada.

Joanna Grajter i Koka, inicjatorka powstania rzeźby Baltica (fot. Małgorzata Kaliszewska)

Rzeźba Baltica jest czwartą, która powstała w ramach akcji „Zobaczyć świat rękoma”, a wszystkie elementy posiadają specjalne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona