Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Wydarzenia inne

Biologiczna majówka 2024 w Experymencie

Biologiczna majówka 2024 w Experymencie

ikona Centrum Nauki Experyment - Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

ikona Wydarzenia inne

ikona Płatny, kup bilety

Odkryjcie razem z nami niesamowity świat przyrody i nauki! Już od soboty 27 kwietnia w Experymencie czekają na Was niezwykłe atrakcje, w tym interaktywne warsztaty rodzinne i pasjonujące pokazy. Majówka w Centrum Nauki Experyment to idealna okazja do nauki i zabawy. Od 27 kwietnia do 5 maja jesteśmy dla Was otwarci codziennie – od poniedziałku do piątku (również 1 i 3 maja) między 09:00 i 18:00, a w weekendy od 10:00 do 19:00. Sprawdźcie szczegóły atrakcji przygotowanych przez nas na ten czas!


Pokazy naukowe w CNE

Od fascynujących eksperymentów, poprzez kosmiczne podróże, tajniki fizyki, do magicznych zaklęć – majówka w Experymencie zapowiada się nadzwyczaj ciekawie. Pokazy naukowe przeprowadzone przez naszych edukatorów będą odbywać się od 1 do 5 maja codziennie o godz. 11:45 oraz 14:45. Udział w pokazach jest możliwy w ramach biletu wstępu na wystawy Experymentu.

1 maja, środa – To, co w nauce najlepsze!

Majówkę zaczniemy od tego, co w nauce najlepsze! Rozwiązywanie skomplikowanych problemów, czy odkrywanie nieznanych nam dotąd informacji – to tylko kilka powodów, dlaczego nauka nas tak ciekawi. Istnieje jeszcze jeden powód, który sprawia nam ogromną radość i satysfakcję – eksperymenty! Olgierd przygotował wiele wyjątkowych eksperymentów, by Was zaskoczyć, zadziwić i zafascynować. Nie zabraknie zimnych temperatur, zmian koloru czy dużej ilości dymu.
prowadzący Olgierd Jastrzębski


2 maja, czwartek – Podróż z centrum Ziemi aż do gwiazd

Poprzez zabawne i często zaskakujące eksperymenty nasze zagraniczne wolontariuszki pokażą wybrane zjawiska zachodzące na Ziemi. Czy kiedykolwiek chcieliście zobaczyć erupcję wulkanu? Przelecieć przez chmury? Podziwiać gwiazdy w ciągu dnia? Przyjdźcie i dołączcie do naszego pokazu w Experymencie i wspólnie z nami wykonajcie te ekscytujące doświadczenia!
prowadzące Camilla Carbonero, Gwenaelle Derrien, Yulia Potié (wykład w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski)


3 maja, piątek – Skrzynia moment

Wciąż słyszymy o życiu w ciągłym pędzie; o braku momentu dla siebie; nosimy na ramionach ciężar ponad siły… Ale ile można? Jeśli też lubicie „czepiać się” słówek, to zajrzyjcie pod wieko tajemniczej skrzyni i zdobądźcie arsenał do czepiania. Poznacie wspomniane wyżej pojęcia od innej, bardziej naukowej strony – odkrywając, jak definiuje je dziedzina fizyki – mechanika! Pędy, momenty, ramiona i dźwignie – sprawdzimy, jak dzięki nim unieść olbrzymi ciężar, dlaczego zakręcone ciało może być bardziej stabilne i dlaczego pomidorówka w autobusie to raczej zły pomysł.
prowadzący Ignacy Gawrysiak


4 maja, sobota – Magia nauki

Jaka jest różnica pomiędzy magikiem a naukowcem? Doświadczony magik nigdy nie zdradza sekretów swoich sztuczek, a doświadczony naukowiec zawsze musi być w gotowości, aby rzetelnie wytłumaczyć swój eksperyment. Podczas pokazu zobaczycie kilka doświadczeń, które, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się magią, w rzeczywistości są efektem naukowej wiedzy. Wspólnie spróbujemy przemienić jedną barwę w inną, czy też zmienić wielkość przedmiotów. Przetestujemy również wytrzymałość napięcia powierzchniowego.
prowadząca Klaudia Tajthi


5 maja, niedziela – Wiosna, ach to Ty!

„Zapachniało, zajaśniało, wiosna – ach to Ty” śpiewał Marek Grechuta. Ta długo wyczekiwana pora roku wprowadza szeroką gamę kolorów do naszego życia. Tego dnia zaczerpniemy inspirację z bogactwa barw otaczającej nas przyrody i wykonamy kilka naukowych doświadczeń. Zmienimy kompozycję kwiatów za pomocą reakcji chemicznej, a także w naukowy sposób odróżnimy kwiaty sztuczne od prawdziwych oraz odtworzymy w probówce kolory bzu, niezapominajek czy kaczeńców.
prowadząca Klaudia Rychcik
Wstęp na pokazy jest dostępny w ramach biletu wstępu na wystawy CNE.

Kliknij i sprawdź szczegóły!


Majówkowe warsztaty dla rodzin

Dla rodzin poszukujących wspólnej, edukacyjnej zabawy przygotowaliśmy biologiczne WARSZTATY RODZINNE. Zajęcia są prowadzone w dwóch wersjach wiekowych, by wszyscy entuzjaści nauki mogli w pełni doświadczyć frajdy poznawania organizmów żywych. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z budową mikroskopu oraz przygotować mikroskopowe preparaty. Każdy mały naukowiec zabierze do domu przygotowaną przez siebie sadzonkę, a wypełnione doświadczeniami warsztaty zakończymy interaktywną grą o zwierzętach. Szczegóły warsztatów dla rodzin znajdziecie pod kaflami poniżej!


Warsztaty Rodzinne. Tajemnica Pięciu Królestw 3+

Przez całą majówkę zapraszamy do Experymentu na WARSZTATY RODZINNE, które pozwolą Wam zgłębić tajemnice pięciu królestw organizmów żywych! Podczas zajęć wypełnionych świetną zabawą zdobędziecie cenną wiedzę, a doświadczenia pobudzą wyobraźnię całych rodzin. Na młodszych entuzjastów nauki będą czekać także mikroskopy oraz preparaty gotowe do niesamowitych doświadczeń. Będziecie mogli także zabrać nietypową, stworzoną własnoręcznie pieczątkę do domu! Warsztaty przeznaczone są dla fanów nauki powyżej 3. roku życia i odbywają się codziennie od 27 kwietnia do 5 maja!

Kliknij i weź udział w warsztatach (3+)!

Czego możecie się spodziewać na naszych warsztatach? W świecie pięciu królestw…
 • poznacie tajemnicę bioluminescencji i zobaczycie, jak niesamowite światło może być tworzone przez niektóre organizmy
 • sprawdzicie swoją wiedzę na temat grzybów, odróżniając te jadalne od trujących
 • stworzycie własną pieczątkę z pieczarki, którą zabierzecie do domu
 • zbudujecie „nasiona” z aparatem lotnym, gotowe do rozsiewania przez wiatr
 • poznacie świat bakterii, eksperymentując z pękającymi komórkami bakteryjnymi
 • zanurzycie się w królestwie protistów, obserwując korę kasztanowca w świetle UV

Wiek rodziny z dziećmi 6+
Termin 27.04-05.05.2024 | godz. 11:00, 13:00, 15:00
Bilety 20 zł za osobę wstęp na warsztaty i 35 zł za osobę wstęp na warsztaty i wystawy CNE


Warsztaty Rodzinne. Tajemnica Pięciu Królestw 6+

Dołączcie do nas podczas niesamowitej biologicznej majówki i poznajcie fascynujący świat pięciu królestw organizmów żywych, począwszy od mikroorganizmów, aż po wielkie zwierzęta! Przygotowaliśmy dla Was pasjonujące zajęcia, podczas których wspólnie nauczycie się budowy mikroskopu, poznacie tajniki preparowania mikroskopowych preparatów, a także zasad wybarwiania. Ponadto, zasadzicie razem sadzonkę, którą będziecie mogli zabrać do domu! Wspólne warsztaty zakończymy interaktywną grą, w której będziecie musieli wykorzystać świeżo nabytą wiedzę, by rozwiązać zagadki zwierząt. Na Warsztaty Rodzinne 6+ zapraszamy codziennie od 27 kwietnia do 5 maja!

Kliknij i weź udział w warsztatach (6+)!

Na warsztatach czeka na Was wiele fascynujących doświadczeń, które pobudzą wyobraźnię każdego młodego naukowca. W biologicznej pracowni Experymentu
 • wykorzystując proszek UV, zobaczycie, że bakterie są wszędzie wokół nas, nawet tam, gdzie ich nie widzimy gołym okiem.
 • przyjrzycie się mikroskopowo bakteriom i innym mikroorganizmom
 • przygotujecie preparaty pleśni z sera pleśniowego i spojrzycie na nie pod mikroskopem
 • stworzycie wulkan z drożdży, obserwując intensywność ich wzrostu podczas zajęć
 • poznacie protisty oraz ich znaczenie w naszym środowisku
 • przy użyciu latarki UV, zobaczycie, jak glony reagują na obecność substancji organicznych
Wiek rodziny z dziećmi 6+
Termin 27.04-05.05.2024 | godz. 11:00, 13:00, 15:00
Bilety 20 zł za osobę wstęp na warsztaty i 35 zł za osobę wstęp na warsztaty i wystawy CNE

 • ikonaOpublikowano: 19.04.2024 14:17
 • ikona

  Autor: Paweł Szyca (p.szyca@experyment.gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 26.04.2024 08:53
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona