Co nowego

Spacerowa sobota w Gdyni

Zapraszamy na ALTERNATYWNE ZWIEDZANIE MIASTA, które odbędzie się w sobotę 25 czerwca 2011 w ramach imprezy „Lato zaczyna się w Gdyni: CudaWianki".

CudaWianki 2011 - plakat z powiększeniemAlternatywne Zwiedzanie Miasta to spacery tematyczne po Gdyni dla mieszkańców i turystów, pokazujące miasto od nietypowej, mniej znanej strony. Uczestnicy poznają zachowane ślady historii rozwoju Gdyni, zgłębią uroki miasta nadmorskiego, odkryją sekrety elegancji Kamiennej Góry, zrelaksują się wśród zieleni miejskiej. Pięć godzinnych spacerów poprowadzą eksperci i artyści, którzy podzielą się swoimi pasjami, ulubionymi i ciekawymi miejscami, opowiedzą o alternatywnych możliwościach spędzania wolnego czasu w Gdyni.

 

Gdynia nadmorska - godz. 12.00 - 13.15; start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 
Gdynia reprezentacyjna i rekreacyjna to ukazanie historii i rozwoju nadmorskiej przestrzeni publicznej. Prowadzenie: Sławomir Kitowski, autor i wydawca albumów o mieście. 

Gdynia historyczna - godz. 13.15 - 14.30: start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 
Gdynia trzech faz rozwoju osadniczego ma na celu przybliżenie fenomenu przekształcania się Gdyni wiejskiej w letniskową a następnie w miejską (za sprawą budowy portu). Prowadzenie: Sławomir Kitowski.

Gdynia relaksacyjna
- godz. 14.30 - 16.00: start: Kamienna Góra, punkt widokowy obok Krzyża 
- warsztat jest autorską kompozycją ćwiczeń, którą posługuje się w treningu Teatr Amareya. Składają się na nią elementy tańca butō, jogi, improwizacji i kontakt improwizacji, pracy z oddechem i energią ruchu oraz technik relaksacyjnych. Prowadzenie: Katarzyna Pastuszak, tancerka, reżyser, choreograf, teatrolog, kurator Gdańskiego Festiwalu Tańca (Klub Żak). 

Gdynia architektoniczna - godz. 16.00 - 17.15: start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Gdynia jako miasto: ulokowane nad chłodnym morzem, z korytarzami ulic pomiędzy jego brzegiem a łagodnymi wzgórzami morenowymi, z Kamienną Górą, wyrastającą na 52 metry ponad centrum. Prowadzenie: Monika Zawadzka, architektka, antropolożka kulturowa, ASP w Gdańsku.

Gdynia zielona - godz. 17.15 - 18.15: start: obok Teatru Muzycznego, ul. Armii Krajowej, vis a vis Hotelu Orbis
Spacer szlakiem zieleni miejskiej. Prowadzenie: Biuro Ogrodnika Miasta w Gdyni.

Zapraszamy także na kolejne spacery Szlakiem Gdyńskiego Modernizmu, które odbędą się także w sobotę 25 czerwca 2011, organizowane w ramach IV edycji wydarzenia Gdynia Design Days

Zbliżający się sezon letni, to świetna okazja do zapoznania się z atrakcjami oraz trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Duch modernizmu jest w Gdyni wciąż żywo obecny, a nowy projekt miasta - wzbudza zainteresowanie zarówno turystów, jak i mieszkańców. Spacer po szlaku to nie tylko możliwość poznania samej architektury gdyńskiego modernizmu, ale także zajrzenia w duszę gdyńskich kamienic oraz historię budowy miasta. Zabudowa modernistyczna Śródmieścia Gdyni - to przykład unikalnego, zbudowanego w rekordowym tempie (1927-1939), zespołu architektonicznego współczesnych miast europejskich. Śródmieście miasta zlokalizowano na styku z morzem, zaś niektóre ulice oraz budynki miały bezpośrednie nawiązanie do tematyki marynistycznej oraz 

Gdyński Szlak Modernistycznyodzwierciedlały ówczesnego ducha myśli architektonicznej i artystycznej okresu II RP.

Spacery Szlakiem Modernizmu odbędą się  o godz. 12.00 i 17.00.  Zostaną poprowadzone trasami "10 Lutego - Molo Południowe" oraz „Świętojańską". W trakcie spacerów przewidziano specjalne atrakcje, m.in. wizyta w Mini Muzeum, zobaczenie zachowanych wnętrz kamienic modernistycznych, mini konkursy - zagadki moderny oraz fotograficzny, ponadto fotografia retro w Foto Elite.

Czas trwania touru ok. 120 - 160 min. Uwaga w trakcie każdego spaceru zaplanowano różne kompozycje atrakcji. 

Miejsce startu: przed budynkiem PLO (obecnie Urząd Miasta) przy wejściu do Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24, zapisy 10 minut przed rozpoczęciem touru. 
Zobacz także: www.modernizmgdyni.pl

Spacer organizuje Agencja Rozwoju Gdyni wraz z przewodnikami z Koła Przewodników przy PTTK o. Morski Gdynia.

ikona

Najnowsze