Aktualności

Renowacje i Zabytki - spotkanie promocyjne i prelekcja

Okładka i wnętrze czasopisma

Okładka i wnętrze czasopisma "Renowacje i Zabytki" 3/2024 z fragmentem artykułu pt. "Gdynia wielowymiarowa" autorstwa dra Marcina Szerle

Zapraszamy na spotkanie promocyjne poświęcone najnowszemu kwartalnikowi „Renowacje i Zabytki” (3/2024). Czasopismo zawiera kilkanaście bogato ilustrowanych artykułów na temat różnych kwestii dotyczących zabytków i dziedzictwa kulturowego Gdyni.

Ukazujący się od kilku dekad kwartalnik „Renowacje i Zabytki” ma zasięg ogólnokrajowy i wydawany jest w nakładzie kilku tysięcy egzemplarzy. Dziedzictwo Gdyni było już prezentowane na łamach czasopisma w 2010 r. Wybranie Gdyni po raz kolejny, przez redakcję krakowskiego kwartalnika, jest potwierdzeniem ugruntowanego już zainteresowania historią i zabytkami Gdyni, w tym modernizmu.
 
Na przestrzeni minionych 14 lat wiele historycznych obiektów przeszło działania adaptacyjne, rewaloryzacyjne i konserwatorskie. Wpisane od 2007 r. do rejestru zabytków Modernistyczne Śródmieście Gdyni zyskało ogólnopolskie i międzynarodowe uznanie. W 2015 roku Prezydent RP ustanowił je Pomnikiem Historii, a w 2023 roku zostało wytypowane i zgłoszone jako jedyny kandydat Polski do wpisu na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kiedy ukazywał się poprzedni numer „Renowacji i Zabytków” o Gdyni, nie było nawet takich aspiracji. Warto przypomnieć, że na tej elitarnej liście jest tylko 17 wpisów z Polski.
 
Do współpracy nad bieżącym numerem zostali zaproszeni specjaliści związani z Gdynią, którzy od lat badają historię i architekturę oraz zajmują się zachowaniem dziedzictwa miasta. Z entuzjazmem wsparli ideę popularyzacji zabytków miasta i zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Są wśród nich m.in. prof. Maria Jolanta Sołtysik, dr Anna Orchowska, dr Marcin Szerle, prof. Edward Denison z Londynu i dr Jeremie Hoffmann z Tel Awiwu. Nad przygotowaniem numeru ze strony Miasta Gdyni czuwało Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, którego pracownicy także przedstawili działania Miasta związane z lokalnym dziedzictwem.

Spotkanie promocyjne odbędzie się w czwartek, 19 grudnia br. o godz. 16:00 w Centrum Modernizmu w Gdyni, ul. 10 Lutego 24 (siedziba Miejskiej Informacji Turystycznej, parter, wejście bezpośrednio od ulicy).
 
Promocji towarzyszyć będzie prelekcja pt. „Gdynia wielowymiarowa”, którą przedstawi dr Marcin Szerle, kierownik Ośrodka Badań nad Gdynią w Muzeum Miasta Gdyni. Artykuł o tym samym tytule stanowi znakomite wprowadzenie do innych tekstów zamieszczonych w czasopiśmie.
 
„Renowacje i zabytki” są dostępne w sprzedaży w Miejskiej Informacji Turystycznej, ul. 10 Lutego 24 (tel. 58 527 82 92, gcit@gdynia.pl) w cenie 20 zł. Numer został przygotowany we współpracy redakcji i wydawcy z Urzędem Miasta Gdyni.
 
Więcej informacji, w tym spis treści na stronie Wydawcy: www.renowacjeizabytki.pl

  • ikonaOpublikowano: 11.12.2024 13:46
  • ikona

    Autor: Celina Łozowska (celina.lozowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.12.2024 14:51
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także