Społeczeństwo

Test z widokiem na metropolię. Historia lubi się powtarzać

Wielki Test Wiedzy o Metropolii na 34. piętrze Olivia Star z widokiem na całą metropolię. fot. Przemysław Kozłowski

Wielki Test Wiedzy o Metropolii na 34. piętrze Olivia Star z widokiem na całą metropolię. fot. Przemysław Kozłowski

Kajetan Lewandowski z Wielkiego Kacka po raz drugi z rzędu zwyciężył w Wielkim Teście Wiedzy o Metropolii, który odbył się w sobotę, 16 września na 34. - najwyższym piętrze Olivia Star, skąd 86 uczestników rywalizacji miało spektakularny widok na całą metropolię Gdańsk-Gdynia-Sopot.


Na horyzoncie odległa Gdynia z orłowskim klifem i majaczącym drugim pod względem wysokości budynkiem Trójmiasta (po Olivia Star) Sea Towers, nieco bliżej Sopot, a u stóp Gdańsk. Z jednej strony wielki błękit Zatoki Gdańskiej, z drugiej wielka zieleń Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Takie widoki towarzyszyły 86 uczestnikom Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii pisanego 130 metrów nad ziemią. Rozpraszały one uczestników, czy raczej pomagały się skoncentrować? Na pewno nie rozproszyły Kajetana Lewandowskiego, który podobnie jak przed rokiem zdobył najwięcej punktów i opuścił Olivia Star bogatszy o 6 tys. zł. Przed rokiem gdynianin z Wielkiego Kacka mówił, że nie spodziewał się wygranej, a na test przyszedł jak na rekonesans. Czy do 4. edycji wydarzenia przygotowywał się zatem bardziej sumiennie?

- Muszę przyznać, że niekoniecznie uczyłem się tak w klasycznym tego słowa znaczeniu, raczej po prostu czytam, śledzę te informacje na bieżąco, staram się aktywnie brać udział w życiu miasta i metropolii, której jesteśmy częścią. Myślę że poziom testu w tym roku był wyższy. Było więcej pytań, nad którymi trzeba było się chwilę zastanowić, stąd też zajęło mi to więcej czasu – mówi zwycięzca, któremu odpowiedź na 60 pytań zajęła przed rokiem ledwie 7 minut.


Trzej mężczyźni na scenie, jeden z nich odbiera nagrodę i gratulacje.
Zwycięzca i organizatorzy, od lewej: Kajetan Lewandowski, Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. Fot. Przemysław Kozłowski


W tym roku trzeba było również rozwiązać 60 testowych pytań (4 możliwe odpowiedzi) z 10 kategorii:

 • turystyka
 • gospodarka
 • transport
 • ciekawostki
 • ludzie
 • geografia
 • historia
 • kultura i rozrywka
 • sport
 • ekologia

A wśród pytań były m.in. o to, gdzie powstanie Muzeum Żeglarstwa Polskiego, gdzie ma powstać elektrownia jądrowa, od ilu lat jeżdżą w Gdańsku tramwaje, którą kadencję sprawuje urząd prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, kto dowodził Lądową Obroną Wybrzeża w 1939 roku czy też, z jakiej ryby przygotowuje się tradycyjną kaszubską potrawę „morenkę”. I te ostatnie pytanie sprawiło Kajetanowi Lewandowskiemu najwięcej problemów, który ostatecznie zdobył 56 punktów.

Ludzie siedzą na sali i rozwiązują test.
86 uczestników Wielkiego Testu o Metropolii. Fot. Przemysław Kozłowski

Zamrożona ustawa metropolitarna


Powodzenia przed startem testu życzyła uczestnikom obecna na sali Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

- Bardzo się cieszę, że ten konkurs stał się popularny i jest stałym wydarzeniem w kalendarzu. Myślę, że to jasne, że im więcej wiemy o miejscu, w którym mieszkamy, tym bardziej świadomymi obywatelami jesteśmy. I to się wszystkim bardzo opłaca. Bardzo serdecznie gratuluję zwycięzcy. Raz jeszcze przypomnę, że rok temu wygrał gdynianin Kajetan Lewandowski. Cieszę się, że razem budujemy taki konkurs, cieszę się również, że przypominamy, że jesteśmy metropolią. Być może to dobry moment właśnie w czasie kampanii wyborczej, aby po raz kolejny przypomnieć politykom wszystkich opcji, że mieszkańcy od lat czekają na poprawę jakości życia, którą przyniesie im ustawa metropolitarna, która ciągle leży w sejmowej zamrażarce. 


Kilka osób na scenie, przemawia kobieta.
Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds gospodarki życzy powodzenia uczestnikom testu. Fot. Przemysław Kozłowski


Przypomnijmy, że ustawa metropolitarna dla Pomorza czeka już 3 lata, by posłowie się nad nią pochylili. Jakie korzyści według zwycięzcy testu wiedzy o metropolii przyniosłaby mieszkańcom ustawa?

- Przede wszystkim, jak sądzę, bo ustawa dałaby paletę możliwości, byłyby większe nakłady na transport publiczny. Oprócz tego na pewno pomogłaby w rozwiązywaniu problemów środowiskowych - kwestia jakości powietrza, jakości wód, kwestia ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To są sprawy, które nie mają żadnych granic. No i myślę też, że kwestie planowania przestrzennego, jakiejś synchronizacji i jak sądzę też dostosowania ram prawnych do naszego życia – mówi Kajetan Lewandowski i tłumaczy dlaczego jego zdaniem rząd wciąż mrozi ustawę: - Wiadomo, że jeśli pewne środki finansowe zostałyby przekazane do metropolii, to byłyby to środki kosztem rządu centralnego, który miałby tych pieniędzy mniej. W związku z tym nikt nie chce oddawać tego kawałka tortu. Natomiast trzeba zrozumieć, że to tak naprawdę przyspieszy rozwój tego regionu i w efekcie odbędzie się to z korzyścią dla wszystkich.


O konieczności ciągłego przypominania o metropolii i walki o jej ustawowe ustanowienie mówił, otwierając wydarzenie Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto, która jest współorganizatorem testu.

- Nasze państwo na razie nie chce zauważyć, że na Pomorzu mamy swoją metropolię, nie docenia tego, że na świecie mamy wiele przykładów państw, które rozwijają się prężniej właśnie dzięki silnym metropoliom. Ale to nie znaczy, że o naszą metropolię przestaniemy walczyć. Mówię my - media, dziennikarze, samorządowcy, politycy, Państwo - mieszkańcy metropolii. Będziemy o naszą metropolię walczyć, będziemy o niej rozmawiać. A okazją do takiej rozmowy, dyskusji, dialogu, do szerzenia wiedzy o metropolii jest właśnie Wielki Test Wiedzy o Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot – mówił Grzegorz Kubicki.


Pięciu mężczyzn na scenie, trzech z nich trzyma tablice z kwotami wygranych pieniędzy.
Laureaci 4. edycji Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii i jego organizatorzy, od lewej: Mirosław Gąsior, 3. miejsce; Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS; Kajetan Lewandowski, 1. miejsce; Wiktor Morawski, 2. miejsce; Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto. Fot. Przemysław Kozłowski


Pozostałymi laureatami testu zostali:

 • Wiktor Morawski – nagroda 3 tys. zł
 • Mirosław Gąsior – nagroda 1 tys. zł

Laureaci 2. i 3. miejsca w teście zdobyli tyle samo punktów – 52, więc o kolejności na podjum zdecydowała dogrywka.

Ponadto 10 najlepszych zawodników otrzymało gadżety od stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz grę Monopoly od Gdyni – miasta współpracującego.

Organizatorami Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot są: Wyborcza Trójmiasto i stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, a partnerami: Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz miasto Gdańsk i miasto Sopot.

 • ikonaOpublikowano: 16.09.2023 18:33
 • ikona

  Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 16.09.2023 18:36
 • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Zobacz także