Aktualności

Czyste powietrze w Gdyni

Widok na zimowy Orłowski Klif

Czyste powietrze w Gdyni / fot. P. Zajda

01.12.2022 r.

Powietrze przesycone jest jodem i zapachem sosnowej żywicy


Szybko można zauważyć, że w Gdyni oddycha się bardzo czystym powietrzem, a tereny leśne i wzgórza otaczają prawie całe miasto. Choć Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, Gdynia to prawdziwe „zielone płuca” kraju i może poszczycić się najniższym wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza. Na tak wysoką jakość składa się nie tylko nadmorski klimat, to także efekt działań, które miasto podejmuje od lat. Samorząd Gdyni stawia na zeroemisyjny transport (trolejbusy są zgodnie uznawane za najbardziej ekologiczny środek transportu), wspiera wymianę źródeł ogrzewania, dba również o świadomość ekologiczną mieszkańców.
 

Gdynia – „najczystsze miasto w Polsce” – kilka faktów:

 
- 2016 r. – w rankingu Polskiego Raportu Smogowego, który został stworzony na podstawie danych dotyczących zanieczyszczeń powietrza przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Gdynia uplasowała się na pierwszym miejscu wśród miast o najniższym stężeniu pyłu drobnego PM10, który przyczynia się do powstawania smogu.
 
- 2019 r. – według danych Ministerstwa Klimatu i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, cała aglomeracja trójmiejska miała najniższy w kraju wskaźnik zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2,5, wśród dużych ośrodków miejskich.
 
- 2020 r. – według rocznego raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, aglomeracja trójmiejska otrzymała klasę A dla wszystkich zanieczyszczeń podlegających ocenie. Oznacza to, że Gdańsk, Gdynia i Sopot mogą pochwalić się najczystszym powietrzem w Polsce.
 
- 2020 r. – gdyńską jakość powietrza doceniła Światowa Lekkoatletyka (World Athletics), która od 2018 roku analizuje stan powietrza podczas wszystkich największych i najważniejszych wydarzeń sportowych oraz zawodów w ramach World Athletics Air Quality Project. Podczas Mistrzostw Świata w Półmaratonie w 2020 r. Gdynia zapewniła zawodnikom najlepsze warunki w zakresie najwyższej jakości powietrza na świecie od 2018 roku.

- 2021 r. – Gdynia jako pierwsza w Polsce oficjalnie dołączyła do Green City Accord – europejskiej inicjatywy zobowiązującej miasta do poprawy stanu środowiska w odpowiedzi na zmiany zachodzące w naszym otoczeniu. Priorytetami porozumienia jest pięć kluczowych obszarów: powietrze, woda, natura i bioróżnorodność, gospodarka odpadami w obiegu zamkniętym oraz hałas.
Odetchnij w Gdyni City break