Sport

Konsulowie honorowi ścigali się na Zatoce Gdańskiej

widok na zawodników stojących z flagami krajów

V Morskie Regaty Konsulów przeszły do historii. Zwyciężyła, po raz czwarty, ekipa konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego. (fot. Cezary Spigarski)

Sześć załóg rywalizowało w sobotę 9 września w V Morskich Regatach Konsulów. Zwyciężyła, po raz czwarty, ekipa konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego.

Od 2019 roku organizowane są przez Pomorski Związek Żeglarski, Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce i Marinę Yacht Park w Gdyni Morskie Regaty Konsulów. Co roku gromadzi ona załogi konsulów honorowych, którzy mogą dzięki temu poznać piękno żeglarstwa i wspólnie spędzić czas na regatach. W tegorocznej, piątej edycji imprezy wzięło udział sześć załóg: konsula honorowego Ludowej Republiki Bangladeszu Jana Zacharewicza, konsula honorowego Bułgarii Jana Strawińskiego, konsula honorowego Chile Marka Listowskiego, konsula honorowego Litwy Józefa Poltroka, konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego oraz konsula honorowego Mołdawii Jacka Tymińskiego.
– Start w tych regatach to nie tylko przyjemność, ale także zaszczyt, że jako honorowy konsul Bangladeszu mogę startować z innymi załogami konsulów honorowych – powiedział Jan Zacharewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce. – Regaty konsulów pokazują, że można ze sobą w sposób przyjazny rywalizować.

Żaglówki podczas regat na Zatoce Gdańskiej. (Fot. Cezary Spigarski)

V Morskie Regaty Konsulów zostały uroczyście rozpoczęte przez prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego. Wziął w nim udział również prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, który wystartował w załodze konsula honorowego Malty. Impreza rozpoczęła się od odprawy, którą poprowadziła pani sędzia Ewelina Rachtan. Następnie żeglarze zeszli na wodę i rozpoczęły się regaty. Rywalizacja odbywała się na jachtach klasy 2020. W planie było rozegranie pięciu wyścigów, ale słabnący wiatr zmusił organizatorów do zmiany planów i rozegrania tylko trzech z nich. W zmaganiach ponownie najlepsza okazała się ekipa pływająca pod flagą Malty w składzie: Tomasz ChameraSławomir KalickiPiotr Pawłowski Wojtek Szymulewicz.
– Regaty organizujemy jako Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce, którego od wielu lat jestem członkiem zarządu, już po raz piąty – mówi Sławomir Kalicki, konsul honorowy Malty, a przed laty zawodnik klas 420 i 470. – Szukaliśmy takiego wydarzenia, które byłoby jak najbardziej integrujące nasze środowisko, a chyba nie ma lepszej integracji jak pod żaglami. Dla mnie to jest zawsze bardzo miły dzień w roku. Może dlatego, że po raz czwarty wygraliśmy.

Na mecie wyprzedzili oni załogę konsula honorowego Chile w składzie: Dawid GondekMarta JacharaBarbara Szyszka Jędrzej Jachara. Trzecie miejsce zajęli żeglarze reprezentujący konsula honorowego Bułgarii w składzie: Paweł AdamczukPaweł KallasMichał Motyka Tomasz Mistat. Na czwartym miejscu uplasowała się załoga konsula honorowego Ludowej Republiki Bangladeszu w składzie: Zbigniew FuramGrzegorz GoskJan Zacharewicz Kasia Wolska, na piątym załoga konsula honorowego Mołdawii w składzie: Robert RoskoszMarek OszczapińskiPiotr Kosk Sławomir Oleszdek, a na szóstym załoga konsula honorowego Litwy w składzie: Dawid WróbelJakub RamotowskiPaweł Ramotowski Jacek Milewski.

Zadowoleni z wydarzenia byli nie tylko konsulowie honorowi i ich załogi, ale także Bogusław Witkowski.

– Każde tego typu regaty powodują, że dana branża poznaje żeglarstwo, czyli to, co jest najciekawsze na Pomorzu – mówi prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Środowisko konsulów honorowych to z jednej strony ludzie, którzy w swoim życiu osiągnęli już bardzo dużo i są na wysokich stanowiskach w firmach czy instytucjach, a z drugiej wypełniają misje swojego konsulatu i przekazują informacje o tych regatach do swoich państw, co może zaowocować współpracą na wyższym niż dotychczas szczeblu. Będziemy dążyć do tego, by w kolejnych edycjach w regatach startowali nie tylko konsulowie honorowi, ale też załogi młodzieżowe np. ze szkoły czy z klubu, z którymi na co dzień współpracują.


Żaglówki podczas regat na Zatoce Gdańskiej. (Fot. Cezary Spigarski)

V Morskie Regaty Konsulów zostały zorganizowane przez Pomorski Związek Żeglarski, Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce i Marinę Yacht Park w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 12.09.2023 11:43
  • ikona

    Autor: Paweł Stasiak (p.stasiak@gdyniasport.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.09.2023 13:04
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona