Aktualności

Pierwsze nagrody Kolosów przyznane

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz nagrodzeni i wyróżnieni Kolosami za rok 2021 podczas sobotniej gali w Gdynia Arenie // fot. Anna Rezulak

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz nagrodzeni i wyróżnieni Kolosami za rok 2021 podczas sobotniej gali w Gdynia Arenie // fot. Anna Rezulak

Trwają 24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. W sobotę, 23 kwietnia, poza interesującymi prelekcjami i pokazami wręczono nagrody w kilku kategoriach. Poznaliśmy m.in. laureatów nagrody im. Andrzeja Zawady i nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby.


Sobota to podczas Kolosów pierwszy dzień, w którym wręczane są nagrody. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy w 6 kategoriach. Pamiątkowe statuetki wręczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a towarzyszyły mu Anna Milewska (nagroda im. Andrzeja Zawady) oraz Gabriela Doba (nagroda Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby).
- Po tych różnych perturbacjach pandemii myślę, że wszyscy tęsknimy bardzo, by się spotykać na żywo. Poczuliśmy tę wspaniałą atmosferę, która zawsze towarzyszyła naszym spotkaniom tutaj w Gdyni. Cieszę się, że jesteście tutaj razem z nami. Wszyscy potrzebujemy tej wspaniałej, dobrej energii i odwagi w realizowaniu marzeń - w każdym obszarze życia, nie tylko w podróżach - mówił podczas gali Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Nagroda im. Andrzeja Zawady to wyróżnienie, które otrzymują młodzi i ambitni podróżnicy. Dzięki niej realizują oni swoje podróżnicze marzenia. Kapituła ocenia oryginalność i jakość nadesłanych projektów oraz dorobek podróżniczy uczestników. Na tej podstawie wybierany jest laureat nagrody, który poza pamiątkową statuetką, otrzymuje 15 tysięcy złotych wsparcia, ufundowanego przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Pieniądze przeznaczone są właśnie na sfinansowanie wymarzonej wyprawy. W tym roku nagrodę im. Andrzeja Zawady otrzymała Anna Hajdukowicz na realizację projektu „Śladami tańców karaibskich – energia różnorodności”.

Anna Hajdukowicz odbiera Kolosa z rąk prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i Anny Milewskiej // fot. Anna Rezulak

Nie trudno się domyślić, że nagroda Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby to wyróżnienie przyznawane podróżniczym nestorom. Wskazywać na to może zarówno nazwa nagrody, jak i jej patron. Aleksander Doba był wybitnym podróżnikiem, niezniszczalnym kajakarzem, który trzykrotnie pokonał Atlantyk. Na Kolosach gościł regularnie. Za swoje wyjątkowe dokonania otrzymał tu m.in. Super Kolosa (2011), nagrodę specjalną Kolosów (2014) czy Kolosa za „Wyczyn roku” (2017). W tej ostatniej kategorii otrzymał również wyróżnienie w 2000 i 2009 roku. W 2019 roku przyjął zaproszenie do Honorowej Kapituły Kolosów. W ubiegłym roku pożegnaliśmy Aleksandra Dobę, który odszedł od nas realizując się podróżniczo i spełniając jedno ze swoich marzeń – podczas wyprawy na Kilimandżaro. Organizatorzy Kolosów postanowili uczcić jego pamięć, czyniąc go patronem nagrody Wiecznie Młodzi. Jej laureaci otrzymują pamiątkową statuetkę oraz wsparcie od miasta Gdyni w wysokości 15 tysięcy złotych. W tym roku wiecznie młodym okazał się Maciej Krzeptowski na realizację projektu ukraińsko-polskiego młodzieżowego rejsu po Zalewie Szczecińskim.

Maciej Krzeptowski odbiera Kolosa z rąk prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Gabrieli Doby // fot. Anna Rezulak

W sobotę wręczono również Nagrodę Specjalną Kolosów. Otrzymał ją Wacław Liskiewicz.


Jak co roku uczestnicy Kolosów starali się o uznanie kapituły za osiągnięcia w dziedzinie żeglarstwa, alpinizmu i eksploracji jaskiń. Poniżej lista nagrodzonych:

EKSPLORACJA JASKIŃ

KOLOSA nie przyznano

WYRÓŻNIENIE:
Wyprawa Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za odkrycia powiększające system Jaskini Złotej o niemal 2,4 km, w wyniku których – z długością 5316 m – stał się on najdłuższą jaskinią w górach Prokletije w Czarnogórze.


ŻEGLARSTWO

KOLOSA nie przyznano

WYRÓŻNIENIA:
  • Andrzej Górajek za opłynięcie archipelagu Svalbard.
  • Anna, Bartosz, Kuba i Julian Dawidowscy za sześcioletni rodzinny rejs połączony z aktywną popularyzacją żeglarskiego stylu życia.
  • Marek Rajtar za konsekwentną eksplorację archipelagu Svalbard.

ALPINIZM

KOLOSA nie przyznano

WYRÓŻNIENIA:
  • Wyprawa Andrzeja Bargiela za działalność eksploracyjną w Karakorum, w tym pierwsze wejście na sześciotysięczny Yawash Sar II (Andrzej Bargiel) oraz pierwsze polskie wejście na Leila Peak (Andrzej Bargiel i Jędrzej Baranowski) oraz zjazd na nartach z tych szczytów.
  • Wyprawa programu Polski Himalaizm Sportowy za działalność eksploracyjną, w tym wytyczenie nowych dróg w górach Peru.
  • Wyprawa programu Polski Himalaizm Sportowy w składzie Adam Bielecki, Michał Czech, Janusz Gołąb, Wadim Jabłoński, Maciej Kimel za wyprawę w Karakorum do Doliny Gunj-e Dur, podczas której dokonano pierwszych wejść, technicznymi drogami, na szczyty pięcio- i sześciotysięczne.
  • Damian Bielecki i Marcin Tomaszewski za poprowadzenie nowej drogi na Uli Biaho Gallery – pierwszej drogi w stylu big wall w warunkach zimowych w Karakorum.



Sobota obfitowała w wiele ciekawych prelekcji. Znaczną część dnia wypełniły prezentacje związane z żeglarstwem. Prelegenci zabrali również widzów w wyprawy do Gujany, Portugalii, w Alpy czy na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

W niedzielę ciąg dalszy Kolosów. Przed nami wiele ciekawych prelekcji, a także wręczenie kolejnych nagród.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.04.2022 20:45
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.02.2024 15:05
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona