Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Laudacja na cześć Jerzego Buzka

Co łączy tak szacowne osoby jak prof. Władysław Bartoszewski, arcybiskup Tadeusz Gocłowski, ksiądz Hilary Jastak, prezydent Ryszard Kaczorowski, kurier z Warszawy - Jan Nowak - Jeziorański, lady of Warsaw Sue Ryder, Piotr Pawłowski - założyciel Stowarzyszenia Integracja, reżyser Andrzej Wajda, wreszcie - legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa? Otóż - wszystkim tym osobom Rada Miasta Gdyni, w ciągu minionych 20 lat wolnej Polski, w uznaniu ich wybitnych zasług nadała Honorowe Obywatelstwo Gdyni. Ludzie to niezwyczajni: wielkiego ducha i zasług - na niwie zawodowej i społecznej, autorytety i żarliwi patrioci, promieniujący przykładem cnót obywatelskich. Niektórzy związani z naszym miastem, ale nie to jest kryterium decydującym o wyborze.


Gdyński samorząd honorując właśnie takie osoby komunikuje, zwłaszcza młodemu pokoleniu - co jest najważniejsze w życiu, jakich wyborów moralnych warto i należy dokonywać, kogo darzymy najwyższym szacunkiem i czerpiemy z nich przykład.

To nasz gdyński panteon. Dziś, w roku dwudziestolecia samorządu, dołącza do niego profesor Jerzy Buzek. Z tego też względu w moim wystąpieniu znalazły się pewne elementy retrospektywne.


Pana Profesora łączy z wymienionymi wcześniej, znakomitymi osobami wiele wspólnych cech. Jest spełnionym zawodowo, wybitnym naukowcem, autorem licznych prac naukowych, rozwiązań patentowych, doktorem honoris causa wielu uczelni na świecie, a przy tym - zasłużonym działaczem niepodległościowym, jednym z liderów Solidarności, działaczem podziemnych struktur regionalnych i krajowych Solidarności, a w wolnej już Polsce - posłem, premierem rządu, wreszcie wybitnym parlamentarzystą europejskim o najwyższym w kraju wyniku wyborczym, a od lipca 2009 r - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Profesor Buzek jest postacią, której przedstawiać nie trzeba. Były premier rządu, który wprowadził w Polsce cztery wielkie i potrzebne reformy gospodarcze. W 2004 roku został wybrany na swoją pierwszą kadencję do Parlamentu Europejskiego, uzyskując najlepszy wynik w całym kraju - 173 389 głosów. Pięcioletni pobyt w Brukseli To jego wielkie pasmo sukcesów. W niemal wszystkich badaniach politologicznych był oceniany jako najlepszy polski eurodeputowany. Polacy to docenili i w następnych wyborach do Parlamentu Europejskiego oddali na niego 393 117 głosów, co ponownie okazało się najlepszym wynikiem w kraju. W 2006 roku zdobył nagrodę „Eurodeputowanego Roku" w kategorii badania naukowe i technologia, przyznawaną przez magazyn „The Parliament".


Jerzy Buzek zdobył sobie to uznanie jako sprawozdawca ramowego programu finansowania badań naukowych. Był wówczas odpowiedzialny za budżet, który przewidywał na lata 2007 - 2013 blisko 70 mld €.

Programy ramowe, zainicjowane w połowie lat 80. ubiegłego wieku, są największymi w skali całego świata programami międzynarodowej współpracy naukowej prowadzonej na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego. Szczególnie ważne jest, że udział naszych polskich instytucji i zespołów naukowych oraz innowacyjnych przedsiębiorstw w programach ramowych przyspiesza budowę w Polsce gospodarki opartej na wiedzy dzięki czemu może ulec skróceniu czas doganiania najwyżej rozwiniętych krajów członkowskich Unii. Nie jest więc przypadkiem, że dzisiejsza okazja sprowadziła nas do Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego.

Warto dodać, że w wyborze na przewodniczącego, a prof. Jerzy Buzek został pierwszym przewodniczącym pochodzącym z nowych państw członkowskich Unii, uzyskał największe poparcie - 555 głosów = jakie zanotowano od 1979 r. w Parlamencie Europejskim. To ogromny osobisty sukces pana profesora i wielki zaszczyt dla Polski.

To zarazem ocena pracy Jerzego Buzka jako euro parlamentarzysty - orędownika idei europejskiej wspólnoty energetycznej, obrońcy praw człowieka, rzecznika współpracy z sąsiadami Unii Europejskiej na wschodzie i południu kontynentu, zwiększenia roli Unii w świecie. Jako cel postawił sobie pan profesor Jerzy Buzek - uczynienie z Parlamentu Europejskiego miejsca ciekawej debaty politycznej.

Panie Profesorze, wśród przywilejów honorowego obywatela Gdyni jest prawo do corocznego, siedmiodniowego pobytu w Gdyni na koszt miasta. Jest to przywilej dość przewrotny, bo to przecież my, gdynianie, korzystamy z przywileju goszczenia naszych honorowych obywateli. Będziemy zaszczyceni ilekroć zechce Pan nas odwiedzić.


Serdecznie zapraszamy!

* laudacja wygłoszona przez Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni Stanisława Szwabskiego 8 pażdziernika 2010 r. podczas uroczystości wręczenia Jerzemu Buzkowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdyni.

ikona

Najnowsze