Społeczeństwo

Święto Morza po raz 13. w Gdyni - czas start

Uroczyste otwarcie

Uroczyste otwarcie "Święta Morza" na Darze Pomorza w Gdyni, fot. Mirosław Pieślak

Już po raz 13. odbywają się obchody Święta Morza w Gdyni. Uroczyste otwarcie na Darze Pomorza, niezwykły pokaz ratowniczy w otoczeniu Gdyńskiego Akwarium oraz ciekawa wystawa samochodów zabytkowych przed Muzeum Marynarki Wojennej, to tylko namiastka z zaplanowanych niespodzianek dla mieszkańców i turystów.

W ramach obchodów Święta Morza 2024 w Gdyni, pierwszego dnia mieszkańcy i turyści mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. Impreza w Gdyni, odbywa się już po raz 13. Na przestrzeni lat inicjatywa ta, wydłużyła się, aż do 10 dni. Na całej długości mola południowego pojawiły się liczne stoiska garmażeryjne, odzieżowe oraz z rękodziełem. 

O godzinie 18.00 w Muzeum Miasta Gdyni odbył się wernisaż wystawy "To nie jest magazyn". Urząd Miejski reprezentowała Oktawia Gorzeńska, wiceprezydent Gdyni. 


Wernisaż wystawy "To nie jest magazyn" w Muzeum Miasta Gdyni. Urząd Miejski reprezentowała Oktawia Gorzeńska, wiceprezydent Gdyni, fot. materiały prasowe Muzeum Miasta Gdyni - Alina Żemojdzin.


Uroczystego otwarcia dokonano podczas Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Morskiej, o godzinie 18.00 na Darze Pomorza.

Dar Pomorza to piękny żaglowiec, który od lat imponuje swoją elegancją i majestatycznym wyglądem na morzach i oceanach. Jego biało-czerwone barwy oraz charakterystyczna sylwetka sprawiają, że jest dumą polskiej floty i jednym z najbardziej rozpoznawalnych statków na świecie.

Otwarcia dokonali:  Tadeusz Szemiot, przewodniczący Rady Miasta Gdyni; Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego; Joanna Zielińska, radna Gdyni; Dominik Aziewicz, radny Gdyni oraz Teresa Bysewska, radna  Gdyni. 


- Zapraszamy wszystkich, także w sobotę na plażę oraz na ulicę Topolową. Będzie można upleść sobie cudny wianek, zjeść coś dobrego, czy obejrzeć ciekawe działania ekologiczne - mówi Joanna Zielińska, radna Gdyni, koordynatorka działań w ramach "Święta Morza".
 W piątek, 21 czerwca w rejonie Gdyńskiego Akwarium, o godzinie 16.00, odbyły się pokazy ratownictwa morskiego zorganizowane przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa oraz Urząd Morski.

W trakcie pokazu można było zapoznać się z prezentowanymi jednostkami nawodnymi Służby SAR oraz Urzędu Morskiego, jak również podziwiać latające jednostki Urzędu Morskiego i Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni. Wśród uczestniczących jednostek, były choćby takie jak: Kpt. Poinc i Sztorm, statki inspekcyjne Zodiak II, Tucana, Kontroler 9, Kontroler 22, samolot Turbolet L-410 oraz śmigłowiec ratowniczy W3WARM Anakonda.

Pokazy ratownictwa morskiego, fot. Mirosław Pieślak
 Pokazy ratownictwa morskiego, fot. Mirosław Pieślak
- Czuwamy nad bezpieczeństwem osób korzystających zawodowo i rekreacyjnie z Morza Bałtyckiego. Kiedy kutry, jachty, promy i statki zawracają, to my - ratownicy morscy, przeważnie wypływamy na wzburzone wody Bałtyku. Jako Służba SAR nie tylko ratujemy i poszukujemy, ale też jak trzeba, to gasimy pożary na statkach, holujemy jednostki oraz zwalczamy zanieczyszczenia, jakie mogą się pojawić na wodach Morza Bałtyckiego – mówi Rafał Goeck, Rzecznik Prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
Pokaz ratowniczy został podzielony na dwa etapy. W pierwszej części zostali podjęci z wody rozbitkowie i zabezpieczeni przez ratowników. Zadaniem topielców było symulowanie wyskoczenia z palącej się jednostki ZODIAK II. Następnie wiropłat ratowniczy zabrał ich na swój pokład.
 
Pokazy ratownictwa morskiego, fot. Mirosław Pieślak
Pokazy ratownictwa morskiego, fot. Mirosław Pieślak

W drugiej części pokazu statki ratownicze Kpt. Poinc i Sztorm gasiły palącą się jednostkę ZODIAK II. Całe przedsięwzięcie miało na celu pokazanie umiejętności i możliwości ratowników morskich przy współpracy z Urzędem Morskim i Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej. Głównym przesłaniem tego typu akcji jest propagowanie idei Polski Morskiej, wśród społeczności lokalnej i turystów.

Ćwiczenia te z pewnością były niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich obserwatorów. Warto było przyjść i poznać bliżej pracę ratowników morskich oraz obserwować ich niezwykłe umiejętności w akcji ratunkowej.


Wystawa zabytkowych samochodów, fot. Mirosław Pieślak

Nie lada gratką dla pasjonatów starej motoryzacji była wystawa samochodów zabytkowych przed Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie można było podziwiać unikatowe pojazdy z różnych epok. Każdy z samochodów był zadbanym i pięknie odrestaurowanym zabytkiem. Zachwycały wszystkich odwiedzających swoim blaskiem i sportowym zacięciem.

Zobacz również program na kolejne dni - PROGRAM ŚWIĘTA MORZA 2024 -

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.06.2024 22:23
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.06.2024 14:18
  • ikonaZmodyfikował: Michał Sałata
ikona

Zobacz także