Sport

Sezon kąpielowy na gdyńskich plażach rozpoczęty

Stanowisko gdyńskich ratowników wodnych na plaży

Stanowisko ratowników wodnych GCS w Gdyni (fot. gdyniasport.pl)

Kolejny sezon kąpielowy na gdyńskich plażach właśnie wystartował. Tym samym swoją pracę rozpoczął sprawdzony zespół ratowników Gdyńskiego Centrum Sportu. Przez całe wakacje będą oni dbać o bezpieczeństwo wypoczywających w naszym mieście turystów. Na wszystkich spragnionych sportowych emocji będą czekać turnieje plażowe.

– Entuzjastów wodnego wypoczynku zapraszamy od 1 lipca każdego dnia w sezonie letnim w godzinach od 9.30 do 17.30. Nieco wcześniej, bo już 23 czerwca funkcjonowanie rozpocznie kąpielisko w Śródmieściu. Przypomnijmy, że Gdyńskie Centrum Sportu od 1998 roku organizuje kąpieliska w 4 dzielnicach miasta. Są to Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (100 m) i Orłowo (100 m) – informuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Bezpieczeństwo przede wszystkimZdrowia i życia osób kąpiących strzegą ratownicy Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażeni w nowoczesny i profesjonalny sprzęt. W tym roku będzie to 31 wykwalifikowanych i przeszkolonych osób. Dysponują oni m.in łodziami motorowymi, skuterem ratowniczym z platformą oraz pojazdami ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z trudnodostępnych miejsc i deskami ratowniczymi RescueBoard. Na każdym kąpielisku znajduje się ponadto defibrylator AED.Pamiętajmy, aby kąpać się wyłącznie tam, gdzie jest bezpiecznie – nieopodal wież ratowniczych na terenie strzeżonych kąpielisk. Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji „Ratunek” oraz wpisaniu numeru ratunkowego nad wodą: 601 100 100.

Wzorem ubiegłego roku na wszystkich kąpieliskach pojawią się ogólnodostępne „Pamelki”, czyli bojki ratownicze, które w razie niebezpieczeństwa będą mogły pomóc potrzebującym. Nie służą one jednak temu, by wyręczyć ratowników. Są zabezpieczeniem na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia życia kąpiących się, gdy kąpieliska są już zamknięte i nie ma na nich ratowników.

Plaże dla wszystkichOsoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogą skorzystać z wózka kąpielowego, który umożliwia transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Amfibia dostępna jest na plaży Gdynia Śródmieście, a chęć skorzystania z niej należy zgłosić dyżurującemu ratownikowi w godzinach 9:30-10:30 pod numerem telefonu 785 174 737.

Dzięki specjalnym kładkom osoby poruszają się na wózkach inwalidzkich mogą dotrzeć niemal bezpośrednio nad wodę. Udogodnienia te znajdują się na plażach Gdynia Śródmieście oraz Gdynia Orłowo.

W ubiegłym roku śródmiejskie wejście na plaże nr 6 otrzymało od Fundacji Fundacja Machina Zmian jako jedno trzech w kraju prestiżowe wyróżnienie „Plaże dla Wszystkich". Kategoriami, w których Gdynia okazała się bezkonkurencyjna były "Bezpieczeństwo" i rozwiązania dotyczące radiowęzła czy dostępu do ratowników".

Warunki sprawdzisz onlineSytuacje na gdyńskich plażach można sprawdzić przed wyjściem z domu. Wystarczy zajrzeć na stronę www.plaze.gdyniasport.pl, gdzie wraz z rozpoczęciem sezonu ratownicy na bieżąco uzupełniają informacje to temperaturze powietrza i wody, stanie morza i przede wszystkim, czy kąpielisko w danym momencie jest otwarte czy nie – poprzez wskazanie białej lub czerwonej flagi.

Gdyńskie Kąpieliska Morskie zostały także zgłoszone do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Sopocie które koordynuje działaniami ratowniczymi na terenie Województwa pomorskiego.

Aktywnie na piasku i wodzieAtrakcji nie zabraknie także na piasku. W weekendy w ramach Aktywnego Lata dla dzieci i dorosłych czekają turnieje siatkówki, rugby i piłki nożnej w plażowym wydaniu. Odbędzie się też kilka dużych wydarzeń. W dniach 21-23 lipca czeka nas kolejna edycja ogólnopolskiego turnieju beach volleya Aktywna Plaża. Z kolei w dniach 11-13 sierpnia w naszym mieście zaplanowano pierwszy, międzynarodowy turniej ITF w Polsce z pulą nagród wynoszącą 10.000 dolarów – LTE Beach Tennis Cup. Nie zabraknie także imprez, które na stałe wpisały się w krajobraz okolicy plaży Gdynia Śródmieście – festiwalu żeglarskiego Gdynia Sailing Days (3-30 lipca) czy zawodów triathlonowych Enea IRONMAN Gdynia (5-6 sierpnia), których start i finisz odbywa się właśnie tutaj.

  • ikonaOpublikowano: 23.06.2023 10:32
  • ikona

    Autor: Piotr Suchenia (p.suchenia@gdyniasport.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.06.2023 16:11
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona