Nagrody przyznane Gdyni

Gdynia wśród najzdrowszych miast w Polsce

Osoby na scenie z dyplomami

Przedstawiciele zwycięskich miast, druga od lewej Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia (fot. organizatorzy)

Gdynia otrzymała dwie ważne nagrody podczas kongresu Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko. To drugie miejsce w Indeksie Zdrowych Miast w Polsce oraz trzecie w kategorii „Zdrowie”. Również pozostałe trójmiejskie samorządy bardzo wysoko plasują się w tym roku w rankingu.

Indeks Zdrowych Miast to ogólnopolska inicjatywa, która ocenia działania polskich miast w kwestiach związanych nie tylko ze zdrowiem, ale ogólnie pojętym dobrostanem mieszkańców. Projekt, tworzony przez Grupę LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej i Open Eyes Economy Summit (OEES), prezentuje warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. W tegorocznej edycji nie zabrakło niespodzianek i nowości – m.in. dwóch rankingów w kategorii głównej – dla miast poniżej i powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Zwycięzcą 3. edycji wśród dużych miast został Poznań, a wśród tych mniejszych – Sopot.
Gdynia zajęła wysoką lokatę, drugie miejsce w rankingu ogólnopolskim. Doceniono nas również w kategorii opisującej działania związane ze zdrowiem – podkreśla Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni. – To dla nas potwierdzenie, że nasze działania w zakresie promocji zdrowia mają realny wpływ na poprawę dobrostanu mieszkańców.

Indeks Zdrowych Miast jest zbiorem informacji o podejmowanych przez lokalne samorządy inwestycjach i działaniach, które tworzą coraz bardziej zrównoważoną przestrzeń miejską. Dzięki analizie, samorządy mogą zweryfikować wprowadzane przez siebie praktyki i zobaczyć ich realny wpływ na poziom jakości życia mieszkańców. Miasta zostały ponownie ocenione w ośmiu kategoriach: „Zdrowie”, „Ludność”, „Usługi komunalne i społeczne”, „Edukacja”, „Mieszkalnictwo”, „Środowisko”, „Infrastruktura” i „Przestrzeń”.

Nowością, wprowadzoną do zestawienia w tegorocznej edycji, jest podział w kategorii głównej na miasta poniżej 300 tys. mieszkańców i te powyżej tej liczby. Wśród miast poniżej 300 tys. mieszkańców laur zwycięzcy przypadł Sopotowi. Na drugim miejscu uplasowała się właśnie Gdynia, a na trzecim podkarpacki Rzeszów. Wśród wielkich aglomeracji niespodzianka – to Poznań jest miastem, w którym żyje się najlepiej. Na podium obok stolicy Wielkopolski uplasowała się Warszawa, która rok temu stała na pierwszym miejscu podium. Na trzecim miejscu znalazł się Gdańsk.
Zależy nam, by Indeks Zdrowych Miast był punktem odniesienia i inspiracją dla samorządów, mieszkańców i naukowców. Powstał po to, by zmieniać miasta, wspierać ich rozwój tak, by wszystkim nam żyło się w nich po prostu lepiej. Liczę, że dane jakie przywołujemy w raporcie będą swego rodzaju inspiracją dla władz samorządowych, jak i w którym kierunku warto się doskonalić, by zadbać o dobrostan mieszkańców – mówi Anna Rulkiewicz, inicjatorka Indeksu, członkini rady programowej Kongresu Zdrowe Miasta i prezeska Grupy LUX MED. 
Przypomnijmy, że na wyniki tego rankingu mają realny wpływ opinie mieszkańców. O tym, jak głosować, piszemy w tym artykule.

  • ikonaOpublikowano: 25.09.2024 12:19
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (aneta.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.09.2024 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona