Wydarzenia inne

Święto Wojska Polskiego w Gdyni

Marynarze podczas Święta Wojska Polskiego. Zdjęcie archiwalne z 2022 roku // fot. Kamil Złoch

ikona Molo Południowe - Gdynia, al. Jana Pawła II 1

Zerstörer ORP Błyskawica - Gdynia, al. Jana Pawła II / Nabrzeże Pomorskie / Basen Prezydenta

Skwer Kościuszki - Gdynia, Skwer Kościuszki

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego. Jest obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się oficjalne uroczystości. Nie zabraknie ich również w Gdyni. W programie m.in. uroczysty apel czy świąteczny salut armatni. 15 sierpnia o godz. 12.21 z pokładu okrętu ORP „Błyskawica” zostanie oddanych 21 wystrzałów. Natomiast próba salutu odbędzie się w poniedziałek, 14 sierpnia między godz. 9.00 a 13.00.


Bitwa Warszawska z 15 sierpnia 1920 roku, zwana też Cudem nad Wisłą, była przełomowym momentem na kartach historii naszego kraju. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W Gdyni, która jest nierozerwalnie związana z morzem, program uroczystości w szczególny sposób wyróżnia Marynarkę Wojenną. Jej dowództwo znajduje się w naszym mieście.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w poniedziałek, 15 sierpnia o godz. 8.00 od podniesienia wielkiej gali branderowej na okrętach Marynarki Wojennej. Następnie, o godz. 9.00, na cmentarzu Marynarki Wojennej zaplanowano modlitwę ekumeniczną i złożenie wiązanek kwiatów przy Kwaterze Pamięci.

O godz. 9.30 w kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej (ul. Śmidowicza 47) odbędzie się uroczysta msza święta.

Potem obchody przeniosą się przed pomnik Polski Morskiej na skwerze KościuszkiO godz. 12.00 rozpocznie się tam apel z okazji Święta Wojska Polskiego. Wezmą w nim udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wojska i mieszkańcy. Podczas wydarzenia zostanie odegrany hymn narodowy. Jednocześnie na maszt będzie wciągnięta flaga państwowa. Nie zabraknie też okolicznościowych przemówień i apelu pamięci. Później uczestnicy złożą wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Na koniec odbędzie się defilada.

Uroczystościom przed pomnikiem będzie towarzyszył świąteczny salut armatni. To gdyńska tradycja i jedna z największych atrakcji obchodów. O godz. 12.21 z pokładu słynnego niszczyciela ORP „Błyskawica” zostanie oddanych 21 wystrzałów. Uwaga: próba salutu jest zaplanowana w poniedziałek, 14 sierpnia między godz. 9.00 a godz. 13.00 (będzie się składać z 6 wystrzałów).

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza


Poza oficjalnymi uroczystościami mieszkańcy i przebywający w naszym mieście turyści mogą też liczyć na inne atrakcje.

Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) szykuje piknik historyczny. Potrwa on od godz. 12.00 do godz. 15.00. Ci, którzy wezmą w nim udział będą mogli m.in. skosztować prawdziwej wojskowej grochówki, przyjrzeć się z bliska historycznym mundurom, a także spotkać się i porozmawiać z rekonstruktorami. Nie zabraknie też gier i zabaw dla dzieci.

15 sierpnia wszyscy chętni będą mogli również zwiedzić muzeum w godz. 10.00-18.00. Bilet wstępu będzie tego dnia kosztować jedynie złotówkę.
 
Informacje o wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Marynarki Wojennej.

Koncert na Kamiennej Górze


Świętowanie zakończy koncert pieśni patriotycznych „Polski Sierpień”. Odbędzie się on o godz. 17.00 w parku Marii i Lecha Kaczyńskich na Kamiennej Górze. Wystapią muzycy na co dzień związani z chórem „Music Everywere” oraz aktorzy z fundacji „Kultura. Teraz!” i pomorskich teatrów amatorskich. Zaśpiewają Beata Śnieg i Krzysztof Majda. Recytować będą Anna Fedyniak-Kołodziej i Grzegorz Piotr Kołodziej.

Tegoroczny koncert to okazja do muzycznej wędrówki przez wydarzenia sierpnia 1920, 1939, 1944, 1980 roku aż do współczesności. W repertuarze pojawią się znane pieśni patriotyczne oraz muzyczne szlagiery II Rzeczypospolitej i piosenki współczesnej.

Szczegółowe informacje znajdują się na facebookowym profilu lub stronie internetowej stowarzyszenia KACK, które organizuje wydarzenie.

  • ikonaOpublikowano: 10.08.2023 07:26
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.08.2023 09:00
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona