Aktualności

Poznajmy społeczny modernizm Europy Środkowowschodniej. Międzynarodowa konferencja wystartowała

Otwarcie konferencji

Otwarcie konferencji "Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni" w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Na podjum Maria Dankowska, koordynatorka zespołu Narodowego Instytutu Dziedzictwa ds. dóbr kultury współczesnej; w pierwszym rzędzie z lewej - prezydent Gdyni Wojciech Szczurek; z prawej - Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa UM Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

9. międzynarodowa konferencja „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni” wystartowała. Odbywa się na Uniwersytecie Morskim i potrwa do soboty, 23 września. Badacze z Polski i Europy pochylą się nad architekturą budynków usług społecznych w Europie Środkowowschodniej oraz poznają tego typu obiekty w Gdyni. W otwarciu konferencji wziął udział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


Blisko stu słuchaczy – naukowców, badaczy oraz mieszkańców zebrało się na Auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na otwarciu 9. międzynarodowej konferencji naukowej „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni” oraz by wysłuchać pierwszego wykładu Prof. Dr. phil. Dipl.-Ing Jörga Haspela z Niemieckiego Komitetu Narodowego ICOMOS na temat modernistycznych, publicznych budynków kultury i nauki w Berlinie. Konferencję otworzył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Gdyńska konferencja poświęcona modernizmowi ma swoją markę krajową i międzynarodową. To jedno z ważniejszych forum dyskusji na temat jakości, sposobu upamiętniania architektury modernizmu. Bardzo się cieszę, że kolejna edycja ma swoje miejsce w Uniwersytecie Morskim, nie tylko wspaniałej uczelni ale także w obiektach pięknie odnowionych, powstałych w okresie modernizmu – mówi Wojciech Szczurek.


Mężczyzna na mównicy w auli.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek otwiera konferencję. Fot. Przemysław Kozłowski


Opinię prezydenta Gdyni potwierdza Maria Dankowska, koordynatorka zespołu Narodowego Instytutu Dziedzictwa ds. dóbr kultury współczesnej.

- Konferencja tego typu, jak „Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni" jest bardzo istotna, bo zaprasza gości z całego świata, porządkuje naszą wiedzę na temat modernizmu, zachęca też do badania pojedynczych obiektów, do robienia studium przypadku. Takie konferencje, które zbierają grono osób, ekspertów z tej dziedziny pozwalają też na wymianę doświadczeń, na wymianę wiedzy. Stanowią kapitalną inspirację do podejmowania dalszych działań, dalszych badań, dalszych wyzwań w skali nie tylko gdyńskiej ale również ogólnopolskiej a nawet szerzej - światowej. Także gratuluję, wspaniała inicjatywa. Cieszę się, że Narodowy Instytut Dziedzictwa może wspierać tego typu inicjatywę – mówi Maria Dankowska.


Jak zauważa Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni misją konferencji jest promocja architektury modernistycznej w naszej części Europy wśród europejskich badaczy, a także pogłębianie znajomości modernistycznej spuścizny Gdyni wśród gdynian. Dlatego konferencja, spełniając wszelkie wymogi konferencji naukowej, jest otwarta dla wszystkich mieszkańców.



Nieodkryta Europa Środkowowschodnia


Wykłady w ciągu dwóch dni trwania konferencji wygłoszą eksperci z Polski i zagranicy – z Niemiec, Ukrainy, Litwy, Czech. Ostatniego dnia wydarzenia – w sobotę, odbędą się prezentacje wybranych przykładów modernistycznych budynków usług społecznych w Gdyni. Jedną z głównych atrakcji będzie zwiedzanie Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego przy al. Jana Pawła II.

- Szczególnie staramy się promować dorobek architektury modernistycznej w Europie Środkowej i Wschodniej, ponieważ większość podręczników historyczno-architektonicznych, które mówią o modernizmie, skupiają się na Europie Zachodniej, pomijając Europę Wschodnią nie ze względu na to, że to co tutaj powstawało było gorsze, tylko z prostej przyczyny niewiedzy. Przez długi czas działała „żelazna kurtyna", badacze z Europy Zachodniej po prostu tutaj nie za bardzo mogli przyjeżdżać i swobodnie prowadzić swoje prace. Później z kolei utarło się już to, że w tych podręcznikach są tylko przykłady zachodnioeuropejskie, no to w takim razie trzeba pogłębiać wiedzę o modernizmie Europy Zachodniej, pomijając tę resztę Europy. Staramy się to w jakiś sposób odwojować – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa UM w Gdyni.


Trzy osoby na podjum w auli, na której siedzą słuchacze.
Prof. Maria Sołtysik i Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa UMG podczas konferencji. Fot. Przemysław Kozłowski


9. edycja konferencji skupia się na architekturze usług społecznych, gdyż temat ten pojawiał się już na poprzednich edycjach, ale tylko wybiórczo, a ponadto organizatorzy chcieli zapoznać uczestników z wieloma gdyńskimi przykładami, jak wspomniany już Wydział Nawigacyjny UMG, ale też wczesno-modernistyczny gmach Uniwersytetu Morskiego przy ul. Morskiej, w którym konferencja się odbywa, a także budynki takie jak: przedszkole przy ul. Okrzei, II LO przy ul. Wolności, budynki mieszkalnictwa uspołecznionego na Grabówku Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowa przy ul. Okrzei, tzw. „budynek magistracki" przy ul. Morskiej, czy bloki ZUS-u na ul. Partyzantów.


Konferencji towarzyszą dwie wystawy i związane z nimi wydarzenia:

  • 21 września, godz. 19.00 – finisaż wystawy „Miejskie sieci modernizmu i rola architektów i architektek pochodzenia żydowskiego. Przykład Gdyni”, Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30,
  • 22 września, godz. 18.00 – wernisaż wystawy „Modernizm. Architektura Polski i Włoch 1918 – 1943. Fotografie Michała Łukasika”, Galeria Wytwórni Pomysłów Studniak, ul. Abrahama 25.

Organizatorem konferencji jest Gdynia przy współudziale Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.09.2023 13:19
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.09.2023 16:24
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona