Sport

Gdynia SUPer Miasto: Jak pływać na desce SUP?

Gdynia SUPer Miasto / fot. mat. prasowe

Gdynia SUPer Miasto / fot. mat. prasowe

Witaj w Gdyni – SUPer mieście, w którym wszyscy entuzjaści sportów wodnych i miłośnicy aktywnego trybu życia czują się jak w domu! Jeśli marzysz o odkrywaniu nowych możliwości na wodzie, łączących w sobie przyjemność, poprawę kondycji fizycznej i zdrowotnej oraz kontakt z naturą, to pływanie na desce SUP jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do zapoznania się z interaktywnym podręcznikiem do nauki pływania na desce SUP, który jest praktycznym przewodnikiem po tej coraz bardziej popularnej dyscyplinie sportu. Gotowy na wspaniałą przygodę na wodzie? Zapnij pas i zanurz się w świat pływania na desce SUP.

Od czego zacząć morską przygodę na desce SUP? Od praktycznych porad i instrukcji, które pozwolą utrzymać się na wodzie i czerpać z nadmorskiego wypoczynku to, co najlepsze. Czym jest SUP? To skrót od Stand Up Paddle, czyli wiosłowanie na stojąco. To sport wodny, polegający na pływaniu na specjalnej desce z jednym wiosłem. Ta stosunkowo nowa aktywność jest przeznaczona dla każdego i nie wymaga specjalnych umiejętności. Obecnie jest najszybciej rozwijającym się sportem wodnym na świecie i w kraju.
– Zapraszam do Gdyni i zachęcam zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających nas turystów, aby spróbowali swoich sił w pływaniu na desce SUP. To wspaniała okazja do aktywnego spędzania czasu, odkrywania naszych malowniczych, nadmorskich zakątków i czerpania radości z kontaktu z naturą. Niech pływanie na SUP-ach w Gdyni stanie się dla nas wszystkich nie tylko sportowym wyzwaniem, ale również okazją do relaksu, odprężenia i budowania więzi z naszym pięknym miastem „z morza i marzeń” – zachęca Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni.

SUPer Orłowo

Dlaczego warto spróbować SUPowej aktywności właśnie tu? Gdynia Orłowo jest nie tylko doskonałą bazą do nauki, z przepięknymi widokami w tle, ale ma też jeden z najbardziej atrakcyjnych i bezpiecznych akwenów na świecie do uprawiania wiosłowania na stojąco na desce SUP. Nie sposób wyliczyć wszystkich zalet orłowskiego akwenu przy wejściu nr 18 (gdzie znajduje się SUP Baza), ale z pewnością można zaliczyć do nich:
• Łagodne zejście na plażę,
• Aksamitna plaża pozbawiona kamieni czy głazów,
• Piaszczyste dno i relatywnie płytki akwen,
• Morenowe wzgórza, klif, jak i otaczający plażę las, powodują że północno-zachodni wiatr nie jest żadnym wyzwaniem dla SUP surfera,
• Wody zatoki nie mają fal otwartego morza więc warunki są łatwe do nauki,
• Orłowski rozkołys, szczególnie gdy wieje wiatr wschodni, nadaje się do łapania fal.

Jak nauczyć się pływać na SUPie?

Podręcznik do nauki pływania na desce SUP został stworzony we współpracy z orłowską SUP Bazą, którą prowadzi Stowarzyszenie „Orłowo przy plaży”. Powstał z myślą o wszystkich, którzy chcą poznać tajniki pływania na desce SUP i rozwijać swoje umiejętności w tej ekscytującej dyscyplinie, a Gdynia to doskonały akwen i idealne miejsce do praktykowania SUP.Od czego zacząć swoją przygodę na wodzie? W podręczniku do nauki pływania na desce SUP znajdziesz praktyczne porady i wskazówki dotyczące tej dyscypliny sportu. Tematami poszczególnych wideo-odcinków podręcznika są m.in.:
- Prawidłowa technika wiosłowania
- Prawidłowy uchwyt i wysokość wiosła
- Jak przenosić ciężar, kiedy łapiemy falę?
- Jak powinno utrzymywać się równowagę?
- Jaka płynąć pod wiatr?
- Czym jest leash, a czym fin i o czym pamiętać?
- Jaką deskę wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę przy wiosłowaniu?

Cały cykl będzie składać się z 8 odcinków, a każdy z nich będzie przybliżał inną tematykę dotyczącą nauki pływania na SUPach. Nowe odcinki będą publikowane co każdy piątek na stronie Gdynia.pl oraz oficjalnym kanale Gdyni na YouTube.

Anatomia deski

Pierwsze dwa odcinki cyklu szkoleniowego „Gdynia SUPer Miasto – SUP BAZA” zgłębiają podstawowe zagadnienia: wybór deski do pływania i wyposażenie SUP surfera.JAK PRAWIDŁOWO WYBRAĆ DESKĘ SUP?
Wybór odpowiedniej deski SUP do pływania zależy od kilku czynników, takich jak doświadczenie, waga, cel pływania i warunki, w jakich będziesz pływać. Co zatem warto wziąć pod uwagę?
1. Typ deski: Istnieją trzy podstawowe typy desek SUP do pływania: deski turystyczne (all-around), deski do wyścigów (racing) i deski do surfingowego SUP (surf). Dla początkujących zaleca się wybór deski turystycznej, która jest stabilna, łatwa w manewrowaniu i zapewnia dobrą równowagę.
2. Rozmiar deski: Rozmiar deski SUP ma duże znaczenie dla stabilności na wodzie. Ogólnie rzecz biorąc, im większa deska, tym bardziej stabilna, ale również trudniejsza do manewrowania. Jeśli dopiero zaczynasz, wybierz deskę o większych wymiarach. Zależy to również od twojej wagi. Warto skonsultować się z profesjonalistą w sklepie sportowym, aby dobrać odpowiedni rozmiar deski do indywidualnych potrzeb.
3. Materiał deski: Deski SUP mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak polietylen, poliwęglan lub napowietrzane PVC. Deski z napowietrzanego PVC są popularne ze względu na swoją lekkość, trwałość i łatwość przechowywania. Pamiętaj, aby wybrać deskę wykonaną z wysokiej jakości materiałów, która będzie trwała i wytrzymała.
4. Pływające dodatki: Niektóre deski SUP mają dodatkowe pływające elementy, takie jak elastyczne taśmy, które umożliwiają przewożenie bagażu na desce. Jeśli planujesz dłuższe wycieczki lub chcesz mieć miejsce na przenoszenie przedmiotów, taki dodatek może być przydatny.

Akcja „Gdynia SUPer Miasto” realizowana jest we współpracy z SUP Bazą – Stowarzyszeniem „Orłowo przy plaży”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona