Co nowego

Uroczystości z okazji Święta Marynarki Wojennej

Uroczystości z okazji Święta Marynarki Wojennej, fot. Dorota NelkeW niedzielę 24 czerwca 2012 r. przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Obchodzone jest od ponad 80 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Z okazji święta marynarze podniosą na okrętach wielką galę banderową oraz wezmą udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich. Obchodom towarzyszyć będą „morskie” atrakcje dla społeczeństwa oraz Festiwal Orkiestr Wojskowych.

Piątek 22 czerwca

Obchody Święta Marynarki Wojennej rozpoczną się już w piątek 22 czerwca 2012 r. Tego dnia dwa miejsca w Gdyni otrzymają imiona dowódców Marynarki Wojennej. O godzinie 10:00 rondo przy ul. Zielonej i Bosmańskiej otrzyma imię komandora Bogumiła Nowotnego – pierwszego dowódcy MW po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Godzinę później odbędzie się natomiast uroczystość nadania imienia admirała Romualda Wagi (dowódcy Marynarki Wojennej w latach 1989 – 1996 ) ulicy przy Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu. Pod jego dowództwem Marynarka Wojenna rozpoczęła proces integracji z siłami morskimi NATO. Admirał Waga zmarł w 2008 roku.

Sobota 23 czerwca

W sobotę o godzinie 10:00 w Klubie MW „Riwiera” otwarta zostanie wystawa fotograficzna poświęcona Marynarce Wojennej. Natomiast o godzinie 20:00 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca współpracę kanadyjskiego okrętu HMCS „Haida” i polskiego ORP „Błyskawica”, które służyły razem podczas II wojny światowej w ramach 10. Flotylli Niszczycieli. Polscy i kanadyjscy marynarze osłaniali między innymi operację lądowania Aliantów w Normandii w 1944 roku, a także uczestniczyli w dwóch zwycięskich bitwach pod Quessant i La Rochelle u wybrzeży Francji, podczas których zatopiły dwa okręty niemieckie, a kolejne dwa zmusiły do ucieczki. W 2006 roku oba okręty podpisały także porozumienie o współpracy na rzecz promocji historycznych dokonań kanadyjskich i polskich marynarzy.

Pokaz ratownictwa morskiegoO godzinie 21:00 przed Akwarium Gdyńskim rozpocznie się natomiast koncert galowy orkiestr wojskowych, które uczestniczą w Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Gdyni.

Wcześniej będzie można zobaczyć pokaz ratownictwa morskiego w wykonaniu załogi śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej „Anakonda”. Załoga śmigłowca zaprezentuje techniki podjęcia rozbitka z wody. Pokaz odbędzie się w basenie portowym na wysokości pomnika Conrada w Gdyni. Kolejny pokaz ratownictwa odbędzie się w czwartek 28 czerwca.

Po pokazie ratownictwa, aż do około północy koncertować będą orkiestry wojskowe. Koncert zwieńczy pokaz sztucznych ogni. Koncert orkiestr uświetni także 30-lecie „Daru Młodzieży”.

W tym dniu, od godziny 10:00 do 16:00 będzie można także zobaczyć i wejść na pokład niszczyciela min ORP „Flaming”, który zacumuje przy molo za ORP „Błyskawica” oraz w godzinach 10:00-18:00 na pokład francuskiej fregaty "De Grasse" zacumowanej przy Nabrzeżu Kutrowym w Basenie Prezydenta. Fregata „De Grasse” to jeden z trzech niszczycieli francuskich powstałych w latach siedemdziesiątych. Jej bazą jest port Brest we Francji. Jednostka o długości blisko 150 metrów specjalizuje się w walce z okrętami podwodnymi, a także w obronie przeciwlotniczej.

Niedziela 24 czerwca - Święto Marynarki Wojennej

Niedziela 24 czerwca 2012 r. to finał obchodów Dni Morza i jednocześnie Święto Marynarki Wojennej. Tego dnia, o godzinie 08:00 załogi wszystkich okrętów Marynarki Wojennej podniosą wielką galę banderową. Następnie, o godzinie 09:30 w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawione zostanie nabożeństwo w intencji MW, a po nim złożone zostaną kwiaty na płytach upamiętniających twórców MW na Cmentarzu Marynarki Wojennej (Oksywie).

O godzinie 11:00 zaplanowano natomiast paradę orkiestr wojskowych, które przemaszerują sprzed Urzędu Miasta Gdynia, ul. Świętojańską do Płyty Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.

Uroczystości z okazji Święta Marynarki Wojennej, fot. Dorota NelkeO godzinie 12:00 rozpoczną się główne uroczystości Święta Marynarki Wojennej przy Płycie Marynarza Polskiego w Gdyni (Skwer Kościuszki). Przy Płycie Marynarza Polskiego oraz przy pomnikach Żołnierzy AK i Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie odbędzie się uroczysta zmiana warty, po której nastąpią wystrzały armatnie z historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Uroczystość zakończy odegranie „Hymnu do Bałtyku” przez siedem orkiestr wojskowych oraz defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Ostatnim punktem obchodów Święta Marynarki Wojennej i jednocześnie Festiwalu Orkiestr Wojskowych będzie parada orkiestr, które o godzinie 16:00 do 18:00 przemaszerują bulwarem Nadmorskim w Gdyni od Domu Marynarza do plaży miejskiej w Gdyni.

Tego dnia, podobnie jak w sobotę, w godzinach od 10:00 do 16:00 będzie można także zobaczyć i wejść na pokład niszczyciela min ORP „Flaming”, który zacumuje przy molo za ORP „Błyskawica”.

Święto morza dawniej

Tradycja obchodów święta morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu.

Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.

Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Dni Morza.

W związku z "Festiwalem Orkiestr Wojskowych" nastapi zmiana w organizacji ruchu w dniach 23-24.06.2012.  

  • ikonaOpublikowano: 20.06.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze