Społeczeństwo

Trójmiejskie lotnisko najlepsze w kraju w rankingu AirHelp Score 2022

Nowość na gdańskim lotnisku - biometryczne bramki do automatycznej odprawy granicznej pasażerów. Fot. Port Lotniczy Gdańsk

Nowość na gdańskim lotnisku - biometryczne bramki do automatycznej odprawy granicznej pasażerów. Fot. Port Lotniczy Gdańsk

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, którego wspólnikami są miasta Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz Województwo Pomorskie i Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, zostało wskazane w rankingu AirHelp Score 2022 jako najlepszy port lotniczy w Polsce. W kolejnym rankingu wynik lotniska może być jeszcze lepszy dzięki zainstalowanym niedawno bramkom biometrycznym do automatycznej odprawy granicznej.


Firma AirHelp powstała jako start-up w 2013 roku i jest obecnie największym obrońcą praw pasażerów lotniczych na świecie. Jednym z wielu działań służących prawom pasażerów podejmowanych przez AirHelp jest Światowy Ranking Lotnisk (AirHelp Score), w którym oceniane są światowe porty lotnicze pod względem satysfakcji pasażerów. Ma on za zadanie jak najlepiej odzwierciedlać ogólne wrażenia pasażerów z korzystania z linii i portów lotniczych.

Ranking publikowany jest od 2015 roku i powstaje na podstawie kilku danych – w przypadku linii lotniczych są to: punktualność, opinia pasażerów i sprawność w obsłudze wniosków o odszkodowanie, w przypadku lotnisk: punktualność, opinia pasażerów oraz jakość lotniskowych sklepów i restauracji.

- Analizujemy statystyki dotyczące punktualności lotów na danym lotnisku, aby ocenić prawdopodobieństwo tego, że Twoja podróż odbędzie się zgodnie z planem. Poprosiliśmy tysiące pasażerów z całego świata, aby ocenili personel, czas oczekiwania i czystość na lotniskach, które ostatnio odwiedzili. Przeprowadziliśmy ankiety wśród tysięcy pasażerów linii lotniczych i zapytaliśmy ich, jak oceniają sklepy i restauracje na lotniskach, które ostatnio odwiedzili – informuje AirHelp.

W latach 2020-21 rankingu nie prowadzono ze względu na pandemię koronawirusa. Najnowszy ranking AirHelp Score 2022 powstał na bazie danych zebranych od 1 stycznia do 31 października br. W zestawieniu uwzględniono 151 lotnisk, z których w tym okresie najwięcej korzystano oraz dla których możliwe było zebranie najpełniejszych danych i opinii pasażerów.

Port Lotniczy Gdańsk okazał się najlepszym lotniskiem w Polsce, wyprzedzając Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, Lotnisko Chopina w Warszawie, Port Lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika i Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach. Tym samym trójmiejskie lotnisko utrzymało się na pierwszym miejscu wśród polskich portów lotniczych.

Najwyższe miejsce na podium w kraju oczywiście cieszy, ale trzeba zaznaczyć, że do światowej czołówki zarówno gdańskiemu, jak i pozostałym polskim lotniskom jest daleko.

Port Lotniczy Gdańsk w globalnym zestawieniu zajął 75. miejsce na świecie, uzyskując wynik 7,53 – 7,11 za punktualność, 7,89 za opinie klientów i 7,75 za jedzenie i sklepy. Pierwsze miejsce na świecie zajęło lotnisko Tokyo Haneda International Airport z wynikiem 8,83. Najniżej w rankingu, na 151. miejscu znalazł się Toronto Pearson International Airport z liczbą punktów 6,11.

Automatyczna odprawa


Jest szansa, że trójmiejskie lotnisko poprawi w kolejnym rankingu swój wynik. Mogą na to wpłynąć biometryczne bramki do automatycznej odprawy granicznej ABC (Automated Border Control), których 10 zostało uruchomionych na początku grudnia - 5 w hali przylotów i 5 w hali odlotów. Powinny one usprawnić ruch pasażerów, ponieważ skracają czas samej odprawy - kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund, co przełoży się na zadowolenie podróżnych z usług portu.

- Postęp technologiczny stanowi o rozwoju naszego lotniska. Nowe urządzenia dają pasażerom możliwość skorzystania z automatycznej odprawy granicznej. To może zwiększać ich komfort i poprawiać jakość i szybkość obsługi. A to dla nas absolutne priorytety. Taki jest dziś standard na dużych światowych i europejskich lotniskach i taki jest standard na lotnisku w Gdańsku – mówi Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Ale komfort pasażerów to nie jedyne zalety bramek ABC. Poprawiają one także bezpieczeństwo. W bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, którzy ukończyli 18 rok życia, posługujący się biometrycznym paszportem. Z bramek mogą korzystać także obywatele Polski posiadający biometryczny dowód osobisty.

- Cieszymy się, że gdański port lotniczy jest kolejnym lotniskiem, na którym służbę naszych funkcjonariuszy, a konkretnie proces kontroli granicznej, będą wspierać w pełni zautomatyzowane urządzenia. Dzięki nim zyskujemy kolejne stanowiska do odprawy podróżnych. Należy podkreślić, że bramki automatycznej kontroli granicznej są w pełni zintegrowane z bazami danych obsługiwanymi przez Straż Graniczą, co pozwoli ustalić, czy dana osoba nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa bądź nie jest poszukiwana. Dodatkowo, dzięki weryfikacji podróżnych z danymi zawartymi w ich biometrycznych dokumentach tożsamości, wykluczona będzie możliwość posłużenia się fałszywym lub cudzym dokumentem – tłumaczy komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirał SG Andrzej Prokopski.

Bramka ABC. Fot. Port Lotniczy Gdańsk


Odprawa w bramce ABC krok po kroku:

 1. Przygotuj dokument i podejdź do bramki z zieloną strzałką oznaczającą, że bramka jest gotowa do odprawy pasażera.
 2. Przyłóż paszport do czytnika stroną personalizacyjną ze zdjęciem, a dowód osobisty awersem lub rewersem. Przytrzymaj kilka sekund, aż do pokazania się na ekranie strzałki i otwarcia drzwi bramki.
 3. Wejdź do środka i stań na wyznaczonym miejscu. Skieruj twarz na skaner, gdzie zostanie wykonane zdjęcie.
 4. W następnym etapie nastąpi weryfikacja drugiej cechy biometrycznej - odcisków palców.
 5. Poczekaj aż dane uzyskane z dokumentu zostaną porównane z danymi optycznymi i elektronicznymi, zweryfikowane w bazach teleinformatycznych i sprawdzone w systemach.
 6. Po pozytywnie zakończonej weryfikacji drzwi bramki otworzą się, co oznacza, że odprawa przebiegła pomyślnie i możesz kontynuować podróż.

 • ikonaOpublikowano: 21.12.2022 16:22
 • ikona

  Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 22.12.2022 11:33
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona