Co nowego

Marynarze z gdyńskiej flotylli oddali osocze

kmdr ppor. Waldemar Żyłów , prezes Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Portu Wojennego Gdynia podczas zabiegu oddawania osocza // fot. 3. Flotylla Okrętów w Gdyni

kmdr ppor. Waldemar Żyłów , prezes Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Portu Wojennego Gdynia podczas zabiegu oddawania osocza // fot. 3. Flotylla Okrętów w Gdyni

Pokonali koronawirusa, teraz chcą pomóc innym. Marynarze z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, którzy przeszli zakażenie wywołane wirusem SARS-CoV-2, dali dobry przykład i jako ozdrowieńcy oddali osocze, które wciąż jest potrzebne do ratowania zdrowia i życia chorych na COVID-19.


Osocze ozdrowieńców wspomaga leczenie chorych na COVID-19. Może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Dlatego tak ważne jest, aby zgłaszali się dawcy, którzy mogą się nim dzielić.

W ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców uczestniczy m.in. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, w tym jego oddział terenowy w Gdyni. To właśnie tam w ostatnich dniach pojawiło się kilku marynarzy z gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. Oddali oni osocze, by pomóc innym.

- Przejście przez COVID-19 nie należało do przyjemnych, dlatego tym bardziej cieszę się, że przez oddanie osocza mogę pomóc potrzebującym. Chorzy czekają na to naturalne antidotum, które jest dla nich niekiedy ostatnią deską ratunku. Zachęcam wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza, a tym samych do ratowania zdrowia i życia ludzi – mówi kmdr ppor. Waldemar Żyłów, prezes Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Portu Wojennego Gdynia.

Co trzeba wiedzieć, o oddawaniu osocza?


Od 21 kwietnia 2020 roku do 19 stycznia br. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz we wszystkich jego oddziałach terenowych (w Gdyni, Wejherowie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie, Kościerzynie i Kartuzach) pobrano łącznie 1519 donacji osocza ozdrowieńców. W gdyńskim oddziale, który znajduje się w Redłowie przy ul. Powstania Styczniowego 9B, zbiórka osocza od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, odbywa się od 3 listopada 2020 roku. Od tego czasu pobrano tam 71 donacji (dane na dzień 19 stycznia br.) Trzeba jednak pamiętać, że jedna osoba może oddać osocze kilka razy.

Kto może być dawcą osocza?


Dawcami mogą być osoby w wieku od 18 do 60 lat (a w przypadku dawców wielokrotnych - do 65. roku życia), które:

  • przechorowały COVID-19, czują się zdrowe i minęło co najmniej 14 dni od ustąpienia u nich objawów lub zakończenia izolacji,
  • przebyły bezobjawowe, ale potwierdzone testem PCR zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz minęło 14 dni od zakończenia izolacji,
  • nie miały stwierdzonego zakażenia (nie wykonywano testu PCR lub wynik testu PCR był ujemny), ale w ich krwi wykryto przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG, a od dodatniego wyniku na ich obecność minęło co najmniej 14 dni,
  • wyrażą pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie. 
 
Aby zakwalifikować daną osobę do oddania osocza, które może zostać wykorzystane do leczenia chorych na COVID-19, niezbędne jest potwierdzenie, że przeszła ona zakażenie koronawirusem. Dlatego każdy chętny musi przedstawić co najmniej jeden z wymienionych poniżej dokumentów:
  • informację z aplikacji pacjent.gov.pl - IKP (np. zrzut z ekranu w telefonie),
  • decyzję Sanepidu o izolacji (z informacją o zachorowaniu),
  • informację o dodatnim wyniku wymazu wykonanego metodą PCR,
  • wynik ilościowy przeciwciał anty-SARS-CoV-2 klasy IgG.

Jak pobiera się osocze ?


Osocze pobiera się metodą plazmaferezy, w czasie której krew pobrana z żyły jest rozdzielana za pomocą specjalnego urządzenia – separatora. Osocze jest zatrzymywane, a pozostałe składniki krwi są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobiera się 650 ml osocza.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, w wyjątkowych sytuacjach pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której można otrzymać około 220-230 ml osocza. Tę drugą metodę w przypadku ozdrowieńców stosuje się bardzo rzadko.

Jak należy się przygotować?


Osoba, która chce oddać osocze, musi być wypoczęta. Przed pobraniem trzeba zjeść niskotłuszczowy posiłek (to np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce). Należy unikać potraw tłustych (jak np. smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina), które mogą spowodować, że osocze będzie przetłuszczone i nie będzie nadawało się do celów leczniczych. Nie można przychodzić na oddanie osocza na czczo!

  • przed oddaniem osocza należy pić dużo wody lub soków owocowych,
  • godzinę przed pobraniem nie należy palić papierosów,
  • nie należy spożywać alkoholu dzień przed oddaniem osocza.

Dawca oddający osocze może liczyć np. na usprawiedliwienie nieobecności w pracy, osiem czekolad i zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi.

Jeżeli przebyłeś COVID-19 i chcesz zostać dawcą, skontaktuj się z najbliższym centrum krwiodawstwa.
 
Lista kontaktów:

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku - 80-210 Gdańsk Wrzeszcz, ul. Hoene Wrońskiego 4, nr tel.: 503 651 645. Rejestracja dawców od poniedziałku do soboty w godz. 7:15-12:30.
  • oddział terenowy w Gdyni - 81-519 Gdynia Redłowo, ul. Powstania Styczniowego 9 B, nr tel.: 58 622 02 69. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godz. 7:15-12:30.
  • oddział terenowy w Kościerzynie - 83-400 Kościerzyna, ul. Alojzego Piechowskiego 36, nr tel.: 58 686 02 30. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godz. 7:15-12:30.
  • oddział terenowy w Kartuzach - 83-300 Kartuzy, ul. Floriana Ceynowy 7, nr tel.: 58 681 11 44. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-11:30.
  • oddział terenowy w Wejherowie - 84-200 Wejherowo, ul. Weteranów 10, nr tel.: 58 677 06 08. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-10:30.
  • oddział terenowy w Kwidzynie - 82-500 Kwidzyn, ul. Józefa Hallera 31, nr tel. 55 279 41 35. Rejestracja do oddania osocza w godz.7:00-10:00.
  • oddział terenowy w Starogardzie Gdańskim - 83-200 Starogard Gdański, ul. dr Józefa Balewskiego 1, nr tel. 58 562 50 05. Rejestracja do oddania osocza w godz. 7:00-10:30.
Szczegółowe informacje są też dostępne na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

  • ikonaOpublikowano: 20.01.2021 05:39
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.01.2021 10:41
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze