Wydarzenia inne

Open House Gdynia 2023 - Bananas

Open House Gdynia 2023 - Bananas

ikona Muzeum Miasta Gdyni - Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1

ikona Wydarzenia inne

ikona Płatny, kup bilety

9. edycja festiwalu architektury i otwartych mieszkań Open House Gdynia odbędzie się pod hasłem "Bananas" - wieloznacznym, kojarzącym się między innymi z legendarną, przedwojenną firmą o tej samej nazwie. Z firmą Bananas związane były zarówno budynki portowe - to tam funkcjonowała dojrzewalnia bananów i jej filia (biura) w samym śródmieściu Gdyni.


Tytułowe słowo pozwala na sięganie po rozmaite konteksty kulturowe, przywołując obrazy funkcjonujące w kulturze popularnej: "Bananas" Woody’ego Allena, kultową okładkę płyty zespołu The Velvet Underground zaprojektowaną przez Andy'ego Warhola (która to inspirowała rzesze młodych muzyków tzw. gdyńskiej sceny alternatywnej), prace Banksy'ego, Natalii LL, po dawny szlagier grupy Vox.

W świadomości Polaków pamiętających czasy PRL i częste braki w zaopatrzeniu sklepów, banan był produktem luksusowym, zdobywanym nierzadko spod lady. Portem, z którego banany wyruszały w podróż do sklepów był właśnie gdyński port.

W haśle tegorocznej edycji "Bananas" zmieścimy zatem zarówno oczywiste jak i niejednoznaczne tropy kulturowe, wielowątkową, międzypokoleniową historię, jak i miejskie legendy. Gdynia, jako portowe miasto, posiada wyjątkowe historie związane z jej specyfiką - anegdoty oraz relacje o przemycie na wielką i mniejszą skalę, opowieści o karierach nieoczywistych gdyńskich przedsiębiorców. W gdyńskich współczesnych legendach kontrkulturowe działania tzw. bananowej młodzieży sąsiadują z tajemniczymi, egzotycznymi zwierzętami zamieszkującymi domy i bloki. 9. edycja Open House Gdynia nie obędzie się, oczywiście, bez najbardziej niesamowitych wątków związanych z gdyńskim UFO.

Obok atrakcyjnej dla wielu grup wiekowych formy sentymentalnych i niezwykłych gdyńskich opowieści, celem festiwalu pozostaje niezmiennie edukacja historyczna poprzez kompleksowe i dogłębne zwiedzanie rejonów niedostępnych, zaspokajanie ciekawości mieszkańców i osoby odwiedzające Gdynię. Open House Gdynia to także niezmiennie działanie popularyzujące gdyńską architekturę.

Na program festiwalu będą składać się, zgodnie z misją Open House Gdynia, wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne, oprowadzania oraz spotkania z mieszkańcami, projektantami, artystami.
Spośród kilkudziesięciu lokalizacji planowanych jako miejsca dostępne dla uczestników Open House Gdynia warto wyróżnić kluczowe dla rozwoju handlowej i morskiej Gdyni budynki Urzędu Morskiego w Gdyni, Izby Bawełny czy też biurowca Bergenske - obecnie Komisariat Policji w Gdyni. To również mieszkania - oryginalne, inspirujące, skłaniające ku refleksji nad odpowiedzialnym projektowaniem przestrzeni do życia. Prywatne mieszkania w dzielnicach Działki Leśne, Grabówek, Śródmieście czy Kamienna Góra staną się przestrzenią dialogu międzyludzkiego oraz szansą na poznanie tego, jak mieszkają inne gdynianki i gdynianie.

Pełny program wydarzeń dostępny jest na stronie openhousefestival.pl.

  • ikonaOpublikowano: 19.01.2023 08:37
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (p.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.05.2023 15:06
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona