Aktualności

Zimowe przygotowania. Akcja edukacyjna gdyńskich strażników.

Straż Miejska zaczyna akcję edukacyjną polegającą na informowaniu mieszkańców o ich obowiązkach związanych z zimowym utrzymaniem miasta.

Zima to czas szczególnej wytężonej pracy wszystkich służb zajmujących się nie tylko utrzymaniem czystości i porządku w mieście i okolicy, ale również stałą gotowością do ochrony życia i zdrowia zarówno ludzi jak i zwierząt. Straż miejska pracuje w systemie całodobowym, wykorzystując informacje z miejskiego monitoringu i od innych służb.


Pracę strażników w tym czasie wyznaczają zajęcia związane z zimowym utrzymaniem miasta, interwencjami w przypadku zaśnieżonych parkingów, oblodzonych śliskich ulic i chodników, zalegającym na dachach śniegiem i zwisającymi z parapetów czy balkonów soplami lodu, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców (w ubiegłym roku kilkaset takich interwencji).

Zgodnie z prawem do obowiązków właścicieli nieruchomości należy sprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Usuwając zanieczyszczenia z chodników, nie można zaśmiecać nimi jezdni i dróg rowerowych, a używając środków chemicznych nie wolno dopuścić, by przedostały się do korzeni roślin i drzew.

W zimowym czasie wiele zgłoszeń dotyczy nielegalnego palenia w piecach odpadami, stąd zwiększona się ilość kontroli prywatnych posesji, w trakcie których, niestety, okazuje się, że wiele osób pali w piecach fragmentami mebli, ubraniami, plastykowymi butelkami, powodując zanieczyszczenie powietrza.

Zima to ciężki sprawdzian dla wszystkich bezdomnych, którzy w silne mrozy przebywają w altankach, pustostanach, na przystankach autobusowych, w bramach czy klatkach schodowych. Strażnicy interweniujący w takich przypadkach odwożą bezdomnych do noclegowni lub punktu interwencji nocnej, ale bywają sytuacje, że z powodu wychłodzenia i wycieńczenia organizmu konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska (w zeszłym roku strażnicy uratowali bezdomnych, którzy mieszkali w kontenerach na Działkach Leśnych).

Zdarza się, że strażnicy mają do czynienia z nietrzeźwymi, śpiącymi w parkach czy na ławkach, awanturującymi się na ulicach, którzy w alkoholowym zwidzie wchodzą wprost pod maski przejeżdżających samochodów i ryzykują nie tylko swoim życiem, ale również innych użytkowników dróg .W takich przypadkach sprawna i szybka interwencja niejednokrotnie zapobiegła niepotrzebnej tragedii (pijani ludzie, idący wprost nadjeżdżające samochody)

Również zwierzęta w czasie zimy potrzebują pomocy i odpowiedniej troski, stąd ekopatrol ma pełne ręce roboty. Strażnicy dokarmiają ptaki i zwierzęta, ratują ranne, osłabione i przymarznięte do lodu stworzenia. Podejmują interwencje wobec właścicieli psów, które podczas niskich temperatur nie mają właściwego schronienia, są wygłodzone i często trzymane na zbyt krótkich łańcuchach. Zawożą potrzebujące opieki zwierzęta do schroniska w Ciapkowie, gdzie czeka na nie posiłek i fachowa opieka weterynaryjna

Kolejne ważne zadanie, szczególnie zimą w znacznym stopniu absorbujące strażników, to troska o bezpieczeństwo na ciągach komunikacyjnych, zwracanie uwagi na jazdę zgodną z obowiązującymi przepisami, parkowanie we właściwych miejscach i interweniowanie w sytuacjach, gdy zakłócany jest spokój i porządek publiczny.

Operatorzy monitoringu miejskiego z uwagą obserwują obraz z plaż i bulwaru, przekazując informacje patrolom w terenie, aby interweniowały w przypadku osób wchodzących na kruchy lod i urządzających tam sobie niebezpieczne zabawy( przykład: sesja fotograficzna, która ściągnęła wszystkie służby, bo była obawa, że się człowiek utopi).

W czasie ferii zimowych nie maleje zainteresowanie ofertą profilaktyczną Straży Miejskiej. Patrol szkolny bierze udział w różnych programach edukacyjnych organizowanych przez szkoły i inne placówki oświatowe ucząc, informując i bawiąc w oparciu o różne formy edukacyjne.

 

Akcja edukacyjna gdyńskich strażników, proj. Straż Miejska

 

Akcja edukacyjna gdyńskich strażników, proj. Straż Miejska

 

proj. Straż Miejska

ikona