Sport

Wystartuj w PKO Gdynia Półmaratonie

Biegacze na trasie półmaratonu w Gdyni (fot. gdyniasport.pl)

Biegowe wydarzenie sportowe, które elektryzuje tłumy, powraca w wielkim stylu. W sobotę, 18 maja, Gdynia stanie się ponownie areną sportowej rywalizacji biegaczy. Tego dnia o godzinie 20:00 na jej ulice ruszą tysiące zawodników z całego kraju, by zmierzyć się z półmaratońskim wyzwaniem.

• 5. edycja półmaratonu w Gdyni
  • W ofercie półmaraton, sztafeta, bieg na 5 km i zawody dla dzieci
  • Rejestracja do 11 maja

Jeden bieg, trzy dystanse

Półmaraton w Gdyni
to nie tylko sportowe wyzwanie, ale także wyjątkowa okazja do spędzenia czasu w atmosferze radości wraz z innymi biegaczami, których na tą chwilę jest ponad 3000. W ramach tegorocznej edycji, uczestnicy będą mieli szansę zmierzyć się z dystansem półmaratonu, który posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, 3-osobową sztafetą półmaratońską oraz biegiem na 5 km. Limit uczestników zawodów został ustalony na 6000 osób, a rejestracja trwa do 11 maja lub do momentu wyczerpania dostępnych miejsc.

Start biegów dziecięcych podczas półmaratonu w Gdyni (fot. gdyniasport.pl)

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. W samo południe, wystartuje Frugo Kids Run, czyli impreza dla dzieci i młodzieży. Ci, w zależności od wieku, do pokonania będą mieli od 100 do 1000 metrów.

Malownicza, gdyńska trasa

Start półmaratonu odbędzie się z malowniczego Skweru Kościuszki w Gdyni o godzinie 20:00
. Podczas pierwszych kilometrów biegu zawodniczki i zawodnicy podziwiać będą mogli między innymi ORP Błyskawica, Dar Pomorza, Sea Towers czy Dworzec Morski. Następnie miną Port Gdynia, Muzeum Emigracji, gdyńską stocznię stację Gdynia Główna i swoje korki skierują ku obiektom Gdyńskiego Centrum Sportu. Ostatnie kilometry wiodły będą ulicą Świętojańską oraz Bulwarem Nadmorskim wprost do mety usytuowanej na Skwerze Kościuszki.

Maiyo Kimaiyo Hillary Kiptum mijający linię mety gdyńskiego półmaratonu (fot. gdyniasport.pl)

Najlepsi i najszybsi biegali w Gdyni

Przypomnijmy, że pierwsza edycja gdyńskiego półmaratonu odbyła się 20 marca 2016 roku, a linię mety przekroczyło 4125 zawodników. Gwiazdą imprezy był srebrny medalista olimpijski z Londynu oraz podwójny mistrz świata (Berlin 2009, Daegu 2011) Abel Kirui z Kenii, który po zaciętej walce uplasował się na trzecim miejscu. Historycznym triumfatorem imprezy został Maiyo Kimaiyo Hillary Kiptum, również z Kenii, któremu pokonanie 21 km trasy zajęło 1 godzinę, 2 minuty i 41 sekund. Wśród kobiet, z czasem 1:13:16, zwyciężyła także Kenijka Chebet Agnes.

Krystian Zalewski na mecie Mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni (fot. gdyniasport.pl)

Kolejne edycje, które odbyły się w latach 2017-2019 ukończyło odpowiednio 5895, 5889 i 6237 osób. W 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa zawody towarzyszące Mistrzostwom świata w półmaratonie musiały zostać odwołane. Zorganizowany został jedynie światowy championat, w którym Krystian Zalewski (1:01:32) ustanowił nowy rekord Polski, a drużyna kobiet uplasowała się na 7. miejscu. To były najlepsze rezultaty naszych biegaczy w historii tych prestiżowych zawodów, w trakcie których padło wiele fantastycznych wyników, w tym rekord świata w biegu kobiet oraz rekord mistrzostw ustanowiony przez zwycięzcę biegu elity mężczyzn.

Zwycięzca Mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni przecinający linię mety (fot. gdyniasport.pl)

Rejestracja na zawody jest możliwa poprzez formularz dostępny na stronie SlotMarket.pl, a organizatorem PKO Gdynia Półmaratonu jest Sport Evolution Group Sp. z o.o.

• ikonaOpublikowano: 08.03.2024 09:11

Autor: Piotr Suchenia (p.suchenia@gdyniasport.pl)

• ikonaZmodyfikowano: 08.03.2024 15:24
  • ikonaZmodyfikował: Agata Grzegorczyk