Sport

Nagrody Prezydenta Gdyni - sporty walki

Reprezentanci Uczniowskiego Klubu Sportowego Galeon / fot. Paweł Marszałkowski

Reprezentanci Uczniowskiego Klubu Sportowego Galeon / fot. Paweł Marszałkowski

Rok 2023 był niezwykle obfity w sukcesy gdyńskich wojowników. Zdobywali medale podczas zawodów rangi mistrzowskiej nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Nagrody Prezydenta Gdyni powędrowały do reprezentantów judo z UKS Galeon i Watahy Gdynia oraz pięściarskiego Bombardiera. Ze sportowcami spotkał się wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.

JUDO

Judocy z Gdyni odnoszą sukcesy na każdym froncie. Zawody Pucharu Europy w Paryżu, Rydze czy Kownie, mistrzostwa Polski czy silnie obsadzone turnieje w Gdyni czy Eindhoven często kończyli w medalowej trójce. Takie sukcesy nie byłyby możliwe bez Andrzeja Jasińskiego i Kasjana Kobusa. Przedstawiamy ich podopiecznych, którzy zostali nagrodzeni przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka:
 • Dmitrij Janczylik - brązowy medal w kategorii 90 kilogramów na mistrzostwach Polski młodzieży do lat 23;
 • Jakub Sordyl - złoty medal mistrzostw Polski juniorów (+100 kg) oraz srebrny w Pucharze Europy Juniorów i brązowy w Pucharze Europy Seniorów w tej samej kategorii wagowej;
 • Dominika Kuźma-Ebel - trzy brązowe medale (do 78 kg) podczas w Pucharu Europy Seniorów, Pucharu Europy Juniorów i mistrzostw Polski juniorów oraz trzecie miejsce wśród juniorów podczas międzynarodowego turnieju Matsuru Dutch Open Espoir 2023;
 • Oskar Krzynówek - srebrny medal mistrzostw Polski juniorów młodszych (do 90 kg); dwa srebra kategorii kadet i junior na Judo Baltic Cup rangi międzynarodowego Pucharu Polski oraz pierwsze miejsce wśród juniorów młodszych na międzynarodowym turnieju Matsuru Dutch Open Espoir 2023
 • Martyna Sobisz - brązowy medal mistrzostwach Polski młodziczek (+70 kg) oraz srebrny medal w tej samej kategorii wagowej na  Judo Baltic Cup rangi międzynarodowego Puchar Polski.
Marek Łucyk wraz z zawodnikami UKS Galeon Gdynia/ Paweł Marszałkowski

O ile medale zdobywane przez reprezentantów UKS Galeon towarzyszą nam od lat, o tyle sukces innego gdyńskiego klubu judo - Watahy był niespodzianką. Jakub Gleński zdobył srebrny medal mistrzostw Polski młodzików w kategorii 50 kilogramów, a do tego dołożył drugie miejsce wywalczone podczas turnieju Judo Baltic Cup rozgrywanych w naszym mieście.
- To pierwszy medal w krótkiej, sześcioletniej historii klubu, dlatego wierzę, że sukces Kuby będzie inspiracją i motywacją dla innych zawodników - mówi nagrodzony trener Jarosław Gleński

Wiceprezydent Marek Łucyk wraz z zawodnikami i trenerami Watahy Gdynia

BOKS

- To już nasze kolejne spotkanie z tą pasjonującą dyscypliną sportu. Wcześniej gościliśmy na treningu Sako, teraz przyszedł czas na reprezentantów Bombardiera, za którymi bardzo udany rok. To dobry prognostyk, że sportowcy z Gdyni odnoszą sukcesy na tak wielu polach - szczególnie w gronie juniorów i młodzieżowców - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Listy gratulacyjne oraz nagrody finansowe otrzymały trzy reprezentantki tego klubu: nowa mistrzyni Polski w boksie olimpijskim (-63 kg) Wiktoria Hass, brązowa medalistka mistrzostw Polski juniorów Martyna Herman oraz Barbara Perszewska, która stanęła na trzecim stopniu podium w zmaganiach juniorek młodszych.
Nie należy zapominać o osobach, które towarzyszyły zawodniczkom w drodze do tych sukcesów. Sztab szkoleniowy: Jarosław Rydzewski, Dariusz Gumowski i Damian Smagieł również zostali uhonorowani przez prezydenta miasta. Poniżej relacja wideo:

 • ikonaOpublikowano: 07.02.2024 12:48
 • ikona

  Autor: Michał Kozłowski (m.kozlowski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2024 10:24
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona