Od 12 września zmiany w organizacji ruchu przy rozbudowie ul. Unruga. Szczegóły w komunikacie.
Aktualności

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zwycięzcą konkursu „Zabytek Zadbany”!

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 w Gdyni, fot. Bartłomiej Ponikiewski

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 w Gdyni, fot. Bartłomiej Ponikiewski

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni został uznany za jeden z najlepiej zadbanych zabytków w Polsce. We wtorek, 20 czerwca w Warszawie główną nagrodę w konkursie „Zabytek Zadbany” z rąk generalnego konserwatora zabytków dr. Jarosława Sellina odebrał proboszcz ks. prof. Jacek Bramorski . Budynek przy ul. Armii Krajowej 46 został laureatem w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”.

Hasło „zabytek” wielu osobom w Polsce może kojarzyć się ze średniowiecznymi zamkami, gotyckimi kościołami, barokowymi pałacami, czy ciasnymi, klimatycznymi starówkami. A nie z budynkami z betonu czy śródmieściem nowoczesnego, niespełna stuletniego miasta. Nic bardziej mylnego, bowiem nie tylko data budowy (i wcale nie musi być odległa) decyduje o tym, czy budynek stanowi cenne dziedzictwo. W Gdyni wiadomo o tym bardzo dobrze, a potwierdza to konkurs "Zabytek Zadbany".

„Zabytek Zadbany”
to prestiżowy konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w imieniu którego nadzór sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a za procedury konkursowe odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Organizowany jest od ponad pół wieku w celu promocji obiektów zabytkowych, przy których w sposób wzorowy prowadzone są prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematycznie działania na rzecz ich właściwego utrzymania zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi.
 
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 55 zabytków z całej Polski. Przez etap oceny formalnej pomyślnie przeszły 42 obiekty. Spośród nich nominowano 19 do ścisłego finału. Kościół NSPJ był jedynym zabytkiem z województwa pomorskiego.

Jury przyznało nagrodę za kompleksowe podejście do obiektu sakralnego i przeprowadzenie remontu konserwatorskiego wnętrza i zewnętrza kościoła, poprzedzone właściwym rozpoznaniem zabytku. Jednocześnie zwrócono szczególną uwagę na fakt ochrony powojennego modernizmu i zaangażowanie społeczności lokalnej włączonej w proces opieki nad zabytkiem.


- Ta prestiżowa nagroda trafia do Gdyni po raz drugi. Kilka lat temu laureatem było Miasto Gdynia za dokonanie adaptacji Dworca Morskiego na potrzeby Muzeum Emigracji. Chcielibyśmy żeby gdynianie byli nagradzani w tej konkurencji jak najczęściej. Zresztą nie jeden już dzisiaj mógłby z dużymi szansami na co najmniej wyróżnienie zgłosić swoją nieruchomość. Trzeba  jednak trochę dodatkowego wysiłku by, oprócz starań o stan obiektu, wypełnić poprawnie wniosek i wysłać go w odpowiednim czasie. Bardzo się cieszę i serdecznie gratuluję księdzu proboszczowi profesorowi Jackowi Bramorskiemu, że tak dobrze dba o powierzoną mu zabytkową świątynię i mam nadzieję, że jego śladem pójdą kolejni właściciele i zarządcy gdyńskich zabytków - mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa w Urzędzie Miasta Gdyni.




Finał konkursu Zabytek Zadbany, nagroda dla kościoła NSPJ w Gdyni Uroczystość ogłoszenia zwycięzców i wręczenia nagród w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Od lewej dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ks. prof. Jacek Bramorski, proboszcz kościoła pw. NSPJ w Gdyni, dr Jarosław Sellin, Generalny Konserwator Zabytków, fot. ks. prof. Jacek Bramorski, 20 czerwca 2023 r.

W 2015 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego (nr A-1927). Jest to znakomity przykład powojennej modernistycznej architektury sakralnej, zbudowanej według projektu znanych architektów Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza z 1959 roku. Kościół powstał w okresie tzw. odwilży po czasach stalinowskich. Skromny wystrój elewacji jest odzwierciedleniem trudności w pozyskaniu materiałów budowlanych, dlatego elewacje wykończono tynkiem w odcieniach szarości i oblicowano częściowo kamieniami polnymi, przynoszonymi przez parafian. Świątynia ma wielkie znaczenie symboliczne dla Gdyni i Wybrzeża. W jej wnętrzu znajduje się m.in. kaplica Portowców, Stoczniowców i Ludzi Morza.
 
Podczas wieloetapowych prac prowadzonych od 2016 roku wyremontowano m.in. dach kościoła, mur przy schodach wejściowych, oczyszczono elewacje powyżej parteru i poddano renowacji kamienną okładzinę ścian, w tym detale elewacji. Przeprowadzono również szereg prac we wnętrzu świątyni. Działania zostały dofinansowane z budżetu Miasta Gdyni, z programu dotacji na zabytki. Łączne wsparcie w ciągu 7 lat wyniosło 563 490,22 zł.

Elewacja kościoła NSPJ podczas oczyszczania, fot. Referat Miejskiego Konserwatora Zabytków
Czyszczenie elewacji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa podczas prowadzonych prac konserwatorskich kilka lat temu, fot. Referat Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni

Tym samym kościół NSPJ stał się drugim zabytkiem uhonorowanym w konkursie „Zabytek Zadbany” z obszaru Gdyni. W 2016 roku w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych" główną nagrodę przyznano budynkowi Dworca Morskiego, ob. Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1 w Gdyni.
 
Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych zabytków tej edycji znajduje się na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

  • ikonaOpublikowano: 22.06.2023 13:26
  • ikona

    Autor: Celina Łozowska (c.lozowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.06.2023 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także