Wystawy

"Ja też walczę z wiatrakami". Ania Ready

ikona Gdyńskie Centrum Filmowe - Gdynia, Plac Grunwaldzki 2

ikona Wystawy

ikona Wstęp wolny

"Ja też walczę z wiatrakami" to wystawa indywidualna polsko-brytyjskiej artystki. Ani Ready.


Jej projekt fotograficzny został zainspirowany tekstami literackimi modernistycznej, trójjęzycznej i w dużej mierze zapomnianej pisarki polskiego pochodzenia Zofii Gaudier-Brzeskiej (1872-1925). Ania Ready wizualnie zinterpretowała materiał literacki, który przedstawia historię migrantki z Europy Środkowo-Wschodniej, która wyrusza na Zachód, do Paryża, Nowego Jorku i Londynu, żeby znaleźć pracę i co ważniejsze, żeby spełnić się artystycznie jako pisarka. Brak perspektyw zawodowych dla kobiet na początku XX wieku, sztywne zasady społeczne, rozczarowanie i bieda zaburzają jej równowagę psychiczną.

Prace na wystawie poruszają tematy migracji, samotności, wykluczenia społecznego oraz potrzeby inwencji twórczej. Ania Ready wykorzystuje technikę wcielania się w role, żeby przypomnieć o istnieniu i twórczości niezasłużenie zapomnianej pisarki, napiętnowanej w przeszłości za pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Na wystawie i w towarzyszącej ekspozycji książce I Also Fight Windmills (2023), Ania Ready opowiada o ludzkiej kruchości wykorzystując do tego performatywny aspekt fotografii.

Za pomocą inscenizacji i przy współpracy z modelką Pauliną Poświatą, Ania odtwarza emocje wywołane ekstremalnymi warunkami życia i wyraża je w czarno-białych fotografiach o filmowym charakterze. W tej wystawie indywidualnej zdjęcia są połączone z fragmentami tekstów oraz nagraniami audio prozy i poezji Zofii Gaudier-Brzeskiej wykonanymi przez dwie aktorki: Katarzynę Krotki z Francji (polskie i francuskie teksty) i Verity Kirk z Anglii (angielskie i francuskie teksty).

Ania Ready, Ja też walczę z wiatrakami

Wystawa fotografii. 1-18 czerwca 2024.
Fotografia: Ania Ready
Teksty literackie: Zofia Gaudier-Brzeska
Modelka: Paulina Poświata
Interpretacja głosowa: Katarzyna Krotki i Verity Kirk

  • ikonaOpublikowano: 06.06.2024 10:58
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (p.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.06.2024 10:58
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona