Aktualności

Perły modernizmu czekają – przyjdź na archispacer

fragment budynku w otoczeniu drzew, zdjęcie czarno-białe

Dom wielorodzinny „Opolanka” przy ul. Piotra Skargi 9 to jeden z projektów Tadeusza Jędrzejewskiego oraz Włodzimierza Prochaski //fot. Justyna Stasiak, konkurs „Gdyński Modernizm w Obiektywie 2020”

Kiedy wiosną 1927 r. Włodzimierz Prochaska przyjechał do Gdyni tuż po zdobyciu dyplomu na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej, zastał tętniące życiem, rozwijające się miasto, które w naturalny sposób łączyło się z morzem. Uboga siatka ulic dopiero zaczęła wyznaczać miejską przestrzeń i była dla tego zdolnego i pracowitego architekta jak biała karta. Wraz z innymi projektantami i planistami zaprojektował i zrealizował on dziesiątki obiektów architektonicznych. Zapraszamy w najbliższą sobotę na archispacer śladami Włodzimierza Prochaski.

 
Choć początki pracy były trudne (pośpiech wymuszony dynamicznym rozwojem miasta, przerwy w dostawie surowców), finalnie architekt odniósł ogromny sukces. Zarówno wspólnie Tadeuszem JędrzejewskimStanisławem Garlińskim – z którymi zakładał i współprowadził biuro architektoniczne, jak i wspólnie z Adamem Knauffem, Stanisławem Odyńcem-Dobrowolskim oraz trakcie samodzielnej praktyki, zaprojektował i zrealizował dziesiątki obiektów architektonicznych na terenie Gdyni, w tym kamienice dochodowe (dom czynszowy Zofii i Zygmunta Kościańskich przy ul. Olsztyńskiej 26, kamienica Sudziłowskich przy placu Kaszubskim 1), pensjonaty, domy prototypowe, nowoczesne wille, czy kompleksy ekonomicznych budynków (dom wielorodzinny „Opolanka” przy ul. Piotra Skargi 9) i bloków mieszkalnych zaprojektowanych na Wzgórzu Focha w duchu szkoły „BAUHAUS” oraz osiedli Nowego Frankfurtu Ernsta Maya. Jedną z realizacji, z którą ten architekt jest kojarzony najczęściej, jest kamienica Leona Stankiewicza przy ul. Świętojańskiej 53. To jedna z najstarszych modernistycznych kamienic w Gdyni, zbudowana w 1931 r. według projektu Włodzimierza Prochaski i Tadeusza Jędrzejewskiego. Zobaczyć tu można najstarszą gdyńską windę, która nadal działa.

Sobotnie wydarzenie otworzy nowy cykl spacerów „Architekci gdyńskiego modernizmu”.
  • Kiedy: 27 kwietnia w godz. 12.00-15.00
  • Gdzie: start sprzed Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2)
  • Prowadzenie: Jarosław Karczmarczyk – certyfikowany przewodnik Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, badacz historii Gdyni.
  • Wstęp wolny.
Link do wydarzenia:  https://fb.me/e/htesahFLj

  • ikonaOpublikowano: 23.04.2024 12:52
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.04.2024 16:13
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także