Wydarzenia inne

Science Cafe. Na randce z Darwinem

Science cafe. Na randce z Darwinem. Jak biologia łączy nas w pary?

ikona Centrum Nauki Experyment - Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

ikona Wydarzenia inne

ikona Płatny, kup bilety

Dlaczego łączymy się w pary i co sprawia, że zakochujemy się w tej, a nie innej osobie? Wiele badań pokazuje, że istnieją cechy fizyczne, które są uniwersalnie postrzegane jako atrakcyjne i mają znaczenie w wyborze potencjalnego partnera. Wśród nich wymieniane są wąska talia i większe piersi u kobiet, czy szerokie barki i wysoki wzrost u mężczyzn. Większość hipotez ewolucyjnych zakłada, że takie cechy są wskaźnikami lepszej kondycji biologicznej, w tym lepszego zdrowia i płodności. A to pozwala na wybór możliwie najlepszego partnera i spłodzenie zdrowego potomstwa. Jak zatem łączymy się w pary? I jaki wpływ na to ma nauka? O tym dowiecie się na spotkaniu z cyklu SCIENCE CAFE, podczas którego naszym gościem będzie dr hab. Agnieszka Żelaźniewicz. Widzimy się 25 lutego w Experymencie!


Skoro wiele badań pokazuje związek otłuszczenia czy umięśnienia ciała z kondycją biologiczną, jak wyjaśnić to, że niektórzy mężczyźni preferują blondynki? Bez wątpienia odcień włosów nie ma większego znaczenia dla naszego zdrowia. W czasie wykładu zastanowimy się, jak ewolucja kształtowała cechy atrakcyjne fizycznie, jakie jest ich znaczenie adaptacyjne, dlaczego nam się podobają i w jakim stopniu mechanizmy te determinują to, jak ludzie dobierają się w pary. Zapraszamy!

Prowadzenie: Agnieszka Żelaźniewiczpracowniczka Zakładu Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się biologicznymi uwarunkowaniami zachowań człowieka, adaptacyjnym znaczeniem atrakcyjności fizycznej, a także ewolucyjnym podłożem zaburzeń zdrowia. Jest autorką ponad 30 artykułów publikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych i współlaureatką nagrody IgNoble w 2020 roku z ekonomii. Jest członkiem założycielem oraz sekretarzem Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE).


wiek 18+
termin 25 lutego 2024 | godz. 16:00
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus

Kliknij tutaj i sprawdź dostępność biletów!

Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki “Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami – cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024)”.

  • ikonaOpublikowano: 22.01.2024 10:30
  • ikona

    Autor: Paweł Szyca (p.szyca@experyment.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.01.2024 15:21
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona