Modernizm

Modernizm okiem mewy - Gmach Poczty Głównej na ul. 10 Lutego 10

Zdjęcie obecne gmachu budynku Poczty Głównej w Gdyni, fot. Michał Sałata

Zdjęcie obecne gmachu budynku Poczty Głównej w Gdyni, fot. Michał Sałata

W szesnastej już części cyklu prezentacji unikatowych budowli z okresu modernizmu w Gdyni pod tytułem „Modernizm okiem mewy” chcielibyśmy zaprezentować Państwu budynek, będący obecnie siedzibą Poczty Głównej przy ulicy 10 Lutego 10.


Budynek Poczty Głównej w Gdyni, usytuowany przy ulicy 10 Lutego, jest symbolem nowoczesności i postępu, głoszącym pierwsze zasady funkcjonalizmu. Jego charakterystyczna bryła, zgeometryzowane kształty i duże, przeszklone powierzchnie sprawiają, że stanowi prawdziwą perłę modernizmu.

Budynek pierwszej poczty w Gdyni przy ul. Starowiejskiej (1882-1925) fot. wikipedia
Budynek pierwszej poczty w Gdyni przy ul. Starowiejskiej (1882-1925) fot. wikipedia.pl

Mimo że prace budowlane rozpoczęto już w 1928 roku, ostateczne wykończenie obiektu trwało aż 10 lat. Jednak warto było czekać - efekt finalny robił ogromne wrażenie i sprawiał, że budynek ten również współcześnie stanowi istotny element krajobrazu urbanistycznego Gdyni. To nie tylko miejsce, do którego codziennie przybywają tłumy mieszkańców, ale również symbol postępu i nowoczesności.

Budynek poczty głównej w Gdyni przy ul. 10 lutego 10 (ok. 1929) fot. wikipedia
Budynek poczty głównej w Gdyni, pierwotnie pod nazwą Urząd Pocztowo-telegraficzny, znajduje się obecnie przy ul. 10 lutego 10 (ok. 1929) fot. wikipedia.pl

Warszawski architekt Julian Puterman-Sadłowski i Antoni Miszewski współpracowali przy projekcie obiektu, który został otwarty w 1929 roku z udziałem wysokich rangą gości. Budynek zachwycał swoim reprezentacyjnym wyglądem, zdobiony liczny elementami nawiązującymi do stylu Art-Déco, w tym eleganckimi zegarami i płaskorzeźbą przed wejściem głównym.

płaskorzeżba
Płaskorzeźba z orłem i alegoriami przemysłu i handlu nad wejściem do poczty głównej w Gdyni (1932), fot. wikipedia.pl

W tamtych czasach Urząd Pocztowo-Telegraficzny był wyposażony bardzo nowocześnie, dysponując między innymi automatyczną centralą telefoniczną i elektryczną rozdzielnią listów. Jednakże budynek Poczty szybko okazał się zbyt mały na potrzeby rosnącego miasta. Dlatego w 1938 roku przeprowadzono nadbudowę dwóch dodatkowych pięter według projektu inżyniera Antoniego Miszewskiego. Zmieniono także pierwotny wygląd budynku, dodając niższą część aż do wysokości ściany narożnej.

Rozbudowa poczty głównej w Gdyni w 1937 r. fot. wikipedia
Rozbudowa Poczty Głównej (Urzędu Pocztowo-telegraficznego Gdyni) w 1937 r. fot. wikipedia.pl





Aktualnie, budowla przyciąga wzrok swoją jasną fasadą oraz dużymi, regularnie rozmieszczonymi przeszklonymi powierzchniami w postaci wielkich, prostokątnych okien.

  • ikonaOpublikowano: 31.05.2024 09:00
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.05.2024 10:24
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona