Wystawy

Wernisaż wystawy „Khatalog” – MNPL

Wernisaż wystawy „Khatalog” – MNPL

ikona Traffic Design - Gdynia, ul. Żeromskiego 36

ikona Wystawy

ikona Wstęp wolny

Traffic Design zaprasza na wystawę „Khatalog” autorstwa ukraińskiej grupy MNPL i Natalii Revko. Przygotowanie wystawy poprzedzała wizytą studyjna artystów z Ukrainy, podczas której przyglądaliśmy się różnicom i podobieństwom między tradycyjną zabudową wiejską w Polsce i w Ukrainie. Wkrótce poinformujemy o datach oprowadzania kuratorskiego i spotkaniu przeznaczonym dla dzieci.


Wystawa porusza symbolikę i przestrzeń użytkową ukraińskiej „chaty” . Tworząc szkielet, na którym w sposób dosłowny zbudowana jest ekspozycja, MNPL sięga po technologiczne i kulturalne dziedzictwo tradycyjnej zabudowy, zadając pytanie, co z tych elementów możemy przenieść do przestrzeni, w których funkcjonujemy współcześnie.

„Khatalog” to wystawa o emocjach związanych z domem i jego utratą, z chatą jako kapsułą wspomnień i tożsamości. Radosna i przerażająca obrazuje marzenia i złudzenia.

MNPL – grupa artystyczno-projektowa skupiona wokół architektury konceptualnej, malarstwa i grafiki, biorąca na warsztat lokalną przestrzeń publiczną. Od 2009 roku działała i prowadzi warsztat w Odessie. W główny skład ekipy wchodzi osiem osób, głównie architektów.

Natalia Revko – niezależna kuratorka sztuki i badaczka. Pracowała w Muzeum Sztuki Współczesnej w Odessie badając środowisko artystyczne lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Jej ostatnie projekty to „Mogę mówić tylko o wojnie, mogę mówić nie tylko o wojnie” realizowany w gdańskiej Łaźni i współpraca z Kandis Friesen przy projekcie „Her right year is shorter than the left” w Galerie im Turm w Berlinie.

Projekt jest finansowany ze środków Unicef i miasta Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 12.05.2023 12:46
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.05.2023 12:50
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona