Społeczeństwo

Świętuj #wGdyni 20 lat w Unii Europejskiej

Fot. mat. pras // Fundusze Europejskie dla Pomorza

Fot. mat. pras // Fundusze Europejskie dla Pomorza

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej to szereg korzyści w skali krajowej, ale także lokalnej. Gdynia zrealizowała szereg inwestycji, dzięki wsparciu funduszy europejskich. W dniach 10-11 maja organizowane są liczne wydarzenia – jesteś ciekaw jak dbać o środowisko morskie? A może chcesz zwiedzić zajezdnię autobusową? To i wiele innych atrakcji zostało zaplanowanych z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.

,,Akademia Czystego Morza” - dowiedz się jak dbać o środowisko


Troska o środowisko naturalne jest niezwykle istotna w kontekście zmian klimatycznych, z którymi mamy do czynienia już od lat. 10 maja w budynku Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (ul. Morska 85, budynek C) odbędą się warsztaty, podczas których poruszone zostaną tematy:

 • ,,Tworzywa sztuczne w środowisku morskim" - ocena właściwości tworzyw sztucznych, badania mikroskopowe.
 • ,,Niebezpieczeństwa w transporcie ładunków drogą morską" - oznaczanie właściwości ładunków i demonstracja niebezpiecznych dla środowiska reakcji chemicznych.
 • ,,Badamy wodę" - omówienie zagrożeń związanych z występowaniem zanieczyszczeń i biogenów w wodzie, oznaczanie zanieczyszczeń testami chemicznymi.
 • ,,Badamy glebę i powietrze" - omówienie pracy oczyszczalni ścieków, testy związane z sorpcją zanieczyszczeń w glebie i wpływem gazowych zanieczyszczeń atmosfery na rośliny.
 • ,,Segregacja odpadów" - omówienie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych i możliwości ich zagospodarowania.

Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. Obowiązują zapisy: a.dereszewska@wznj.umg.edu.pl

Następnie będzie można wziąć udział w wykładzie „Katastrofy na morzu”, podczas którego zostaną omówione największe wypadki, do których doszło na morzu.

Kiedy?

10 maja (piątek)
 • Warsztaty odbędą się w godz. 11:00-17:00.
 • Wykład rozpocznie się o godz. 13:00.

Poznaj kraje członkowskie podczas gry terenowej


10 maja na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego ,,Marszewo” będzie można wziąć udział w grze terenowej, aby lepiej poznać kraje członkowskie Unii Europejskiej i ich zasoby przyrodnicze. Na terenie ogrodu rozmieszczone będą nazwy państw i wskazówki, dzięki którym uczestnicy będą mogli dopasować park do właściwego miejsca, w którym się on znajduje. Na koniec, prawidłowo powiązane pary, pomogą utworzyć hasło.

Kiedy?

 • 10 maja (piątek), w godz. 8:00-15:00.

Jesteś ciekaw jak fundusze unijne wpływają na rynek pracy? Weź udział w quizie


Dotacje z unii Europejskiej wpływają także na rynek pracy, 10 maja Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni (ul. Kołłątaja 8) przedstawi korzyści wynikające z funduszy. Ponadto zaplanowano quiz o Funduszach Europejskich i rynku pracy, dla zwycięzców przewidziano nagrody.

Następnie odbędą się warsztaty „Zamiana miejsc II”. Zajęcia mają na celu zainscenizować proces poszukiwania i wyboru kandydata do pracy prowadzonego przez pracodawcę. W rolę potencjalnych kandydatów wcielą się pracownicy PUP, a pracodawcami zostaną uczestnicy warsztatów. 

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy: doradcy@pupgdynia.pl lub nr. tel. 58 776 12 60.

Kiedy?

 • 10 maja (piątek), w godz. 10:00-14.30.

Poznaj gdyńską zajezdnię autobusową


Jeśli jesteś ciekaw, jak wygląda praca w transporcie publicznym?  Zastanawisz się, jak fundusze ułatwiają modernizację transportu publicznego? - 10 maja odwiedź Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni przy ul. Platynowej 19/21.

W trakcie wydarzenia zaplanowano: 
 • zwiedzanie zajezdni z ekspertem, który opowie o specyfice pracy w firmie i o projekcie unijnym ,,Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni, poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań",
 • przejazd przez myjnię automatyczną autobusem zakupionym dzięki funduszom UE,
 • przejazd przez stację paliw,
 • przejazd przez stację diagnostyczną,
 • zwiedzanie kabiny kierowcy oraz możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia,
 • konkursy dla dzieci.

Na koniec wycieczki zwiedzający otrzymają broszurę informacyjną o projektach unijnych modernizujących gdyńska flotę transportu zbiorowego.

Warunki uczestnictwa w zwiedzaniu:
 1. Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni zastrzega sobie prawo do dokumentowania wydarzenia w formie fotograficznej.
 2. Warunkiem uczestnictwa w zwiedzaniu jest wyrażenie zgody na rozpowszechnianie wizerunku przez osobę biorącą udział w wycieczce oraz zwiedzającą zajezdnię, utrwalonego w dokumentacji fotograficznej z wydarzenia. Dokumentacja fotograficzna z wydarzenia będzie rozpowszechniana przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni do celów promocji wydarzenia, funduszy europejskich oraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, poprzez stronę internetową www.pkagdynia.pl.
 3. Poprzez wzięcie udziału w wycieczce i zwiedzaniu zajezdni, osoba zwiedzająca wyraża zgodę na rozpowszechnianie jej wizerunku na warunkach określonych powyżej.
 4. Rozpowszechnienie dokumentacji fotograficznej z wydarzenia nie wymaga autoryzacji osoby utrwalonej na fotografii.

Kiedy?

10 maja (piątek)
 • pierwsza tura: godz. 12:00-13.30,
 • druga tura: 15:00-16.30.

Międzykulturowo w Przystani


Spacer, warsztaty kulinarne i artystyczne, a może chcesz poznać historię Hiszpanii? - przyjdź 10 maja do Przystani Opata Hackiego 33 (ul. Opata Hackiego 33 w Gdyni) i przeżyj międzynarodową podróż.

Kiedy?

10 maja (piątek)

Harmonogram atrakcji:
16:30 - 17:30 - Spacer po zrewitalizowanym osiedlu Zamenhofa - Opata Hackiego.
17:00 - 19:00 - Belgijskie gofry - warsztat kulinarny.
18:00 - 19:00 - ,,Hiszpania nieznana" - opowiada Belen, wolontariuszka z Hiszpanii.
18:00 - 19:30 - Malowanie azulejos - warsztat artystyczny malowania płytek ceramicznych.

Do wzięcia udziału w wydarzeniu obowiązują zapisy:
 • pod numerem telefonu 58 717 39 31
 • mailowo: opata33@lis.gdynia.pl
 • osobiście w Przystani

,,Baby English" i warsztaty plastyczne


Przystań Śmidowicza 49 (ul. Śmidowicza 49 w Gdyni) zorganizowała zajęcia z języka angielskiego dla najmłodszych dzieci. Ponadto odbędą się warsztaty plastyczne, w tym także zajęcia z rysunku i malarstwa.
Przewidziano również Strefę Malucha, gdzie dzieci wraz z opiekunami będą mogli wspólnie spędzić czas.
Dodatkowo Przewodnik zabierze chętnych na spacer kładką na terenie rewitalizacji.

Kiedy?

 • 10 maja (piątek), godz. 10:00-18:00.

Kreatywnie w Przystani Widna 2A

Malowanie kolorową pianą, a później wykład historyczny o dzielnicy Witomino - to tylko część z zaplanowanych atrakcji w Przystani Widna 2A (ul. Widna 2A w Gdyni).
Ponadto będzie można wziąć udział w quizie dla dzieci i rodziców - tematami zabaw będą:
 • ,,FLAKI, KŁAKI i SINAKI" (wiek 8+) - czyli wszystko o ciele człowieka,
 • ,,I KNOW" (wiek 12+) - kultowa gra, w której wynik zależy nie tylko od poprawnych odpowiedzi, ale i od trafnych przewidywań, co do wiedzy współgraczy,
 • ,,RĘKA DO GÓRY" (wiek 8+) - quiz z wiedzy ogólnej.

Kiedy?

10 maja (piątek)
 • w godz. 17:00-19:00 malowanie kolorową pianą (obowiązują zapisy: widna2a@lis.gdynia.pl) i wykład historyczny ,,Witomino - dzielnica wyjątkowa".

11 maja (sobota)
 • w godz. 16:00-18:00 odbędzie się cykl quizów dla dzieci, młodzieży i rodziców.

Więcej szczegółowych informacji o Funduszach Europejskich dla Pomorza znajdziemy na stronie internetowej oraz na Facebook-u (Fundusze Europejskie dla Pomorza).

ikona

Zobacz także