Święto Morza

Święto Morza zawsze #wGdyni

na scenie 4 uśmiechnięte osoby. Kobieta pośrodku trzyma nagrodę

Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska odbiera nagrodę główną za przedsięwzięcie „Święto Morza”// fot. Mirosław Pieślak

Poznaliśmy najlepsze turystyczne inicjatywy i najbardziej zaangażowane w rozwój lokalnej turystyki osoby na Pomorzu. Za nami regionalne obchody z okazji Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się 4 października w Europejskim Centrum Solidarności. Nagroda główna w kategorii „Wydarzenie Roku” powędrowała do Gdyni za imprezę „Święto Morza”.


Nie byłoby Gdyni, gdyby nie morze. Nasze miasto powstało przecież z morza i marzeń oraz odwagi w ich realizacji. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj obchodzone jest Święto Morza. Tę imprezę z tradycjami dostrzeżono w skali regionu. Główna nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego trafiła do Gdyni za organizację i koncepcję „Święta Morza”. Zostało ono okrzyknięte „Wydarzeniem Roku”. Na uroczystości z okazji Światowego Dnia Turystyki, która odbyła się wczoraj w Europejskim Centrum Solidarności, gdyński samorząd reprezentowała Joanna Zielińska i to ona odebrała z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka wyróżnienie. Nieprzypadkowo, bo to Joannie Zielińskiej podlega Biuro Rady Miasta Gdyni, które co roku, we współpracy z jednostkami i organizacjami koordynuje program i przebieg tej potężnej i pełnej wydarzeń imprezy. 
To wydarzenie to nasza duma. Dla każdego, kto kocha morze lub życie związał życie z bezkresem błękitnej toni to wyjątkowa okazja do świętowania. Żaglowce, jachty, uroczystości, regaty oraz inne atrakcje. W Gdyni, która jest nierozerwalnie związana z morzem, program uroczystości w szczególny sposób wyróżnia też Marynarkę Wojenną, której dowództwo znajduje się w naszym mieście. – mówi Joanna Zielińska. To jednak przede wszystkim udany efekt współpracy wielu jednostek, uczelni, stowarzyszeń, klubów sportowych, artystów i pasjonatów, które każdego roku dokładają starań, aby mieszkańcy i miłośnicy morza odwiedzający nasze miasto mieli co wspominać.

 
kobieta ze statuetką

Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska odebrała nagrodę główną za przedsięwzięcie „Święto Morza” // fot. Mirosław Pieślak

To już nasza miejska tradycja, a warto przypomnieć, że jej początki sięgają lat 30. XX wieku. Wtedy to bowiem, dokładnie 31 lipca 1932 roku, a więc 91 lat temu, w naszym mieście Święto Morza odbyło się po raz pierwszy. Przyciągnęło tłumy; historycy podają, że do Gdyni zjechało wówczas aż 100 tysięcy osób z całego kraju!

Do tradycji obchodów Święta Morza w Gdyni powrócono w 2013 roku. Od tego czasu co roku, w drugiej połowie czerwca świętujemy, podziwiamy i cieszymy się tym, co morze oferuje, jakie stwarza nam możliwości, co kreuje i co daje nam na co dzień, a także wspominamy tych, którzy na morzu odeszli na wieczną wachtę.

Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach za Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata w Brusach”.

Nagrody w pozostałych kategoriach:
 • w kategorii Innowacja w turystyce:
Nagroda główna dla Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku za wykorzystanie technologii VR w edukacji.
Uczelnia kształcąca profesjonalną kadrę branży HoReCa w 2022 r. uruchomiła pokój do nauki z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości.

Wyróżnienie dla Arlety i Mieczysława Grulkowskich za gospodarstwo Dolina Miodu w Borowinie.
Dolina Miodu to gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji certyfikowanego miodu kaszubskiego oraz produktów pszczelich. Utworzono tam także zagrodę edukacyjną dla grup dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

 • w kategorii Oferta turystyczna:
Nagroda Główna dla Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk za Zagrodę Inicjatyw Twórczych w Swołowie
Podjęte intensywne działania edukacyjne i artystyczne zwiększyły atrakcyjność miejsca w regionie i kraju. Potwierdzeniem wyjątkowości oferty jest przyznanie przez czytelników National Geographic tytułu regionalnego Cudu Polski 2023.

 • w kategorii Osobowość roku:
Nagroda Główna dla Mariana Gospodarka, dyrektora Bytowskiego Centrum Kultury – Zamek.
Laureat jest organizatorem m.in. Dni Bytowa, Festiwalu Teatralnego Bytoffsky na zamku, festiwalu Cassubia Cantat, Betowszci Chillout, Mistrzostw Polski w Kaszubską Baśkę, a w zeszłym roku gościł XXVI Wędrowny Festiwal kultury Ukraińskiej – koncert charytatywny.

 • w kategorii Inwestycja w turystyce:
Nagroda Główna dla Starogardu Gdańskiego za kompleks basenów letnich.
Do dyspozycji mieszkańców i turystów są trzy baseny, wodny plac zabaw, sauna, miejsca do plażowania, boisko do gry w siatkówkę plażową, piłkę ręczną oraz nożną, a także miejsca postojowe dla kamperów. Jest to pierwsze tak nowoczesne miejsce kamperowe w naszym regionie.
 • w kategorii specjalnej Zielona turystyka:
Nagroda Główna dla Gminy Kosakowo za ścieżkę dydaktyczną w rezerwacie Mechelińskie Łąki.
Głównym celem projektu jest ochrona rezerwatu, poprzez zachowanie miejsc lęgowych i bytowania cennych gatunków ptaków.

Wyróżnienie dla LGD Partnerstwo Dorzecze Słupi za Certyfikat Marki Lokalnej „Zielone Serce Pomorza”.
Idea polega na identyfikacji wysokiej jakości produktów lokalnych, atrakcji turystycznych oraz usług występujących na obszarze Partnerstwa Dorzecza Słupi, promocji nagrodzonych produktów oraz zachęcaniu mieszkańców do wykorzystywania lokalnych zasobów i walorów.

Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego Gryf Pomorski za całokształt działalności dla rozwoju turystyki oraz znaczący wkład na rzecz budowania marki turystycznej województwa pomorskiego uhonorowany został dr hab. Mirosław Boruszczak.

Nagroda dla „Święta Morza” to niejedyny gdyński akcent na uroczystości. Gratulacje Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji jubileuszu działalności instytucji odebrało PTTK Oddziału Marynarki Wojennej w Gdyni, które świętuje w tym roku 60-lecie.

Wręczono również wyróżnienia „Gryf Pomorski” z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego. Tegoroczne Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki były połączone z 20-leciem Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a wydarzeniu towarzyszyła debata „Kondycja pomorskiej turystyki i potrzeba jej promocji”.

Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 05.10.2023 09:08
 • ikona

  Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 06.10.2023 09:19
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona