Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców. Aktualizacja terminu
Święto Morza

Serce Kaszub bije dziś w Gdyni – rozpoczęły się Uroczystości Abrahamowe

Na zdjęciu laureaci tegorocznej „Srebrnej Tabakiery Abrahama”: Barbara Kąkol, ks. Marek Barański oraz wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski (fot. Karolina Szypelt)

Na zdjęciu laureaci tegorocznej „Srebrnej Tabakiery Abrahama”: Barbara Kąkol, ks. Marek Barański oraz wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski (fot. Karolina Szypelt)

Ruszyło Święto Morza, podkreślające związek naszego miasta z morskim dziedzictwem, a Uroczystości Abrahamowe od lat są jego nieodłączną częścią. Wspólnym mianownikiem dzisiejszych uroczystości było przypomnienie tej ważnej postaci oraz pochwała wspólnoty. Zaproszeni goście podkreślali, jak ważna i głęboko zakorzeniona w tożsamości Kaszub jest wspólnotowość. To ona pozwala przetrwać zły czas i stawić czoła żywiołom.

Gdyby Antoni Abraham przeszedł dziś ulicami Gdyni, zobaczyłby miasto, o którym jego pokolenie mogło jedynie marzyć. Tętniące życiem, pełne ludzi i pomysłów. Dostrzegłby coś jeszcze – znajome barwy kaszubskich flag, brzmienie języka przodków i pamięć o tych, którzy tworzyli tę ziemię na długo przed tym, zanim Gdynia stała się symbolem polskiej nowoczesności – czytamy w liście prezydent Aleksandry Kosiorek, który przybliżył gościom obecny uroczystościach wiceprezydent Gdyni Rafał Geremek, podkreślając też element kaszubskiej obyczajowości, jaką jest gościnność i szczodrość. W naszym mieście swoje miejsce znaleźli bowiem ludzie z całej Polski.

Tegoroczne uroczystości obchodów upamiętniających Antoniego Abrahama – jednego z najwybitniejszych działaczy kaszubskich i polskich patriotów – rozpoczęły się 20 czerwca poranną mszą świętą (w części odprawioną w języku kaszubskim) w intencji Antoniego Abrahama i jego rodziny w oksywskim kościele pw. św. Michała Archanioła. To właśnie u stóp tej najstarszej w Gdyni świątyni spoczął Król Kaszubów. Dziś przy mogile Antoniego Abrahama odmówiono modlitwę, wspominając też jego życie i dokonania oraz złożono kwiaty.

Po kameralnej uroczystości w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 odbyła się feta wręczenia Medali „Srebrna Tabakiera Abrahama”. To jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Kaszub, Pomorza i lokalnej społeczności.

Tegorocznymi laureatami Medalu „Srebrna Tabakiera Abrahama” zostali:
  • ks. Marek Barański SDB (dyrektor Szkoły Podstawowej oraz Branżowej Szkoły I stopnia Towarzystwa Salezjańskiego im. ks. Ignacego Błażewskiego w Kniewie),
  • Ryszard Kalkowski (wójt gminy Szemud), 
  • Barbara Kąkol (dyrektor Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach).
Wręczenie medali poprzedziły laudacje, w których podkreślono zaangażowanie, pasję i konsekwencję w popularyzowaniu kultury kaszubskiej, kształceniu młodzieży oraz wkład w budowanie pomorskiej wspólnoty skupionej wokół wspólnych dążeń i kaszubskiej tożsamości.


Wystąpienie wiceprezydenta Geremka
Wiceprezydent Rafał Geremek odczytał list od prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek, ale powiedział też kilka słów z głębi serca. Na zdjęciu z Barbarą Kąkol oraz ks. Markiem Barańskim (fot. Karolina Szypelt)

Salezjanin ksiądz Marek Barański to inicjator, budowniczy i dyrektor Salezjańskiego Centrum Młodzieży św. Jana Bosko w Kniewie. Kapituła doceniła wkład w wychowanie i kształcenie młodzieży. Ksiądz Marek Barański to także strażnik pamięci o dziejach Kaszubszczyzny, m.in. jako kustosz Sanktuarium Ofiar Piaśnicy. Jest także otwarty na współpracę i oddany sprawom Pomorza, które stało się jego drugim domem.

Kapituła nagrody doceniła działania Ryszarda Kalkowskiego na rzecz pielęgnowania tradycji kaszubskich, inicjonowanie i wspieranie przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, edukacyjnym oraz społecznym. Uznano, że jego działalność w znaczący sposób przyczynia się do wzmacniania tożsamości regionalnej oraz integracji społeczności lokalnej wokół dziedzictwa kulturowego. Na szczególne uznanie zasługuje zaangażowanie w promocję twórczości kaszubskich pisarzy i poetów.

Barbarę Kąkol doceniono za popularyzację wiedzy o języku kaszubskim, aktywność społeczną i regionalną, w tym determinację, by z Muzeum Kaszubskiego uczynić żywą i prężną instytucję, która odpowiada na potrzeby czasów. Laureatka jest też inicjatorką i redaktorką licznych publikacji popularnonaukowych, w tym cenionej serii „Kaszubskie Zeszyty Muzealne”. Doceniono też zaszczepianie tożsamości kaszubskiej wśród młodszego pokolenia poprzez warsztaty rzemiosła , lekcje muzealne o raz popularyzację wiedzy o obrzędowości, sztuce ludowej oraz języku kaszubskim.

Laureaci medalu podkreślali, jak ważne jest wpajanie wartości takich jak szczerość, wierność zasadom i duma z własnych korzeni młodszemu pokoleniu, tak aby kaszubskość stała się żywą wartością.

Tegoroczny laureat, wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski podkreślał, jak ważne jest, by wspierać się w działaniu i jak ważne jest dobre sąsiedztwo. Nie krył też radości z faktu, że młode pokolenie chętnie wraca do korzeni, interesuje się kulturą i regionem, a przede wszystkim utożsamia się z nadmorską kaszubską wspólnotą.

Uroczystość wręczenia medali uświetniły występy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Gdynia”, który wzruszył publiczność popularnymi piosenkami o nadmorskiej tematyce, ale też uchylił rąbka bogatej kaszubskiej obyczajowości z pieśniami i zwyczajami, którymi patronują duża dawka humoru i wiara, że siła tkwi we wspólnocie.

Medal „Srebrna Tabakiera Abrahama” ustanowiony został w 1993 roku, a po raz pierwszy wręczono go rok później. Jego forma nawiązuje do tabakiery – charakterystycznego atrybutu Antoniego Abrahama. Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla działalności publicznej, społecznej i kulturalnej osób oraz podmiotów, które poprzez swoją pracę wzmacniają regionalną tożsamość oraz służą dobru wspólnemu.

Druga część obchodów odbędzie się 23 czerwca o godz. 17:00 na Placu Kaszubskim, w 103. rocznicę śmierci Antoniego Abrahama. W programie przewidziano uroczystość połączoną ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem bohatera Kaszub. Po raz pierwszy w historii odbędzie się ona w asyście honorowej Marynarki Wojennej. Następnie nastąpi otwarcie wystawy plenerowej „Gdynia x 10”, przygotowanej we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewni Chór „Dzwon Kaszubski”. Wydarzenie jest otwarte dla mieszkańców. 
 
Organizatorzy zapraszają mieszkańców Gdyni, przedstawicieli środowisk kaszubskich, instytucji kultury, organizacji społecznych oraz wszystkich zainteresowanych historią i tradycją Pomorza do udziału w Uroczystościach Abrahamowych 2026.

Uroczystości Abrahamowe organizowane są przez Gdynię, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz Kaszubskie Forum Kultury.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.06.2026 14:25
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.06.2026 14:01
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także