Sport

Zimowe pływanie w gdyńskiej marinie już w ten weekend

Przed nami jubileuszowa edycja zawodów organizowanych przez Alaksandrę Kabelis oraz Piotra Biankowskiego (fot. mat. prasowe organizatorów)

Przed nami jubileuszowa edycja zawodów organizowanych przez Alaksandrę Kabelis oraz Piotra Biankowskiego (fot. mat. prasowe organizatorów)

Już w najbliższy weekend w gdyńskiej marinie odbędzie się jubileuszowa 5. edycja zawodów Gdynia Winter Swimming Cup BCT Series. Rywalizacja odbywa się w randze Pucharu Świata w zimowym pływaniu federacji IWSA (International Winter Swimming Association) oraz Międzynarodowych Mistrzostw Polski. To pierwszy raz, kiedy w Polsce odbędą się zawody w tak wysokiej randze Pucharu Świata.


Mimo niskich temperatur w najbliższy weekend w Gdyni szykują się gorące emocje. W marinie spotkają się ekstremalni pływacy z odległych zakątków świata, by stanąć w szranki w zawodach w lodowatej wodzie. Rywalizacja rozegrana zostanie na 25-metrowym basenie, który na potrzebę mistrzostw stworzony zostanie w gdyńskiej marinie. Zawodnicy liczą na żywiołowy doping kibiców, dla których powstaną specjalne trybuny.

Zimowe atrakcji z lotu ptaka (fot. mat. prasowe organizatorów)
Specjalny basen powstanie w Marinie Gdynia (fot. mat. prasowe organizatorów)

Walka o tytuł lodowej bestii

W planie zawodów organizatorzy przygotowali wyścigi na dystansach od 25 m do 1 km wyścig sztafetowy 4x25 m, pływanie w przebraniach dla zabawy oraz start dla dzieci – Morświnki. Na koronnym kilometrowym dystansie zawodnicy walczyć będą o zdobycie tytułu BALTIC COLD BEAST. Rywalizacja odbędzie się zaplanowanych trzech stylach pływackich – kraulu, stylu klasycznym oraz motylkowym.

Poza najlepszymi zawodnikami z Polski swoje uczestnictwo potwierdzili już utytułowanymi i doświadczeni pływacy z Niemiec, Anglii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Holandii, Finlandii, Estonii, a także krajów nieco kojarzących się z mniej zimowymi temperaturami, jak Maroko, Chile czy Hiszpania.

Na listach startowych znajduje się obecna Rekordzistka Guinnessa Barbara Hernández, nazywana Lodową Syreną z Chile, która jako pierwsza osoba na świecie przepłynęła 1,5 mili (2,41 km) w lodowatych wodach Oceanu Antarktycznego.

Z troską o zdrowie najmłodszych

Jak co roku, zawodom towarzyszyć będzie charytatywna zbiórka na rzecz podopiecznych Fundacji Ronalda McDonalda – aby rodzina mogła być razem. Dodatkowo, w tracie trwania imprezy przeprowadzone zostaną darmowe, profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, zamieszkałe w województwie pomorskim.

Badania przeprowadzane będą w specjalistycznym Mobilnym Ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda, którego przyjazd sfinansowali organizatorzy zawodów. Aby wziąć udział w badaniach USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer 532 350 384 w dniach 22–23 stycznia w godzinach 16-18. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Badania są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania na pokładzie specjalistycznego ambulansu Fundacji są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy-radiologów. Czas potrzebny na badanie w ambulansie to około 15–18 minut.

ambulans do USG będzie badał najmłodszych (fot. mat. prasowe organizatorów)
Ambulans do USG będzie przybędzie aby bezpłatnie przebadać najmłodszych (fot. mat. prasowe organizatorów)

Długodystansowi ambasadorzy o wielkich sercach

Organizatorami zawodów GWSC jest Aleksandra Kabelis oraz Piotr Biankowski – sportowcy ekstremalni, pływacy zimowi oraz ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda. Pierwsi Polacy, którzy w duecie w czerwcu 2023 roku przepłynęli największe jezioro Anglii – Windermere.
W sierpniu ubiegłego roku podjęli podwójną próbę przepłynięcia 34-kilometrowego Kanału Catalina między Los Angeles a Wyspą Catalina. Ich przeprawie towarzyszyła zbiórka charytatywna na sfinansowanie profilaktycznych badań USG dzieci z województwa pomorskiego.

organizatorzy
Aleksandra Kabelis oraz Piotr Biankowski - organiztorzy zawodów (fot. mat. prasowe organizatorów)

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdynia Wojciech Szczurek oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Sponsorem tytularnym zawodów jest BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy Gdynia. Partnerami strategicznymi są miasto Gdynia oraz Gdyńskie Centrum Sportu.

  • ikonaOpublikowano: 22.01.2024 11:00
  • ikona

    Autor: Marek Urbaniak (m.urbaniak@gdyniasport.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.01.2024 09:34
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona